کد خبر: 625064 A

مدیر کل بنیاد حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران خبر داد:

مدیر کل بنیاد حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران از اجرای 3 هزار برنامه به مناسبت گرامیداشت سوم خرداد در مازندران خبر داد.

به گزارش ایلنا از ساری،سردار عبدالله ملکی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه مازندران به مناسبت بزرگداشت حماسه آزادسازی خرمشهر، عامل پیروزی خرمشهر را ایمان رزمندگان و مردم دانست و اظهار داشت:این ایمان برخاسته از آموزه‌های قرآن و دین و درس‌های عاشورا و نیز وحدت نیروهای مسلح و مردم بود که گوش‌به فرمان امام بودند و به آن به عنوان یک تکلیف و فتوا نگاه می‌کردند.

وی افزود: در عملیات بیت‌المقدس آزادسازی خرمشهر سپاه 100 گردان آماده کرده بود که 10 گردان متعلق به مازندران قدیم (شامل مازندران و گلستان) و گیلان بود.

مدیرکل بنیاد حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران با بیان اینکه رزمندگان مازندران در سه تیپ بیت‌المقدس، تیپ 27 نور و تیپ 25 کربلا در عملیات آزادسازی خرمشهر حضور داشتند، گفت:280  شهید (با احتساب گلستان) تقدیم کرد که 225 شهید مازندرانی بودند.

 ملکی ضمن بیان اینکه عملیات بیت‌المقدس با رمز «یا علی‌بن‌ابیطالب(ع)» در استان خوزستان، غرب رودخانه کارون و شهرستان خرمشهر از 10 اردیبهشت 61 آغاز شد و تا سوم خرداد 61طول کشید، تصریح کرد: این عمیات با هدف آزادسازی خرمشسهر، هویزه، جاده اهپاز-خرمشهر و خروج شهرهای اهپاز، حمیدیه، سوسنگرد و جاده اهواز-آبادان از برد توپخانه دشمن و نیز تأمین مرز بین‌المللی صورت گرفت.

وی افزود: نیروهای ارتش و سپاه در چهار مرحله با سه قرارگاه عملیاتی قدس، فتح و نصر به فرماندهی قرارگاه مرکزی کربلا شهر خرمشهر را در ساعت 11صبح سوم خرداد سال 61 پس از

575روز پنج‌هزار و 380 مترمربع از خاک کشور آزاد کردند.

سردار ملکی با اشاره به شش‌هزار شهید و 24 هزار مجروح در عملیات بیت‌المقدس گفت: 16 هزار تن از نیروهای دشمن کشته و مجروح و 19 هزار نفر اسیر شدند.

وی افزود: 55 تانک و نفربر، 53 فروند هواپیما، سه فروند هلی‌کوپتر و 50 خودرو منهدم شد.

مدیرکل بنیاد حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران غنائم به دست‌آمده در عملیات بیت‌المقدس را 50 دستگاه تانک و نفربر، 300 خودرو و 30 قبضه توپ اعلام کرد.

وی به بزرگداشت حماسه آزادسازی خرم‌شهر در روزهای دوم، سوم و چهارم خردادماه جاری اشاره و بیان کرد: با شعار «ما توانسته‌ایم» در این سه روز متوالی برنامه‌های مختلفی برگزار خواهد شد که متناسب با عنوان این سه ‌روز خواهد بود.

سردار ملکی عناوین روزها را چنین اعلام کرد: چهارشنبه دوم خرداد؛ روز درس‌ها و عبرت‌ها از حماسه سوم خرداد، حماسه‌سازان و فخرآفرینان، پنج‌شنبه سوم خرداد؛ روز مقاومت، ایثار و پیروزی؛ پیشکسوتان، فرماندهان و شهیدان، جمعه چهارم خرداد؛ روز مقاومت و پایداری، روز دزفول، ولایتمداری، معنویت در پشت جبهه‌ها.

وی به تشکیل هفت کمیته برای اجرای برنامه‌های در نظر گرفته شده اشاره و تصریح کرد: این کمیته‌ها عبارتند از کمیته فرهنگی‌تبلیغاتی، کمیته رسانه و فضای مجازی و مطبوعات، کمیته ایثارگران، کمیته مردمی، کمیته بانوان، کمیته نیروهای مسلح و کمیته ورزش و جوانان.

این مسئول به سه‌هزار برنامه‌های در نظر گرفته شده برای آیین بزرگداشت روز آزادسازی خرمشهر اشاره کرد که رده‌های بسیج در سراسر استان اجرا خواهند کرد و گفت: حضور و سخنرانی فرماندهان و یادگاران هشت سال دفاع مقدس در نمازهای جمعه، حضور راویان و سخنرانان در مساجد، دیدار با پیشکسوتان دفاع مقدس و عملیات فتح خرمشهر، بزرگداشت بصیرت با حضور رزمندگان و بسیجیان، به صدا درآمدن سوت کشتی‌های بندر نوشهر و امیرآباد و سوت قطار در راه‌آهن شمال رأس ساعت 11 صبح سوم خرداد، چاپ کتاب شهدای مازندران در عملیات بیت‌المقدس از سوی کمیته ایثارگران، برگزاری مسابقات قرآنی، برگزاری یادواره شهید ابوتراب اکبری از سوی پدافند هوایی بابلسر، برگزاری طرح آموزش ملی سبک زندگی جهادی در سی و یک استان، اجرای برنامه‌های فرهنگی درکانون‌های مساجد و اجرای تئاتر خیابانی از سوی کمیته فرهنگی و غیره شمار برنامه های این مناسبت است.

سردار ملکی همچنین به عطرافشانی گلزار شهدا در ساعت یازده صبح روز پنج‌شنبه سوم خرداد اشاره و اعلام کرد: بزرگداشت روز سوم خرداد در امامزادگان استان به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران برگزار خواهد شد.

 

 

اداره کل اوقاف و امور خیریه ارزش های دفاع مقدس رسانه هشت سال دفاع مقدس هواپیما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر