کد خبر: 165062 A

رئیس کمیسیون انرژی مجلس:

در مجموع حدود ۳۱/۵ درصد از مصرف برق در خانگی است و مابقی در صنعت، معابر، کشاورزی و سایر بخش‌هاست / قانون حمایت از صنعت برق به زودی به صحن علنی می‌آید که باید آن را به قانون دائمی تبدیل کنیم که موجب بهینه‌سازی در بخش نیرو می‌شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس به موضوع بدهی‌های وزارت نیرو در خصوص تولید برق اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارشی که از وزارت نیرو دریافت کرده‌ایم، در پایان سال گذشته، این وزارتخانه ۲۱ هزار میلیارد تومان بدهی دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مسعود میرکاظمی در صحن علنی امروز مجلس پس از گزارش وزیر نیرو در مورد وضعیت صنعت آب و برق کشور در سخنانی گفت: مصرف برق در حال حاضر به شکلی است که نمی‌توان تقاضا را افسارگریخته رها کرد. این مانند سیلی است که خراب می‌کند.

وی افزود: سالی ۵ هزار مگاوات مصرف برق عدد قابل توجهی است و سرمایه بسیار سنگینی را می‌طلبد که بتواند این تقاضا را پاسخ دهد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس در ادامه اظهار داشت: چند نگرانی در بعد تولید برق داریم. یکی از آنها بحثهزینه‌های جاری کشورمان است که به دلیل افزایش روزافزون آن برای ما نگرانی ایجاد کرده است. به دلیل اینکه هزینه‌های جاری کشور در حال افزایش است، ما در کمیسیون انرژی نگران منابع لازم برای توسعه، چه در حوزه نفت و گاز و چه در حوزه نیرو هستیم.

میرکاظمی ادامه داد: در سال ۸۶ کل هزینه جاری کشور ۳۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است. در سال ۹۱ این میزان به ۸۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد. در سال ۹۲ نیز این میزان عملکرد به ۱۱۹ هزار میلیارد تومان رسیده است. امسال نیز در بودجه این میزان ۱۴۳ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است و این در حالی است که ۷۵ هزار میلیارد تومان از درآمدهای نفتی باید در آن تحقق پیدا کند.

وی تصریح کرد: با این وضعیت چیزی برای توسعه و عمران و بخصوص در بخش انرژی باقی نمی‌ماند. با گزارشی که وزیر نیرو ارائه کرد، باید سالی ۵ هزار مگاوات به ظرفیت اضافه شود که این نگرانی جدی را می‌طلبد. به دلیل اینکه فاصله بین پیک مصرفی و ظرفیت وجود دارد و از طرفی به ارقام توجه کنیم، می‌بینیم که ما وقتی پیک را حساب می‌کنیم از ۷۰ هزار مگاواتی که تا پایان سال گذشته داشته‌ایم، حداکثر به ۴۵ هزار مگاوات در پیک رسیدیم که نشان‌دهنده این است که در این فاصله اتلاف‌هایی انجام می‌شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه با این میزان مصرف برق در کشور، توان داخلی نیروگاه‌ها کاهش می‌یابد، گفت: این نشان می‌دهد که اگر این روند را ادامه دهیم، در ۸ سال آینده حدود ۴۰ هزار مگاوات باید بیشتر از پیک مصرف تولید کرده باشیم که این فاجعه است.

میرکاظمی تأکید کرد: این روند، روندی نیست که انرژی را به سر و سامان برساند. از طرفی باید مدیریت تقاضا جدی انجام شود و از طرفی نیز باید به سمت توسعه‌ای برویم و آن را هدفمند کنیم که بتوانیم در وهله اول بهره‌وری را افزایش داده و در وهله بعد توسعه‌های بیشتری داشته باشیم.

وی در ادامه به موضوع بدهی‌های وزارت نیرو در خصوص تولید برق اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارشی که از وزارت نیرو دریافت کرده‌ایم، در پایان سال گذشته، این وزارتخانه ۲۱ هزار میلیارد تومان بدهی دارد. البته در زمان انتقال دولت دهم ۱۶ هزار میلیارد تومان بوده است که از این مبلغ حدود ۸ هزار میلیارد تومان آن مربوط به فروشندگان برق است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: با موضوع برق نمی‌توان سیاسی برخورد کرد. در مجلس وظیفه ما این است که لایحه‌های سیاسی را در موضوع برق کنار زده و واقعیتها را ببینیم. اگر ۳۱ هزار مگاوات در طول ۸ سال گذشته توسعه پیدا نمی‌کرد، با خاموشی مواجه نبودیم. بخشی از بدهی‌هایی که وجود دارد به دلیل هدفمندی یارانه‌هاست.

میرکاظمی ادامه داد: متأسفانه با قیمتی که در حال حاضر تعیین شده است، این بدهی‌ها تشدید خواهد شد و باید به آن توجه کرد. بنده از دید سیاسی به این موضوع نگاه نمی‌کنم بلکه دید کارشناسی دارم. ما واقعا برای نیرو نگران هستیم به طوری که اگر این روند ادامه پیدا کند و مصرفی که بر آن مدیریت نمی‌شود، باید برای آینده آن نگران بود.

وی تصریح کرد: رقمی که برای هر مگاوات برق در نظر گرفته شده است، درآمدی را برای توسعه آن ایجاد نمی‌کند. اینها نگرانی‌هایی است که ما با آنها روبرو هستیم و باید برای آنها فکر جدی شود تا بتوانیم مشکلات بخش نیرو را حل کنیم.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس در ادامه افزود: در بخش خانگی ۲۰ درصد مصرف برق را داریم و ۱۱ درصد نیز در خانگی گرم انجام می‌شود که در مجموع حدود ۳۱/۵ درصد از مصرف برق در خانگی است و مابقی در صنعت، معابر، کشاورزی و سایر بخش‌هاست. بنابراین حساسیتی که ما بر روی این موضوع داریم، یا باید منابع وزارت نیرو را از جای دیگری تأمین کنیم و یا باید بپذیریم که در سال آینده خاموشی‌ها تکرار خواهد شد.

میرکاظمی در ادامه به گزارش‌هایی از وزارت نیرو به کمیسیون انرژی ارائه شده اشاره کرد و افزود: متخصصین وزارت نیرو در جلساتی که در کمیسیون انرژی حضور یافتند و گزارش‌هایی را ارائه کردند، آنها نگران خاموشی‌ها در سال ۹۴ هستند که باید برای آن فکری شود. اگر به این روند ادامه دهیم به طور قطع با مشکل جدی مواجه خواهیم شد.

وی تأکید کرد: ما در کمیسیون انرژی به موضوع ترکیب فناوری در حوزه تولید نیرو اشاره داریم. تقریبا ۳۵ درصد ظرفیت نصب‌ شده، نیروگاه‌های گازی هستند که اتفاقا این نیروگاه‌ها کم بازده‌ترین نیروگاه‌ها نیز هستند. اختلافی که بین ۷۰ هزار مگاوات نصب شده وجود دارد در پیک مصرف به ۴۵ هزار مگاوات می‌رسد که این فاصله اتلاف توان مصرفی نیروگاه‌هاست و موجب کاهش ضریب بازدهی نیروگاه‌ها می‌شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس در همین زمینه ادامه داد: پیشنهاد ما در کمیسیون این است که وزارت نیرو برنامه مشخصی برای افزایش بهره‌وری در حوزه تولید برق داشته باشد. پیش‌بینی شده که ۲۵۰ میلیارد کیلووات ساعت در سال ۹۳ وزارت نیرو باید برق تولید کند که ۲۱۷ میلیارد کیلووات ساعت آن را بفروشد که رقمی از این میزان اتلاف می‌شود که برای توسعه ظرفیت نیروگاه‌ها باید تلاش شود.

میرکاظمی ادامه داد: اگر دولت اهتمام کند و یک درصد جلوی اتلاف برق را بگیرد و یک درصد نیز بازدهی نیروگاه‌ها را افزایش دهد، رقم قابل توجهی عاید وزارت نیرو می‌شود. هدفمند کردن فقط این نیست که به مردم فشار بیاوریم بلکه باید برای صنعت برق برنامه داشته باشیم و به آن کمک و قوانینی را وضع کنیم که به این صنعت کمک کند.

وی اضافه کرد: قانون حمایت از صنعت برق به زودی به صحن علنی می‌آید که باید آن را به قانون دائمی تبدیل کنیم که موجب بهینه‌سازی در بخش نیرو می‌شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: در موضوع توجه به انرژی‌های نو باید برنامه‌هایی را با جدیت دنبال کنیم. با توجه به اینکه ما ۳۰۰ روز آفتابی در کشور داریم و ۰/۳۱ درصد رقمی است که از انرژی‌های نو استفاده می‌شود و این رقم ناچیزی است به طوری که حتی به یک درصد هم نیز نمی‌رسد. باید انرژی‌های نو را به طور جدی و به خصوص در روستاها دنبال کنیم.

میرکاظمی در بخش دیگری از سخنانش به طرح جامع رگلاتوری انرژی کشور اشاره کرد و افزود: اجرای طرح جامع رگلاتوری انرژی در کشور ضروری است که باید بر این اساس تجدیدنظر جدی در ساختار انرژی کشور انجام شود.

وی اضافه کرد: شورای عالی انرژی به طور مرتب باید تشکیل شود و اطلاعات دقیقی به تصمیم‌گیرندگان بدهد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: افزایش بهره‌وری در صنعت برق به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد باید مورد توجه قرار گیرد. بخش خصوصی در حال حاضر انگیزه‌ای برای ورود به نیروگاه‌سازی ندارد که باید به آن توجه شود.

میرکاظمی در پایان خاطرنشان کرد: قانون اصلاح الگوی مصرف باید در کنار قانون هدفمندی یارانه‌ها به صورت جدی از طرف وزارت نیرو و دولت اجرا شود. البته خودکفایی در تولید برق نیز باید به حدی برسد که بتوانیم در رقابت جهانی حضوری جدی داشته باشیم.

انرژی بخش خصوصی برق سرمایه صحن علنی صنعت قانون کارشناسی کشاورزی کمیسیون انرژی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر