کد خبر: 156302 A

رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس:

تخریب در عرصه منابع طبیعی آنقدر جدی است که پایداری تمدن ایرانی را مورد تهدید قرار داده است. / یکی از زیستگاه های مهم این جانور که پارک ملی سیاه کوه است، مورد بی توجهی محض قرار گرفته و حتی برای تامین امکانات و تجهیزات اولیه منطقه اقدام اساسی انجام نشده است.

رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه وضعیت تخریب طبیعت و محیط زیست در استانهایی نظیر یزد که از اقلیم گرم و خشک و شکننده برخوردارند، دقت و مراقبت بیشتری می‌طلبد، افزود: ما در این استان با بحرانهایی مواجهیم که اگر به مدد عقل و تدبیر و بهره‌گیری از علم و فناوری، از هم اکنون با آنها مقابله نکنیم، فردا خیلی دیر است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمدرضا تابش، در مراسم رونمایی از تندیس بزرگترین یوزآسیایی در اردکان یزد با بیان اینکه اهتمام به محیط زیست از وظایف حاکمیتها و از مولفه های مورد سنجش در ارزیابی حکمرانی مطلوب است، گفت: شاید بی توجهی به محیط زیست و طبیعت در فرایند صنعتی شدن و در گذر از دوران سنت به مدرنیته، باعثشده است امروز با مخاطرات جدی در این عرصه روبرو باشیم.

وی هشدار داد: تخریب در عرصه منابع طبیعی آنقدر جدی است که پایداری تمدن ایرانی را مورد تهدید قرار داده است.

رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه وضعیت تخریب طبیعت و محیط زیست در استانهایی نظیر یزد که از اقلیم گرم و خشک و شکننده برخوردارند، دقت و مراقبت بیشتری می طلبد، افزود: ما در این استان با بحرانهایی مواجهیم که اگر به مدد عقل و تدبیر و بهره گیری از علم و فناوری، از هم اکنون با آنها مقابله نکنیم، فردا خیلی دیر است.

تابش با اشاره به برخی معضلات زیست محیطی استان نظیر آلودگی هوا در دشت یزد - اردکان که اغلب صنایع در آن مستقرند، دفع غیربهداشتی زباله ها و پساب فاضلابها، کمبود منابع آب حتی برای شرب، مساله ریزگردها، از بین رفتن گونه های نادر جانوری و گیاهی و در کل تنوع زیستی، خواستار جدیت مردم و مسوولان برای حل آنها شد.

عضو شورای عالی محیط زیست کشور در عیم حال، اقدام نمادین در ساخت مجسمه یوزآسیایی را که در زمره گونه های در حال انقراض جانوری است و تنها تعداد اندکی از آنها در استان یزد وجود دارد، ارزنده و در خور تقدیر توصیف کرد.

تابش با اشاره به زیستگاه یوزپلنگ آسیایی یا ایرانی در سطح کشور گفت: زیستگاه این جانور در استان یزد نیز در پارک ملی سیاهکوه و پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان، کویر بافق و منطقه حفاظت شده کالمند بهادران مهریز قرار دارد که مستلزم توجه ویژه و فوری بخصوص برای تامین امنیت، غذا و آب بعنوان سه فاکتور مهم تداوم حیات این گونه جانوری نادر است.

وی همچنین با اشاره مناطق حفاظت شده شهرستان اردکان گفت: یکی از زیستگاه های مهم این جانور که پارک ملی سیاه کوه است، مورد بی توجهی محض قرار گرفته و حتی برای تامین امکانات و تجهیزات اولیه منطقه اقدام اساسی انجام نشده است.

عضو شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور با انتقاد از این موضوع، خواستار توجه جدی برای رفع مشکلات پارک ملی سیاه کوه و انتقال دفتر سرمحیط بانی پارک به اردکان و همچنین آغاز عملیات اجرایی احداثمرکز تحقیقات محیط زیست اردکان شد.

تندیس یوز آسیاسی به طول هفت و ارتفاع چهار متر در میدانˈچادرملویˈ اردکان نصب شده است. شهرستان اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غرب یزد واقع است.

ایران تامین امنیت تمدن توسعه پایدار زباله شیر مجسمه محیط زیست منابع طبیعی یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر