کد خبر: 607833 A

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی مازندران اعلام کرد:

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی مازندران گفت: 14 اثر صنایع دستی مازندران ثبت جهانی شد.

به گزارش ایلنا از ساری،حسین ایزدی در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد خدمات سفر مازندران ضمن اعلام این خبر گفت: ۲۰۰ رشته از صنایع دستی در کشور به تصویب سازمان میراث فرهنگی رسیده است که ۸۰ رشته از صنایع دستی مازندران را نیز شامل می‌شود.

وی افزود: هنرمندانی که در این ۸۰ رشته مصوب فعالیت می‌کنند اما شغل ثابتشان نیست، می‌توانند با مراجعه به اداره‌های میراث فرهنگی شهرهای خود تقاضای دریافت کارت شناسایی کنند.

ایزدی با تأکید بر اینکه طی ۲۴ ساعت پس از تقاضا، کارت شناسایی بدون بیمه صادر خواهد شد که طبق آن تسهیلات دو تا هشت درصد ارائه خواهد شد، گفت: هنرمندان روستایی تسهیلات شش درصدی، هنرمندان شهرهای با جمعیت زیر ۱۰ هزار نفر تسهیلات هشت درصدی دریافت خواهند کرد.

وی همچنین اعلام کرد که برای تجهیز کارگاه‌های صنایع دستی در طرح پشتیبان تسهیلات دو درصدی ارائه می‌شود.

ایزدی میزان تسهیلات صنایع دستی را از ۱۵ میلیون تومان به بالا اعلام کرد.

معاون صنایع دستی اداره کل میرث فرهنگی مازندران با اشاره به اینکه ۷۲ اثر صنایع دستی مازندران دارای مهر اصالت ملی دارند و ۱۴ اثر نیز ثبت جهانی شده‌اند و مهر اصالت یونسکو دارند، افزود: در نوروز امسال ۲۲ نمایشگاه صنایع دستی در شهرها، ۳۲ نمایشگاه روستا و هفت نمایشگاه عشایر در استان برپا شده است و این در حالی است که در سال گذشته در مجموع ۱۴ نمایشگاه بر پا شده بود.

ایزدی ضمن اعلام اینکه در ایام نوروز سال ۹۶ در مجموع میزان فروش نمایشگاه‌های صنایع دستی هشت میلیارد تومان بوده است، گفت: این در حالی است که امسال فروش نمایشگاه‌های صنایع دستی در شهرهای استان تا پایان روز دهم فروردین شش میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بوده است.

وی تأکید کرد سعی بر این است که کالای چینی در میان آثار صنایع دستی نمایشگاه‌ها به فروش نرسد و گفت: از آن‌جایی که آثار صنایع دستی و سوغات گران‌تر از کالاهای چینی است و توان خرید بالاتری می‌طلبد، برای حمایت از هنرمندان اجازه دادیم که ۱۵ تا ۲۵ درصد سوغات و هدایا و -نه آثار صنایع دستی- از آثار چینی باشد.

 

ایام نوروز صنایع دستی نمایشگاه صنایع دستی یونسکو ساری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر