کد خبر: 745118 A

فرمانده سپاه کربلای مازندران:

فرمانده سپاه کربلای مازندران گفت: 752 روستای استان که تحت تاثیر رانش پس از سیل هستند، نیاز به رسیدگی و حمایت دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا،سردار محمدحسین بابایی در نشست خبری با اصحاب رسانه مازندران با موضوع اقدامات سپاه و بسیج در امدادرسانی به مناطق سیل‌زده، بخش اعظم اقدامات مربوط به سپاه و بسیج برشمرد و با انتقاد از اینکه این واقفعیت در ساختار دولت دیده نمی‌شود، اظهار کرد: از نظر سپاه کربلای مازندران امروز مرحله اول شامل امداد و نجات و تثبیت در مناطق سیل‌زده و برف‌زده استان به پایان رسیده است و آماده مرحله دوم می‌شویم.

وی‌ نخستین اقدام سپاه و بسیج در آغاز سیل اخیر به ویژه در اطراف رودخانه تجن و رودخانه تلار سیمرغ را نجات جان افراد و سپس تخلیه آب و باز کردن دهانه‌ی پل‌های مسدود شده و وبراه‌ها و در گام سوم که هشت روز طول کشید، لایروبی خانه‌های مردم از گل و لای و لجن و لایروبی اماکن عمومی و بازگشایی جاده‌ها اعلام کرد.

 بابایی تأکید کرد که بازگشایی جاده‌ها کماکان به دلیل رانش ادامه دارد.

فرمانده سپاه کربلای مازندران در شرح آمار اقدامات سپاه و بسیج از 27 اسفند تا صبح روز گذشته دهم فروردین‌ماه با همت پنج هزار و 694 نفر در قالب اردوهای جهادی گفت: در مجموع 12 شهرستان، 9 شهر و 171 روستا دچار سیل و برف شدند و از آنجایی که رانش زمین بعد از سیل آغاز شد، در حال حاضر 752روستا نیاز به رسیدگی دارد.

وی با اشاره به اعلام بنیاد مسکن، از آسیب 6هزار و 341 منزل مسکونی در سیل اخیر خبر داد که 650 واحد تخریبی است و پنج هزار و 691 واحد نیاز به تعمیر دارد.

به گفته بابایی بخش زیادی از این منازل آسیب‌دیده مربوط به قشر بی‌بضاعت است که ساخت مسکن برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی علاوه بر ساخت مسکن برای 746 مددجوی کمیته امداد با کمک سپاه انجام می‌شود.

بابایی همچنین به تخریب 60 دهنه پل اصلی و فرعی، 1380 کیلومتر جاده، 88.4 باغ و زمین کشاورزی و 89 هزار تلفات دام و طیور و چهار هزار و 16 کندوی عسل اشاره کرد.

وی اعلام کرد که تا به الان 1700مسکن و 43 مسجد، حسینیه و مدرسه لایروبی شد.

فرمانده سپاه کربلای مازندران گفت: از روز پنجم، سپاه استان‌های اردبیل، گیلان، سمنان، زنجان و تهران معین استان مازندران شدند.

بابایی با تأکید بر اینکه سپاه بابت اقداماتش هیچ پولی مطالبه و دریافت نکرده است، برآورد ریالی از عملیات مهندسی انجام شده را 8 میلیارد و 671 میلیون ریال اعلام کرد.

وی ضمن اشاره به اینکه اقدام سپاه به بازگشایی جاده و انفجار ریل در استان گلستان قانونی بوده گفت: ما نهادی هستیم که اگر نیازی برای انقلاب به وجود آید، آتش به اختیار بدون معطلی آن‌چه را که باید، انجام می‌دهد و چقدر خوب است که مسئولان قدرشناس باشند و از این ظرفیت استفاده بهینه کنند. سپاه و بسیج به هیچ جناحی وابسته نیست.

 

امداد و نجات زمین سیل مدرسه بازگشایی جاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر