کد خبر: 248410 A

با موافقت نمایندگان مجلس؛

براساس ماده ۱۱ اصلاحی طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر؛ قوه قضائیه مکلف است به منظور تسریع در رسیدگی به جرایم موضوع این قانون شعب ویژه‌ای را اختصاص دهد.

مایندگان مردم در خانه ملت، آمران به معروف و ناهیان از منکر را مشمول حمایت‌های قضایی کردند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر اعاده شده از شورای نگهبان، با اصلاح ماده ۹ این طرح با ۱۳۳ رأی موافق، ۲۷ رأی مخالف و ۱۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۸ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس این ماده اصلاحی؛ اشخاص حقیقی یا حقوقی حق ندارند در برابر اجرای امر به معروف و نهی از منکر ایجاد مانع کنند. ایجاد هر نوع مانع و مزاحمت که به موجب قانون جرم شناخته شده است؛ علاوه بر مجازات مقرر، موجب محکومیت به حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه هفت می گردد. در مورد اشخاص حقوقی، افرادی که با سوء استفاده از قدرت یا اختیارات قانونی و اداری از طریق تهدید، اخطار، توبیخ، کسر حقوق یا مزایا، انفصال موقت یا دایم، تغییر محل خدمت، تنزل مقام، لغو مجوز فعالیت، محرومیت از سایر حقوق و امتیازات، مانع اقامه امر به معروف و نهی از منکر شوند؛ علاوه بر محکومیت اداری به موجب قانون رسیدگی به تخلفات اداری، حسب مورد به مجازات بند(پ) ماده ۲۰ قانون مجازات اسلامی محکوم می گردند.

همچنین در تبصره ماده ۹ اصلاحی این طرح آمده است؛ وجوه حاصل از اجرای این ماده پس از واریز به خزانه کل کشور با پیش بینی در بودجه سالانه صد در صد در اختیار ستاد قرار می گیرد.

در ادامه نمایندگان در بررسی ماده ۱۰ طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر اعاده شده از شورای نگهبان، پرداختند که در این ماده کلمه " مستضعفین " جایگزین کلمه " مستضعفان " شد.

همچنین نمایندگان مردم در خانه ملت به بررسی ماده ۱۱ طرح مذکور پرداختند که اصلاح این ماده نیز با ۱۱۸ رأی موافق، ۱۶ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر در صحن مورد موافقت قرار گرفت.

براساس ماده ۱۱ اصلاحی طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر؛ قوه قضائیه مکلف است به منظور تسریع در رسیدگی به جرایم موضوع این قانون شعب ویژه‌ای را اختصاص دهد.

همچنین در تبصره ماده این طرح آمده است عامران به معروف و ناهیان از منکر مشمول حمایت‌های قضایی موضوع ماده ۴ قانون حمایت قضایی از بسیج مصوب ۰۱/۱۰ / ۱۳۷۱ مجلس شورای اسلامی می‌گردند.

امر به معروف و نهی از منکر بسیج بودجه جرم حبس شورای نگهبان قانون قوه قضائیه مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر