کد خبر: 239750 A

ظریف در پاسخ به سوالات کریمی قدوسی:

بخشی از دارایی‌های به ناحق حذف‌شده این مردم مظلوم به کشور بازگردانده شده، به لطف خدا فشارهای روانی ناشی از روند صعودی آنها برداشته شد و مردم ما امروز در آرامش در فضای اقتصادی و امنیتی و زندگی می‌کنند. فضای منفی بین‌المللی که با استفاده از تحریم‌ها رو به گسترش بود امروز به میزان قابل توجهی فروپاشیده و ساختمان تحریم‌ها متزلزل شده و کشورهای عمده اقتصادهای بزرگ جهان و باندهای کلان اقتصادی بین‌المللی امروز پشت در خانه این ملت بزرگ در صف بستند تا با این ملت تعامل کنند.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: تنها صحبت امروز راجع‌به میزان غنی‌سازی است. امروز غنی‌سازی و حرکت به سمت غنی‌سازی به عنوان یک واقعیت مسلم برای همه ثابت شده است و دیگر کسی نسبت به آن تردیدی ندارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، محمدجواد ظریف در پاسخ به سوالات محمدجواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در صحن علنی مجلس گفت: من یک بار دیگر از برادر عزیزم جناب آقای کریمی‌قدوسی و سایر سوال‌کنندگان، مخصوصا برای موضع ملی‌شان در حمایت از تصمیم اجرایی نظام برای مذاکرات تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه اجاره بدهیم من به جای پاسخ برخی از نکات طرح شده از سوی بعضی از نمایندگان عزیزمان جمله‌ای را از مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیرشان در مجمع عالی بسیج بازگو کنم، اظهار داشت: حضرت آقا فرمودند هیات مذاکره‌کننده ما حقا و انصافا پرتلاش و جدی هستند، ایستادگی می‌کنند. زیر بار حرف زور نمی‌روند. این را همه توجه داشته باشند که همه جزییات و آنچه را در این گفت‌وگوها می‌گذرد غالبا مردم مطلع نیستند نه اینکه رهبری در جریان نباشند. غالبا مردم مطلع نیستند با جدیت با منطق کار می‌کنند و منطقی عمل می‌کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: تیم مذاکره‌کننده همواره به دنبال فرصت‌سازی به منظور اقتدار ملی بوده‌ است. جناب آقای کریمی قدوسی! در سال گذشته که من در اینجا حاضر شدم، سخنم را با این نکته شروع کردم که ایران اسلامی قدرتمند است، قدرت ایران را باور کنید. من هیچ‌گاه نگفته‌ام که این دولت یا دولت قبلی و یا دولت قبل‌تر از آن برای ایران اسلامی قدرت آورده است. قدرت ما نتیجه منابع مختلف قدرت، لطف خدا، ایمان به خداوند، مقاومت مردم و تلاش همه‌جانبه تمامی ارکان نظام در طول ۳۵ سال است.

ظریف با یادآوری اینکه در روز نخست رای اعتماد از شما این را گفتم و نگفتم که دولت‌ها برای کشور اقتدار آفریده است، تصریح کرد: امروز هم با افتخار تکرار می‌کنم ما توانسته‌ایم موانعی را که بدخواهان برای اعمال این قدرت و اقتدار ایجاد کرده‌اند، به لطف خدا و عنایت خدا و اتکای به مردم با حمایت مقام معظم رهبری از سر راه برداریم و تیرشان را به سنگ بزنیم و این اهداف را با توجه به منویات مقام معظم رهبری دنبال کرده‌ایم.

وزیر امور خارجه افزود: با توجه به اتکای مردم و اقتصاد مقاومتی مبنی بر تولید، حضور موثر و سازنده در صحنه منطقه‌ای و جهانی و از همه مهمتر، انسجام ملی، قوه اقتدار کشور را تشکیل می‌دهد. حفظ عزت این مرز و بوم و دفاع از منافع این مردم و این کشور، مقابله همه‌جانبه و هوشمندانه در ابعاد سیاسی، اقتصادی و بین المللی با تحریم‌هایی که با هدف به زانو درآوردن این ملت طراحی شده است. همگان می‌دانند که هدف تحریم‌های ظالمانه فرسایش توان اقتصادی و ملی و تحمیل هزینه‌های ناروا به مردم و اقشار آسیب‌پذیر ماست.

وی با بیان اینکه به لطف خدا و درایت مسئولان نظام و در راس همه، مقام معظم رهبری و پیگیری سیاست‌های مقاومتی از فشارها در کشور و در برابر نوسانات اقتصادی کاسته شده است، خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه به سهم خود حمایت از اقتصاد مقاومتی را در مهمترین اولویت برنامه همه دستگاه‌ها قرار داده و در این زمینه سهم خود را ایفا کرده و ان‌شاالله در آینده نیز ایفا خواهد کرد. هم‌زمان در کنار همه این اقدامات که به نظر من تمامی این اقدامات در آن اقتصاد مقاومتی که اصل کار ماست، وجود دارد اما همزمان به عنوان دستگاه دیپلماسی پیگیری سیاست خارجی را برعهده دارد. با مذاکرات هوشمندانه هسته‌ای اجرای طرح‌های تثبیت شده محافل صهیونیستی و تندروهای امریکایی که با هدف به صفر رساندن معاملات نفت ایران تولید و تصویب شده بود، جلوگیری شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان اضافه کرد: بخشی از دارایی‌های به ناحق حذف‌شده این مردم مظلوم به کشور بازگردانده شده، به لطف خدا فشارهای روانی ناشی از روند صعودی آنها برداشته شد و مردم ما امروز در آرامش در فضای اقتصادی و امنیتی و زندگی می‌کنند. فضای منفی بین‌المللی که با استفاده از تحریم‌ها رو به گسترش بود امروز به میزان قابل توجهی فروپاشیده و ساختمان تحریم‌ها متزلزل شده و کشورهای عمده اقتصادهای بزرگ جهان و باندهای کلان اقتصادی بین‌المللی امروز پشت در خانه این ملت بزرگ در صف بستند تا با این ملت تعامل کنند.

ظریف با تاکید بر اینکه امروز ایران بستر آماده رشد علم و فناوری به عرصه کار، سرمایه‌گذاری و تولید است، یادآور شد: امروز هیچ عاقلی از جنگ با ایران سخن نمی‌گوید. هیچ عاقلی دیگر از پیشنهاداتی که روی میز است، صحبت نمی‌کند بلکه بحثما و دنیا، در مورد زمان و رفع تحریم‌هاست. البته به نظر بنده هر حقوقدان بی‌طرف دیگری می‌گوید که کلیه تحریم‌ها غیرقانونی و بی‌طرف وضع شده‌اند و سیاست ما در مذاکرات پافشاری بر همین نکته است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان اینکه امروز طرف‌های مذاکره ما و سایر جهانیان این نکته را دریافتند که برای رسیدن به توافق با ملت بزرگ باید همه تحریم‌های ظالمانه رفع شود، ابراز داشت: تحریم میوه‌ای جز کینه و نفرت به بار نمی‌آورد و هیچ خردی عزم راسخ مردم ما برای پیگیری حقوق و دستاورد فناوری‌شان را دست کم‌ نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: من به نمایندگان محترم و ملت بزرگ ایران عرض می‌کنم که امروز در مذاکرات ما به هیچ وجه راجع به اصل غنی‌سازی کسی صحبت نمی‌کند این، هم در توافق ژنو آمده است، هم در مذاکرات ما که برخلاف همه تحلیل‌هاست بعد از توافق ژنو انجام شد و بنده و همکارانم در برابر آن به خاطر منافع ملی سکوت کردیم و می‌کنیم و خواهیم کرد ولی در برابر همه آن حرف‌ها کسی خارج از ایران راجع ‌به ایران درباره غنی‌سازی و اصل غنی‌سازی صحبت نمی‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: تنها صحبت امروز راجع ‌به میزان غنی‌سازی است. امروز غنی‌سازی و حرکت به سمت غنی‌سازی به عنوان یک واقعیت مسلم برای همه ثابت شده است و دیگر کسی نسبت به آن تردیدی ندارد و همه اینها به مدد مقاومت مردم و تلاش دانشمندان هسته‌ای و خون پاک شهدای هسته‌ای است که همینجا برای شادی روح همه آنها درود می‌فرستیم. امروز کسی از تعلیق غنی‌سازی و از تعطیلی فوردو یا اراک صحبت نمی‌کند.

ظریف با بیان اینکه امروز بعضی از طرف‌های مذاکره‌کننده ادعایی را مطرح می‌کنند که این ادعا بیشتر برای اغنای افکار عمومی خودشان است و طوری جلوه دهند که توافق به امنیت رژیم اسرائیل افزوده است، گفت: امروز در نظر رهبران غرب، برنامه هسته‌ای ایران و صلح‌آمیزی آن کاملا پذیرفته شده است. رهبران غرب در فتوای مقام معظم رهبری پیرامون مساله هسته‌ای تاکید دارند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه ادعای دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای امروز یک توهم و دروغ بزرگ است که قرار بوده است دستمایه‌ای برای حمایت از رژیم صهیونیستی قرار گیرد، اظهار داشت: ‌نتانیاهو تلاش داشت تا با نطق‌های خود در جامعه جهانی آنها را قانع کند که ایران در مسیر دستیابی به سلاح هسته‌ای و خطرآفرینی برای جهان حرکت می‌کند و با نقاشی‌های مضحک خود ایران را تهدیدی برای صلح جهانی جلوه دهد.

وی با اشاره به سفرهای نتانیاهو به امریکا یادآور شد: نخست‌وزیر اسرائیل با سفرهای خود به اسرائیل در چند سال گذشته همیشه قطعنامه‌هایی را علیه مردم مظلوم ما به تصویب می‌رساند که در دو سال اخیر نتوانسته است این کار را انجام دهد.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: این موضوع به سیاست‌های ایران برمی‌گردد که رژیم صیهونیستی را منزوی و محصور کرده است و دیگر نمی‌تواند از فعالیت‌های هسته‌ای ایران برای خود پوششی در جهت جنایات خود انجام دهد.

طریف با بیان اینکه می‌توانم افتخار کنم که امروز نقش کوچکی در شکست استکبار و پیروزی ایران داشته‌ام، تصریح کرد: امروز دنیا ایران را به عنوان یک کشور قوی در نظر می‌گیرند که می‌تواند در منطقه مهمترین کشور مقاوم در منطقه فرقه‌گرایی و افراطی‌گرایی باشد.

وی تاکید کرد: ملت ما زیر بار ذلت و حرف زور به هیچ وجه نمی‌رود و ما هم آن را نمی‌پذیریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پایان با اشاره به صحبت‌های مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: ایشان نیز تاکید دارند که ما قرار عاقلانه را می‌پذیریم ولی به هیچ وجه زیر بار زور نمی‌رویم و قاطبه ملت و مسئولان جمهوری اسلامی این را قبول دارند.

امور خارجه ایران برنامه هسته ای ایران جمهوری اسلامی جنگ جهان حقوق دولت فعالیت های هسته ای منویات مقام معظم رهبری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر