کد خبر: 427510 A

مدیرعامل شرکت گاز ایران در نشست خبری در ساری:

دولت یازدهم در سه سال اخیر پول گاز دریافتی از ترکمستان را کامل پرداخت کرده است و مشکلی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ساری، حمید رضا عراقی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری بابیان اینکه میزان تزریق گاز به نیروگاه‌های کشور در سال ۹۲ را حدود ۳۵ میلیارد متر مکعب گاز و ۳۵ میلیارد مترمکعب سوخت اعلام کرد و گفت: بنا داریم امسال میزان تزریق گاز به نیروگاه‌ها را به ۶۷ میلیارد مترمکعب برسانیم.

معاون وزیر نفت به گازرسانی شهری و روستایی اشاره و اضافه کرد: گازرسانی به ۱۱ هزار روستا از مجموع ۲۶ هزار روستا در سه سال گذشته بهره برداری شده است وسالانه حدود چهار هزار روستا گازرسانی شده‌اند که نشان دهنده نگاه دولت به روستاها و مناطق محروم است و یکی از هنرهای دولت این بوده که با کمبود اعتبار، کارهای بزرگی صورت داده است.

وی گاز رسانی به نیروگاههای کشور را رویکرد جدی شرکت ملی گاز ایران با هدف کاهش مصرف سوخت فسیلی برشمرد و گفت : برنامه امسال شرکت ملی گاز ایران این است که تا 65 میلیارد متر مکعب از نیاز سوخت نیروگاههای کشور را به سوخت گاز تبدیل کند.

عراقی بیان کرد: سال گذشته 57 میلیارد مترمکعب گاز به نیروگاه‌ها داده شد و در چندماهه امسال 65 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی و 10 میلیارد مترمکعب سوخت میان تقطیر پیش‌بینی شد.

وی با بیان اینکه مشکلی از کمبود گاز در کشور نداریم، گفت: در سه سال اخیر با ترکمنستان تعامل داریم و گاز کشور را تأمین کرده و بهای آن را دریافت کرد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران سهم 80 هزار میلیارد ریالی سال 95 برای پرداخت یارانه نقدی را تامین کرده است ، افزود : این شرکت وظیفه خود می داند تا این سهم را به طریق ممکن تامین کند.

عراقی همچنین رابطه ایران با ترکمنتسان را مطلوب توصیف کرد و افزود : دولت یازدهم در سه سال اخیر پول گاز دریافتی از ترکمستان را کامل پرداخت کرده است و مشکلی وجود ندارد.

وی ایران را از مشتریان خوب ترکمنستان دانست و افزود : در حال حاضر سرمایه گذاری بخش خصوصی کشور گاز ترکمستان را خریداری و شرکت گاز ملی ایران با قراردادی که منعقد کرده است را به کشور آذربایجان تحویل می دهد.

عراقی گفت : در دولت یازدهم شفاف سازی بودجه از محل درآمد فرآورده های نفتی مورد تاکید قرار گرفت که در این خصوص شرکت ملی گاز ایران همسو با رویکرد شفافیت بودجه دولت روحانی ، به وظیفه خود عمل کرده است.

عراقی گفت: مازندران از جمله استان هایی است که از نظر آمار گازکشی جزو رتبه‌های بالا است و تقریبا همه شهرها و بیش از 85 درصد روستاها دارای نعمت گاز هستند.

مدیرعامل شرکت گاز ایران افزود: دولت برای گازرسانی به مازندران در طی این سه سال 300 میلیارد تومان هزینه کرده است.

 

 

 

ایران پول دولت گاز ساری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر