کد خبر: 112981 A

قطعه‌ای که به تازگی کشف شده، یک خشت سنگی خاکستری رنگ از سنگ گرانیت است که نقش گل رزت ۱۲ پر روی آن حجاری شده و ابعاد آن ۳۱*۳۱ سانتی متر و ضخامت آن ۱۱ سانتی متر است.

ایلنا: کار‌شناس اموال فرهنگی اداره کل میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران از کشف یک قطعه از حجاری‌های تخت جمشید و ۱۲ عدد سکه نقره بسیار کمیاب متعلق به شاهزادگان پارس از یک متهم خبر داد.

به گزارش ایلنا، قراخانی ضمن اعلام این خبر گفت: در ۳۴ سال گذشته این دومین بار است که سنگی متعلق به تخت جمشید با نقوش برجسته هخامنشی در داخل کشور کشف می‌شود.

وی ادامه داد: اولین بار یک قطعه سنگ آهکی کرم رنگ که نقش سرباز هخامنشی بر روی آن حجاری شده بود و متعلق به ردیف فوقانی پلکان شمالی کاخ آپادانا بود کشف شد و در پائیز ۱۳۶۸ خورشیدی به تخت جمشید انتقال داده شد.

قراخانی تصریح کرد: قطعه‌ای که به تازگی کشف شده، یک خشت سنگی خاکستری رنگ از سنگ گرانیت است که نقش گل رزت ۱۲ پر روی آن حجاری شده و ابعاد آن ۳۱*۳۱ سانتی متر و ضخامت آن ۱۱ سانتی متر است، به همراه این قطعه سنگ، ۱۲ عدد سکه نقره از شاهزادگان پارس که بازماندگان خاندان هخامنشی بوده‌اند و جزء حکومت‌های مستقل محلی و معاصر با اشکانیان بشمار می‌رفتند، توسط مقامات انتظامی و قضایی کشف و ضبط شد.

وی اظهار داشت: مجموعه اشیاء کشف شده از متهم که بخشی از آن نیز تقلبی است به همراه سنگ و سکه‌های یاد شده به دستور بازپرس شعبه ۱۵ دادسرای ناحیه ۲۸ تهران تحویل میراثفرهنگی استان تهران شد.

استان تهران صنایع دستی و گردشگری کشف و ضبط کشف قطعه متر سنگ تخت جمشید حجاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر