کد خبر: 173008 A

نماینده مجلس در گفتگو با ایلنا:

کارخانه‌ها را به خاطر اجرای اصل ۴۴ تحویل افرادی که هیچ اعتقادی به نظام ندارند، نمی‌دهیم / یلی‌ها در مجلس می‌خواهند که با آنها معامله کنیم ولی من این کار را در مسایل اصولی نخواهم کرد / بدنه دولت احمدی نژاد از دستورات وی تبعیت نمی‌کرد.

نماینده مردم قزوین انتقادات اصلاح‌طلبان به مجلس را به دلیل اصول‌گرا بودن مجلس می‌داند و معتقد است اگر روحانی بخواهد در حوزه فرهنگ مواضعش را عملی کند به دلیل اینکه بدنه دولتش با وی هماهنگ هستند، می‌تواند.

مشروح گفت‌وگوی خبرنگار استانی با مرتضی حسینی را در ادامه می‌خوانید.

- برخی نمایندگان سابقعملکرد نمایندگان فعلی مجلس را قابل قبول ندانسته و معتقدند آنها به جای انجام وظایف نمایندگی، «کار چاق کن» شده‌اند. پاسخ شما به عنوان یکی از این نمایندگان چیست؟

طبیعی است که اصلاح‌طلبان عملکرد مجلس را ضعیف بدانند. برای اینکه مجلس بر مبنای اصول‌گرایی که امام و رهبری بر آن اشاره داشتند، حرکت می‌کند. این مجلس بر آن اصول تکیه دارد و حاضر نیست با کسانی که با این اصول مخالف‌اند، سازش کند. حاضر نیست تن به ذلت در مقابل آمریکا بدهد و مثل مجلس ششم ۱۳۰ نماینده‌اش به آمریکا نامه بنویسد که ما آماده‌ایم کشور را به شما بدهیم. این مجلس در مقابل آمریکا و زیاده‌خواهی‌هایش محکم ایستاده است. این مجلس حاضر نیست به خاطر اجرای اصل ۴۴ کارخانه‌ها را تحویل افرادی بدهد که هیچ اعتقادی به نظام ندارند. به نظرم چون این مجلس بر اصول تکیه دارد، اصلاح طلبان آن را ضعیف می‌خوانند.

-جدا از عملکرد کلی مجلس، آنها اعتقاد دارند که نمایندگان مجلس وظیفه اصلی خود را فراموش کرده‌اند و بیشتر به دنبال مهره‌چینی نیروهایشان در دستگاه‌های دولتی هستند. البته بخشی از اصول‌گرایان هم این اعتقاد را دارند.

این سوال را از همان آقایان بپرسیدید که شما در زمانی که نماینده مجلس بودید در عزل و نصب‌ها دخالت نکردید؟ مذاکرات این‌ها که در مجلس موجود است، بروید فایل صوتی‌اش را از مجلس بگیرید. آقایان چه فشارهایی بر دولت برای انتصابات می‌آوردند. ما که اینکار را نکردیم.

-شما عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هستید. مواضع و عملکرد دولت روحانی در حوزه فرهنگ در این مدت چطور بوده است؟

ببینید مواضع شخصی خودشان را که می‌گویند ما بعضی از آنها را قبول نداریم. این حرف‌هایی که آقای رییس جمهور یا وزیر ارشاد می‌زند، قابل قبول نیست. اینکه رییس جمهور منبر را استبداد پیام می‌داند و بعدش می‌گوید دوران استبداد پیام گذشته، پذیرفتنی نیست. در صورتی که روحانی جایگاهش را به واسطه همین منبر پیدا کرده است. امروز ایشان به این جایگاه می‌تازد و این درحالی است که در جامعه امروز ما، منبر همچنان اثر موعظه‌ای و تبلیغی خودش را دارد یا در حوزه علوم انسانی مواضع ایشان خوب نیست در بحثاینترنت و ماهواره هم همینطور. ما به مواضع فرهنگی ایشان انتفاد داریم.

-عملکرد چطور؟

در بحثعملکرد خیلی مختصر بوده و ما عملیاتی شدن این مواضع را ندیده‌ایم. چند مورد بوده که تذکر دادیم و اصلاح هم شد.

-شما به مواضع فرهنگی دولت روحانی انتقاد می‌کنید. اما دولت قبل بعضا مواضعی شدیدتری را اتخاذ می‌کرد. چرا آنجا وارد نمی‌شدید؟

ما در رابطه با احمدی‌نژاد هم این انتقادها را داشتیم و سخنرانی‌های من هم موجود است. این را هم باید در نظر داشته باشید که بدنه دولت احمدی‌نژاد در اختیار او نبود. یعنی این طور نبود که احمدی‌نژاد در خصوص مسایل فرهنگی تصمیمی بگیرد و بدنه دولت آن را اجرایی کند. شما ببینید نیروی انتظامی از احمدی‌نژاد تبعیت نکرد. یا در مسایل فرهنگی دیگر وزارت ارشاد از احمدی نژاد تبعیت نکرد. فقط آقای شمقدری در بخش سینما کارهایی کرد که مجلس مقابلش ایستاد.

-یعنی بدنه دولت احمدی نژاد از دستورات وی تبعیت نمی‌کردند؟

خیر. چون برخی مسایل که ایشان مطرح می‌کردند خلاف مبانی اصولی بود و بدنه دولت هم آن‌ها را عملیاتی نمی‌کرد. ولی دولت آقای روحانی این طور نیست و بدنه این دولت بیشتر به طرف فضای باز فرهنگی تمایل دارد و اگر دولت تصمیم بگیرد که در حوزه فرهنگ کاری انجام بدهد آنها سریعا برنامه‌های روحانی را اجرایی خواهند کرد.

احمدی نژاد اصل ۴۴ اصلاح طلبان امام و رهبری جامعه دولت رییس جمهور نمایندگان مجلس نیروی انتظامی وزارت ارشاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر