کد خبر: 165275 A

زاکانی در نطق میان دستور:

آقایان بدانید که می دانید، درهمه جای دنیا ممیزی هست در همین جاهایی که به کشورهای آزادی معروفند ممیزی به شدیدترین شکل ممکن اجرا می شود.

عضو کمیسیون شوراها وامور داخلی مجلس با بیان اینکه بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده از سوی وزیر ارشاد بیش از ۶۰ هزار عنوان کتاب جدید در سال منتشر می شود، گفت: گرچه عناوین منتشر شده از لحاظ کیفیت و کمیت تا نقطه مطلوب فاصله بسیار دارد این آمار افتخاری برای نظام جمهوری اسلامی است.

به گزارش ایلنا، علیرضا زاکانی در نشست علنی امروزمجلس شورای اسلامی(یکشنبه ۱۴اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با بزرگداشت سالگرد شهادت آیت الله مطهری و با سلام ودرود به کارگران و معلمان به نمایشگاه کتاب که در حال برگزاری است اشاره کرد و گفت: بزرگترین رویکرد فرهنگی کشور یعنی بیست وهفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب در حال برگزاری است و کتاب را می توان کالای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران دانست به همین مناسبت نکاتی را در حوزه نشر بیان می کنم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام آباد در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه حوزه نشر در ایران که دارای فرهنگ و تمدنی غنی، ارزشمدار وکهن است از دیربازبه عنوان ستون فقرات اشاعه فکر و فرهنگ شناخته شده است، افزود: لازم است با مراقبت مداوم و پیگیری حل مشکلات این حوزه حرکت عظیم ملت را در زمینه نشر شتاب بیشتری بخشید.

عضو کمیسیون شوراها وامور داخلی مجلس با بیان اینکه بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیش از ۶۰ هزار عنوان کتاب جدید در سال منتشر می شود، تصریح کرد: گرچه عناوین منتشر شده از لحاظ کیفیت وکمیت تا نقطه مطلوب فاصله بسیار دارد این آمار افتخاری برای نظام جمهوری اسلامی است.

زاکانی با اشاره به دیدار رئیس جمهور با فعالان حوزه نشر و اظهارات روحانی در این دیدار مبنی بر اینکه نباید ناشران نگران ممیزی و خودسانسوری ناشی از آن باشند، گفت: این اظهارات و همچنین سخنان رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه بیست وهفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران مبنی بر رد ممیزی کتب قبل از انتشار بر خلاف رویکردها وتاکیدات بنیانگذار کبیرانقلاب اسلامی امام خمینی(ره) است.

وی گفته های رئیس جمهور مبنی بر اینکه برای ممیزی کتاب هیچ مرجعی بالاتر از وجدان مردمی نیست و آنها می دانند به استقبال چه کتابی بروند و چه کتابی را در انزوا قرار دهند، صاحبان فرهنگ نیاز به ارشاد و گشت ارشاد ندارند را خلاف نظر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی دانست و افزود: در صحیفه امام خمینی(ره) جلد سیزده صفحه ۴۷۴ آمده است، نوشته هایی که قرار است ثبت شود باید توسط چندین نفر که می دانید یقینا به جایی وابستگی ندارند و در مسیر مملکت و نظام هستند با دقت وتوجه مطالعه و بررسی شده و بعد از آن در روزنامه ها ومجلات منتشر شود، این طور نباشد که مطالب نوشته ومنتشر شود و بعد از ان تازه متوجه شوید که نوشته ها برخلاف نظام بوده است، باید کتاب هایی که نوشته می شود توسط افرادی مطلع و مدبر و کسانی که مکتب ها و مسیر آنها را می شناسند قبل از انتشار با دقت مطالعه و بررسی شوند و این هم به صلاح خود شماست و هم به صلاح ملت.

زاکانی خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای روحانی کشور را به کدامین سمت و با چه سیاستی هدایت و مدیریت می کنید، امروز ماه هاست که از تبلیغات انتخاباتی گذشته است و طبق قانون اساسی قسم یادکردید پس چرا اینگونه بر خلاف مصالح اسلام وملت ارائه نظر می کنید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام آباد در مجلس با تاکید بر اینکه کسی در دنیا شک ندارد که غذای روح بشر باید مانند غذای جسم او از استانداردهای لازم برخوردار باشد، ادامه داد: متاسفانه مشاهده شده است که قبل و بعد از روی کار آمدن دولت جدید برخی تلاش کردند با ارائه آدرسهای غلط مسایل این حوزه را کنار زده و موضوعات فرعی مانند ممیزی را به عنوان مشکل اصلی صنعت نشر کشور جلوه دهند.

وی اضافه کرد: از تریبون مجلس شورای اسلامی اعلام می کنم نظارت بر محتوای آثار که امروز بعد از تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی حکم قانون دارد، از سوی تمام دستگاه ها خصوصا وزارت فرهنگ وارشاد لازم الاجراست و بهتر است آقایان به جای اینکه برای خوشآمد عده ای خاص که معلوم است از کجا تغذیه می شوند، دائما بر تبل حذف ممیزی بکوبند، مطابق شعارهایی که قبلا داده اند قانون را اجرا کرده و تلاش خود را به جلوگیری از تعدیل در مسیر اجرای قانون معطوف کنند.

زاکانی با بیان اینکه آقایان بدانید که می دانید، درهمه جای دنیا ممیزی هست در همین جاهایی که به کشورهای آزادی معروفند ممیزی به شدیدترین شکل ممکن اجرا می شود، تصریح کرد: برای مثال چند صفحه از کتاب دستگاه دیپلماسی که توسط یک دیپلمات با سابقه امریکایی و در سال ۲۰۰۶ در واشنگتن دی سی منتشر شده است را مشاهده کنید، از حذف یک کلمه تا یک جمله و یک پاراگراف به صورت سریح در این کتاب مشهود است.

وی ادامه داد: بحثآزادی بیان و شعار غرب، فرانسه و برخورد با کتابی که در سال ۱۹۹۵ در فرانسه منتشر شد به خاطر ترویج احکام حجاب، وزیر این کشور در رسانه ها حاضر شد و اعلام کرد چون مخالفت با اصول ما دارد این کتاب را جمع کردیم بر همه آشکار است و مشخص است مخالفت و برخورد با عناصری که راجع به هولوکاست حتی تحقیق هم می کنند معلوم و آشکار است.

این نماینده مردم در مجلس نهم به عنوان نکته آخر با یاداوری اینکه جناب آقای روحانی امروز با نام دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، منسوبات جناب عالی مانع آزادی بیان و گفتن حداقلی حقایق رخ داده در جامعه و در حوزه سیاست داخلی، خارجی می‌شوند و به بهانه های مختلف حقوق و آزادی بیان نمایندگان مجلس را تهدید می‌نمایند، افزود: به راستی چرا نباید از فجایع و خیانت های رخداده در قراردادهای نفتی به ویژه ستاد نور چشمی های طلبکار امروز صحبت کرد، چرا در خصوص دلنگرانی ها و موضوعات حساسیت برانگیز در مذاکرات هسته ای نمایندگان از اعلام نظر منع میگردند.

عضو کمیسیون شوراها وامور داخلی مجلس شورای اسلامی یادآورشد: توجه به تغییر و تحولات داخلی در صنعت هسته ای به خصوص در حوزه غنی سازی و ارتباط آن با خیانت های آشکار و پنهان در داخل کشور پیگیری نمی شود و مسئولان مربوطه با قسم دروغ افکار عمومی را اغوا می کنند که در این خصوص هفته آینده بامردم سخن خواهم گفت اما بهتراست دولت خود به اصلاح امور بپردازد و کار به سخن گفتن با مردم نکشد.

جامعه جمهوری اسلامی رسانه شورای عالی امنیت ملی شورای عالی انقلاب فرهنگی قانون نمایشگاه بین المللی کتاب نماینده مردم در مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روزنامه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر