کد خبر: 165295 A

نادران در نطق میان دستور:

نمایندگان کمیسیون حداکثر درآمد از حامل های انرژی و قابل تحقق را ۴۲ هزار میلیارد تومان اعلام کردند ولی بنابر اصرار نمایندگان دولت جلسه با ۴۸ هزار میلیارد تومان موافقت کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات کشور گفت: اگر دولت اراده استیفای حقوق ملت را داشته باشد، کافی است به جای مطالبه ۴ میلیارد دلاری، ۸۰ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی را از گردن کلفت‌ها پس بگیرد.

به گزارش ایلنا، الیاس نادران در نشست علنی امروزمجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور گفت: هفته معلم، روز کارگر و سالگرد روز مبارزه با مفاسد اقتصادی را گرامی می‌دارم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نقل است پیش از انقلاب اسلامی مجری در معرفی حضرت آیت الله دستغیب گفت و صاحب گناهان کبیره است و ایشان در ابتدای منبر متواضعانه فرمودند البته صاحب قلب سلیم هم هستند.

وی ادامه داد: شورای نگهبان در مورد تکلیف دولت، سوال داشت و آن را در جلسه‌ای که در دفتر جناب ابوترابی‌فرد تشکیل شد نمایندگان کمیسیون حداکثر درآمد قابل تحقق ۴۲ هزار میلیارد تومان اعلام کردند، ولی بنا بر اصرار نمایندگان دولت جلسه با ۴۸ هزار میلیارد تومان موافقت کرد. بعد امروز غیرمنصفانه به مردم گفته می‌شود اگر دولت به مصوبه مجلس عمل می‌کرد قیمت حامل‌های انرژی ۷۰ درصد افزایش می‌یافت.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: در لایحه بودجه ۹۳ دولت الحاقیه‌ای برای یارانه‌ها به مجلس ارائه کرد که براساس آن اجازه می‌خواست ۵۲ هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت حامل های انرژی درآمد کسب کند که این به معنای افزایش متوسط ۸۵ درصدی قیمت حامل های انرژی بود.

نادران تصریح کرد: این خط نادرست در فرم‌های ثبت‌نام تقاضای یارانه‌ هم دیده می‌شود. ملاحظه کنید " به موجب قانون مصوب مجلس شورای اسلامی صرفا افراد نیازمند می‌توانند نسبت به تکمیل فرم تقاضای یارانه اقدام کنند "، " به موجب قانون ارائه هرگونه اطلاعات نادرست موجب استرداد و جریمه نقدی به میران سه برابر یارانه دریافتی خواهد بود ".

وی ادامه داد: شورای نگهبان در مورد تکلیف دولت، ‌سوال داشت و این بار در جلسه‌ای که در دفتر ابوترابی فرد نائب رئیس مجلس تشکیل شد، نمایندگان کمیسیون حداکثر درآمد از حامل‌های انرژی و قابل تحقق را ۴۲ هزار میلیارد تومان اعلام کردند ولی بنابر اصرار نمایندگان دولت جلسه با ۴۸ هزار میلیارد تومان موافقت کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم افزود: اما امروز غیر منصفانه به مردم گفته می شود اگر دولت به مصوبه مجلس عمل می کرد قیمت حامل های انرژی باید ۷۰ درصد افزایش پیدا می‌کرد.

نادران ادامه داد: اولا اگر دولت نمی‌خواست چرا اصرار داشت، چرا نمی‌گوید اگر ۵۲ هزار میلیارد تومان پیشنهادی دولت در مجلس تصویب می شد چه بلایی برسر ملت می آمد، آقای روحانی کتمان حقیقت یا اظهار ناقص آن با راستگویی ناسازگار است.

وی تصریح کرد: این خط نادرست در فرم‌های ثبت نام تقاضای یارانه هم دیده می‌شود، ملاحظه کنید به موجب قانون مصوب مجلس شورای اسلامی صرفا افراد نیازمند می‌توانند نسبت به تکمیل فرم تقاضای یارانه اقدام کنند، به موجب قانون ارائه هرگونه اطلاعات نادرست موجب جریمه نقدی به میزان سه برابر یارانه دریافتی خواهد بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه محاسبات مجلس ادامه داد: اولا مجلس ده‌ها مصوبه و صدها حکم در بودجه داشته است، چرا دولت در تمام آن موارد نمی گوید به موجب قانون مصوب مجلس ما این امتیاز را می دهیم مثلا چرا نمی گوید افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان، طرح تحول نظام سلامت و صدها طرح عمرانی ملی و استانی براساس مصوبه مجلس انجام شده است.

نادران متذکر شد: ثانیا سواره از پیاده چه خبر دارد صاحبان ثروت های چند صد میلیاردی و میلیاردهای دولتی و غیردولتی به شکل مشمئزکننده ای با شیوه ضد تبلیغ هر روز از مردم می‌خواهند انصراف دهند که مردم هم پاسخ دادند

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: آقای روحانی به جای متهم کردن این و آن و آدرس غلط دادن آسیب شناسی را از خود و دوستانش شروع کند و صادقانه و خاضعانه از اشتباهی که شده است، عذرخواهی کند و تخریب مجلس شورای اسلامی چه سودی دارد؟ مشاوران تندرو و کج فهم را از خود دور کنید. از سرنوشت روسای جمهور گذشته عبرت بگیرد. وزیر شما اعلام می‌کند اسامی ده میلیون نفر از ثروتمندان جامعه را در اختیار دارید، پس چرا ماه‌ها معطل کرده‌اید؟ ما باید پشت هم باشیم تا بتوانیم بار سنگین تورم و رکود را از دوش مردم برداریم اگر این بی‌مهری‌ها نبود من از همین مختصر گفتار هم خودداری می‌کردم کما اینکه در فاز اول هدفمندسازی یارانه‌ها سکوت کرده‌ بودم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به مذاکرات هسته‌ای به بیان انتقاداتی از عملکرد دولت یازدهم پرداخت و افزود: به عنوان نماینده مردم اعلام می‌کنم اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان مردم در جریان جزئیات مذاکرات نیستند و ما به حق، دلواپسیم و اعلام می‌کنیم هر توافقی که منجر به محدود کردن حق غنی‌سازی و سطح غنی‌سازی و یا به فراتر از معقولات هسته‌ای برود، از نظر ما مردود است و مجلس در زمان خود به وظیفه‌اش عمل خواهد کرد.

نادران با بیان اینکه در مقوله مبارزه با مفاسد اقتصادی خون دل زیاد است، تصریح کرد: اگر دولت اراده‌ای در مبارزه با مفاسد اقتصادی دارد و می‌خواهد حقوق ملت را استیفا کند کافی است به جای مطالبه ۴ میلیارد دلاری، ۸۰ هزارمیلیارد تومان معوقات بانکی را از گردن کلفت ها پس بگیرد مگر نه این است لااقل اسامی این افراد نباید در جیب رئیس جمهور بماند و باید بر مناره گفته شود. لااقل اسامی بدهکاران بالای ۵۰ میلیارد تومان را به مردم اعلام کنید.

انرژی بودجه حقوق درآمد دولت قلب قیمت حامل های انرژی کمیسیون برنامه و بودجه مردم تهران در مجلس یارانه ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر