کد خبر: 230672 A

رئیس مجلس در نشست خبری در پاکستان:

آنها سر و صدا کردند که ایران به دنبال سلاح است و بعد هم سراغ تحریم رفتند اما اکنون فهمیده‌اند که ایران سلاح تولید نکرده ولی اگر توافق سریع انجام گیرد، در پرسش اذهان عمومی قرار خواهند گرفت که چرا تحریم کردند؟ پس باید کمی مذاکرات را پیچیده کنند و شرط بگذارند تا بتوانند مشکل را رفع کنند.

رئیس مجلس کشورمان در نشست خبری که دقایقی پیش در اسلام آباد پاکستان آغاز شد٬ گفت: پروژه انتقال گاز ایران به پاکستان امنیت پایدار و منافع اقتصادی را در منطقه ایجاد می‌کند

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس٬ دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که به منظور انجام دیدارهای دوجانبه از صبح دیروز پنج شنبه به پاکستان سفر کرده است امروز(جمعه ۱۴ آذر ماه) در نشست خبری این کشور حضور یافت.

رییس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این نشست گفت: خوشحالم که در پایان سفر به کشور دوست و برادر پاکستان درخدمت اصحاب رسانه باشم از آن جهت که امروز دنیای اسلام نیازمند فهم دقیقی نسبت به منافع و دشمنی که وجود دارد است نقش رسانه در این جهت یعنی روشنگری مهم است لذا خوشحالم که می‌بینم رسانه‌های پاکستان با شور و علاقه موضوعات جهان اسلام را دنبال می‌کنند.

دکتر لاریجانی هم چنین افزود: نگاه ایران و پاکستان در زمینه‌ها ی مختلف مشترک است و زمینه همکاری مشترک دارد. من در ملاقات‌های اخیر برداشتم این است که ایران و پاکستان به عنوان دو کشور مهم در منطقه مسئولیت‌های مهمی برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه و همگرایی و وحدت مسلمانان و استفاده از وحدت بین کشور‌ها بر دوش دارند و می‌توانند گام‌های مثبتی بردارند و بنده با نگاه خوبی به کشورم بازمی گردم.

سود رفتارهای جریان تکفیری را اسرائیل و آمریکا می‌برند

دکتر علی لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد مسائل دنیای اسلام و بروز مساله داعش در منطقه گفت: نظر ایران در این خصوص روشن است کما اینکه ماهمواره تاکید کرده‌ایم که اینگونه جریان‌های تروریستی با هر عنوان و اسم جز تخریب و وحدت دنیای اسلامی کاری نخواهند کرد.

وی ادامه داد: مسلمانان از هر فرقه خدا و قبله کتاب آسمانی و پیامبرواحدی دارند و این دست از مسائل وحدت بخش است و اصل این موضوع که گروهی از خواب بیدار می‌شوند وبقیه را کافر تلقی می‌کند جریانی ناصحیح است که بدونشک با کمک کشورهای دیگر به وجود آمده.

رییس قوه مقننه کشورمان هم چنین تصریح کرد: متن اسلام محبت و همگرایی است همه فرق اسلامی در این نکات مشترک هستند و در فروعات هم مشترکات زیادی دارند و باقی مسائل مشکل از دست ساز هستند و بیشترین سودش را هم آمریکا و اسرائیل می‌برند لذا ما مخالف جریان‌های تکفیری و تندرو هستیم و آن را برای منافع اسلامی مضر می‌دانیم.

حرکات موذیانه برخی جریان‌ها در مرز‌ها نمی‌تواند دوستی ایران و پاکستان را از بین ببرد

دکتر علی لاریجانی در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی در مورد مذاکرات صورت گرفته با پاکستان برای دفع و از بین بردن اشرار در منطقه و برنامه ریزی برای ممانعت از بروز حملات به خاک ایران، گفت: با همه مقامات پاکستانی در این زمینه صحبت شده است و من بعید می‌دانم این گونه حرکت موذیانه رخوتی در مودت و دوستی ایران و پاکستان به وجود اورد.

وی ادامه داد: در این بین اما دو دولت مسئولیتی دارند و هرچه دوستی دو ملت قوی باشد دولت‌ها باید مراقبت بیشتری کرده تا کسی نتواند در این دوستی خللی ایجاد کند.

رییس مجلس شورای اسلامی با براز اطمینان از اینکه سیستم اطلاعاتی پاکستان از قوت خوبی برخوردار است، گفت: که سیستم اطلاعاتی پاکستان با همکاری سرویس اطلاعاتی ایران می‌توانند این پدیده‌های کوچک را از بین ببرند.

دکتر علی لاریجانی با اشاره به این موضوع تاکید کرد: فکر می‌کنم در آینده این همکاری‌ها بتواند مشکلات را رفع کند.

ایران با تروریست منطقه در مواجهه و برخورد است

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی از جانب روزنامه دی‌نیوز مبنی بر اینکه ایران و عربستان پشت تروریست موجود در پاکستان هستند، گفت: این موضوع تازه به شما نازل شده ما در گذشته این را نشنیده‌ایم چون همه می‌دانند ما با جریان‌های تروریستی در منطقه و درگیر مواجه هستیم

وی ادامه داد: بسیاری از صاحب‌نظران و دانشمندان توسط تروریست‌ها از بین رفتند همین چند سال اخیر چند تن از دانشمندان ما ترور شدند و فکر می‌کنم دقیق‌تر باید به مسایل منطقه توجه شود.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: اگر صحنه منطقه را نگاه کنید می‌بینید هرجایی که آمریکایی‌ها آن را اشغال کردند مثل افغانستان، عراق، سوریه بعد آن یک جریان تروریستی در آن به وجود آمد.

وی تاکید کرد: البته ممکن است برخی از کشور‌ها در منطقه نیز اشتباهات تاکتیکی داشته باشند اما این عواقب بدی را به وجود آورده است. یعنی آمریکایی‌ها اشغال می‌کنند و مشکلاتی را به وجود می‌آورند و بعد می‌روند و آن کشور می‌ماند با مشکلاتش.

پروژه انتقال گاز ایران به پاکستان امنیت پایدار درمنطقه ایجاد می‌کند

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به این سوال مبنی بر آخرین وضعیت خط لوله گاز گفت: در ابتدا باید گفت پروژه انتقال گاز ایران به پاکستان بسیار مهم است که نفع بیشتر آن مربوط به پاکستان است تا ایران، چرا که مردم پاکستان یک آینده تضمین شده‌ای از نظر انرژی پیدا می‌کنند در کنار این موضوع برای ایران امکان فروش گاز به کشورهایی دیگروجود دارد کما اینکه به ترکیه گاز صادر می‌کند. لذا فکر می‌کنم این پروژه برای دو کشور مهم باشد چراکه امنیت پایداری را درکنار منافع اقتصادی درمنطقه ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: از نظر من طبق تفاهم اولیه کار می‌توانست زود‌تر پیش رود اما از مجموع توضیحات مسئولان پاکستان برای من مشخص شد که در آینده نزدیک این مهم پیگیری خواهد شد.

ایران و آمریکا نقطه مشترکی برای مبارزه با تروریسم ندارند

دکتر علی لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی احتمال حمله هوایی مشترک ایران و آمریکا برای مبارزه با داعش گفت: من نمی‌دانم منبع این اطلاعات از کجاست. ما نشنیده‌ایم و آن را تایید نمی‌کنیم. ما با آمریکایی‌ها نقطه مشترکی در مبارزه با تروریسم نداریم.

وی ادامه داد: ما با آمریکا در مورد تاسیس این جریان‌های تروریستی و نوع به وجود آوردن آن کاملا مساله داریم بله طور مثال شما می‌دانید ابتدا این مساله در سوریه به وجود آمد در این ۴ سال گذشته چه کسی به آن‌ها سلاح و پول می‌داد؟ تا چند ماه پیش آمریکایی‌ها یک تابلوی مبارزه بالای سر آنها گذاشتند و تا توانستند به آنها پول دادند.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این اختلافات دیدگاهی و رفتاری در مقابل تروریست گفت: آن موقع ما به غربی‌ها گفتیم که وقتی که شما به آنها کمک می‌کنید آنها یک جریان تروریستی جدید می‌شوند اما باور نکردند اما این مساله در جاهای دیگر تکرار شد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه آمریکا در مقابل داعش مبارزه جدی نداشته است، گفت: شما بگویید در اعتلاف ضدداعش آمریکایی‌ها چکار کردند چند بار بمباران کردند و ساکت شدند و به نظر شما می‌توان چریک‌ها را با بمباران از بین برد؟

وی تاکید کرد: ائتلافی که درست کردند بیش از آنکه عملیاتی انجام دهد بیشتر تبلیغاتی است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما به دنبال تبلیغات نیستیم، گفت: از ابتدای اینکه این گروه در سوریه فاجعه ایجاد می‌کرد٬ با آن مخالف بودیم و امروز نیزمخالف هستیم اما ایران هیچگونه بمبارانی چه مستقیم و چه با کمک دیگران انجام نداده است چرا که این راه را غلط می‌داند و مبارزه با تروریسم با بمباران هوایی امکان پذیرنیست.

تاکید رهبر انقلاب بر لزوم روابط دوستانه ایران و پاکستان

دکتر علی لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر برنامه‌ریزی دو کشور برای تحقق تاکید رهبر ایران برای گسترش ارتباطات دو کشور در دیدار با نواز شریف که برای دیدار رهبر انقلاب اردیبهشت ماه به ایران سفر کرده بود، گفت: رهبر انقلاب همیشه نگاه عمیقی به پاکستان داشتند و روی روابط برادرانه با پاکستان همیشه تاکید داشتند.

وی ادامه داد: معنای این است آن است که ما در همه شرایط باید در کنار هم باشیم چون هم سرنوشت هستیم و می‌توانیم در توسعه آینده از همکاری هم بهره ببریم.

رییس قوه مقننه با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های خوبی در دو کشور است، گفت: این همکاری‌ها تنوع زیادی دارد ما در این مذاکرات به ویژه با رئیس جمهور پاکستان بر این همکاری‌ها تاکید کردیم و حتما مسئولان اجرایی در آینده آن را دنبال خواهند کرد.

وی هم چنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به تحولات جدید در منطقه آیا می‌توان امیدوار بود دوستی جدید بین ایران و آمریکا شروع شود، گفت: ما به اعمال نیکو توجه داریم اما هنوز رفتار آمریکا را در منطقه متفاوت ندیده‌ایم.

پاکستان بر روی دوستی با ایران و دیگر کشورهای منطقه به خوبی فکر می‌کند

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به این سوال که آیا دو کشور می‌توانند از لحاظ اقتصادی به هم نزدیک‌تر باشند، گفت: پاکستان برای اینکه بتواند از همسایگان خود بهره ببرد باید این موضوع را در اولویت خود قرار دهد به طور مسال نفع مساله مساله گاز برای پاکستان بیشتر است و برداشت من این است که مسیر برای همکاری دو جانبه تا حد زیادی وجود دارد.

وی تاکید کرد: نباید کشور‌ها را تک‌بعدی در نظر گرفت و فکر می‌کنم پاکستان بیش از آنچه به کشورهای دیگر وابستگی داشته باشد٬ روی دوستی با ایران و دیگر کشور‌ها فکر می‌کند و من این درایت و تدبیر را در رهبران این کشور را دیدم که بر وحدت امت اسلامی توجه خوبی دارند.

توافق دست نیافتنی نیست

دکتر لاریجانی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه جنابعالی پیش از ریاست مجلس فردی شناخته شده‌ای بودید و در مقطعی به عنوان مذاکره کننده اصلی هسته‌ای در تیم ایران حضور داشتید، به نظر شما توافق احتمالی میان ایران و ۱ + ۵ چه زمانی انجام می‌شود، توضیح داد: این توافق دور از ذهن نیست و فکر می‌کنم در مذاکرات با ۱ + ۵ پیشرفت داشته‌ایم. اگر نقاط اختلافی وجود دارد، قابل حل است اما اینکه موضوع انتقال گاز به پاکستان را به موضوع تحریم ارتباط می‌دهند، من چنین برداشت و اعتقادی ندارم زیرا در همه شرایط٬ گاز ما به ترکیه و دیگر کشور‌ها فروخته می‌شود.

وی ادامه داد: شاید مشکلات اجرایی در این زمینه وجود داشته باشد که قطعا رفع خواهد شد؛ اما اینکه چرا مذاکرات را طولانی می‌کنند، نکته قابل توجهی است چون موضوع هسته‌ای ایران زود‌تر از اینها قابل حل شدن بود.

رییس مجلس بیان کرد: مسیر تکنولوژی هسته‌ای ایران متفاوت از سایر کشورهاست و ما دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم بلکه به دنبال دانش هسته‌ای هستیم؛ به همین دلیل NPT را پذیرفتیم و نظارت آنها را قبول داریم لذا این یک مدلی برای پیگیری مسائل هسته‌ای است. بنابراین نوع رفتار کشورهای غربی نباید طوری باشد که این مدل را به گونه‌ای نشان دهند که توافق دست یافتنی نیست.

وی تصریح کرد: طولانی کردن مذاکرات دلیل روشنی دارد؛ آنها سر و صدا کردند که ایران به دنبال سلاح است و بعد هم سراغ تحریم رفتند اما اکنون فهمیده‌اند که ایران سلاح تولید نکرده ولی اگر توافق سریع انجام گیرد، در پرسش اذهان عمومی قرار خواهند گرفت که چرا تحریم کردند؟ پس باید کمی مذاکرات را پیچیده کنند و شرط و شروط بگذارند تا بتوانند مشکلی را که به وجود آورده، رفع کنند. مساله این است.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درخصوص موضع ایران در قبال مساله کشمیر گفت: ما معتقد هستیم که این گونه مسایل باید از طریق گفت‌وگو رفع شود و ما به اراده مردم منطقه احترام می‌گذاریم و با این اصول فکری موافق هستیم.

دکتر علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر