کد خبر: 638532 A

مدیر کل آموزش و پرورش مازندران :

مدیر کل آموزش و پرورش مازندران گفت :511 معلم پیش‌دبستانی تاکنون به صورت حق‌التدریس جذب شده‌‌اند و 763 نفر نیز در صورتی که فرصتش فراهم شود، تعیین تکلیف خواهند شد.

به گزارش ایلنا از ساری،عسکری نیکزاد در نشست خبری با اصحاب رسانه مازندران که ظهر امروز در باشگاه فرهنگیان شهرستان ساری برگزار شد، بر اهمیت گردش آزاد و صحیح اطلاعات در رسانه‌ها برای کمک به کل جامعه و بخصوص دستگاه آموزش و پرورش تأکید و اظهار داشت: آموزش و پرورش برای دست‌یابی به هدف غایی خود که رسیدن دانش‌آموزان به حیات طیبه است، به مدیریت مشارکتی نیاز دارد که بخشی از آن در تعامل با رسانه‌ها و کمک از ظرفیت آن‌ها محقق خواهد شد.

وی به اشاره به اینکه زمان فعلی در آموزش و پرورش به لحاظ ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس دارای اهمیت است، افزود: اخذ وجه با هر عنوانی به غیر از مواردی که در آیین‌نامه ثبت نام آمده است، در دوره ثبت‌نام که تا پایان مردادماه ادامه دارد، مطلقا ممنوع است و مشارکت نیز با احذ اجباری یکی نیست.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه به این واقعیت که با شرایط مالی فعلی دولت، مدارس دولتی به مشارکت خانواده‌ها نیاز دارند، گفت: توصیه ما این است که خانواده‌ها برای آسیب ندیدن آموزش فرزندانشان در امور مدرسه مشارکت داشته باشند.

نیکزاد با اشاره به اینکه قانون برای جذب معلمان پیش‌دبستانی مشخص است و آنان بر اساس شرایط و ضوابط جذب می‌شوند، افزود: اگر وزارت آموزش و پرورش به ما ساعت حق‌التدریس بدهد، ما معلمان پیش‌دبستانی را به صورت حق‌التدریس را جذب می‌کنیم.

وی ادامه داد : 511 معلم پیش‌دبستانی تاکنون به صورت حق‌التدریس جذب شده‌‌اند و 763 نفر نیز در صورتی که فرصتش فراهم شود، تعیین تکلیف خواهند شد.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران تعیین شهریه مدارس غیرانتفاعی را طبق استاندارد تغییین شده در ماده 15 قانون تأسیس مدارس غیرانتقاعی برشمرد و گفت: الگوی تعیین شهریه این مدارس با توجه به مقطع تحصیلی، سطح آموزشی و پرورشی، برنامه سال تحصیلی، فعالیت‌های فوق برنامه، فضای فیزیکی و تجهیزات و همچنین شرایط منطقه‌ای و نرخ تورم رسمی کشور از سوی شورای نظارت مرکزی تهیه می‌شود که پس از تصویب وزیر آموزش و پرورش قابل اعمال خواهد بود که در سامانه WWW.mosharekat.ir نیز آمده است.

نیکزاد تأکید کرد: شهریه توافقی که شامل پوشش، تغذیه، فعالیت‌های فوق برنامه و غیره است که ممکن است محل بروز مشکل باشد که با پیگیری خانواده‌ها قابل حل است.

وی ضمن اشاره به استقرار پایه دوازدهم و سه ساله شدن هنرستا‌ن‌ها گفت: 18 هزار و 994 دانش‌آموز به دانش‌آموزان هنرستان‌های مازندران اضافه می‌شوند که شامل 15 هزار و 599 دانش‌آموز فنی‌وحرفه‌ای و سه هزار و 395 دانش‌آموز رشته‌های نظری است.

نیکزاد کمبود فضا و تجهیزات هنرستان‌ها را از جمله مشکلات فعلی استقرار پایه دوازدهم در هنرستان‌ها برشمرد و تصریح کرد: در پی نشست با استاندار و مسئولان شهری و کمک گرفتن از آن‌ها، مبلغ 15 میلیارد تومان برای تجهیز هنرستان‌های استان، از طریق مشارکت خیران و اولیا و آموزش و پرورش تأمین خواهد شد.

وی با اشاره به بازنشستگی سه هزار نفر در آموزش و پرورش مازندران در سال تحصیلی جاری، استمرار فعالیت نیمی از آن‌ها به درخواست آموزش و پرورش استان را راهی برای جبران کمبود نیروی انسانی در سال تحصیلی 97-98 اعلام کرد.

نیکزاد با اشاره به پیش‌بینی ثبت‌نام 44 هزار و 255 پایه اول در سال تحصیلی 97-98 در مدارس مازندران، بیان کرد: 35 هزار و 35 نفر در مدارس دولتی و نه هزار و 220 نفر در مدارس غیردولتی ثبت نام خواهند شد که در نه هزار و 43 کلاس با تراکم 24 نفر در مدارس دولتی است.

نیکزاد ضمن بیان اینکه در سال تحصیلی 95-96 شرکت‌های لبنیاتی سرمایه پخش شیر در مدارس را از سرمایه در گردش خود پرداخت کرده و با عدم پرداخت به موقع وزارت آموزش و پرورش، دچار اشکال شدند، ادامه داد: به همین دلیل در سال تحصیلی جاری از امکان پخش شیر در مدارس برخوردار نبودیم و برای سال تحصیلی آینده نیز فعلا برنامه مشخصی نداریم.

نیکزاد با بیان اینکه پنج هزار میلیارد تومان درآمد کشور مرتبط به آموزش و پرورش است اما آموزش و پرورش از آن بی‌بهره است، گفت: آموزش و پرورش با توجه به شرایط اقتصادی فعلی دولت، باید درآمدهای مرتبط با خود مانند سرویس مدارس، بوفه و پوشش را با توجه به قانون وارد این دستگاه کند.

وی افزود: صاحبان منافع برای این موضوعات آنقدر علیه آموزش و پرورش اقدام کردند که مانع سرعت بخشیدن به کار شدند.

نیکزاد رفع شبهه عدم شفافیت مالی مدیران مدارس، نرخ‌های متفاوت و مد لباس در سطح مدارس را از جمله اهداف ساماندهی پوشش مدارس برشمرد و گفت: 30 درصد مدارس استان تحت پوشش یکسان بودند و اینک به 60 درصد افزایش یافته است.

وی همچنین بر شفاف‌سازی لیست مدارس، مسائل مالی و تولیدی‌ها و نظارت بر نرخ و رنگ لباس در سال تحصیلی پیش رو تأکید کرد.

این مسئول به فعالیت 20 هنرستان استان در سال تحصیلی جاری به عنوان کارگاه‌های کوچک دوخت لباس مدارس نیز اشاره کرد.

نیکزاد با رد ادعای سیاسی بودن تغییرات مدیریتی در دستگاه زیرمجموعه خود، گفت : تاکنون تغییر جدی‌ای نداشته‌ایم و از آنجایی که ما همسو با دولت هستیم و خود از بدنه همین اداره کل وارد جایگاه مدیریتی شده‌ایم اصلا نیازی به تغییرات گسترده نبود.

وی با اشاره به اینکه سیاسی دانستن تغییرات، تحت تأثیر تحمیل این عقیده از جو خارج از آموزش و پرورش است، اضافه کرد: گاه فردی به دلیل بازنشستگی از سمتی کنار می‌رود و فرد جدیدی جایگزین می‌شود و آن را سیاسی می‌خوانند، در حالی که شرایط جدید نیاز به تصمیمات نیز جدید دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با تأکید بر فعالیت بر مبنای تخصص گفت: در تصمیم‌گیری‌ها به جناح و سیاست کاری نداریم و گرچه پذیرای پیشنهادها هستیم اما تصمیم‌گیری‌هایمان تحت تأثیر هیچ نماینده یا مسئولی نیست و تنها با نظر دو مقام استاندار و وزیر آموزش و پرورش است.

نیکزاد همچنین با اشاره به فعالیت میز خدمت حضوری در آموزش و‌ پرورش مازندران، از راه‌اندازی میز خدمت الکترونیکی در آینده نزدیک خبر داد.

 

آموزش و پرورش درآمد مد معلم پیش دبستانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر