کد خبر: 360729 A

استاندار مازندران:

استاندار مازندران گفت:در زمینه تولید مواد غذایی ومحصولات کشاورزی باید مردم وبخش خصوصی ،حضوری پررنگتر داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ساری؛استاندار مازندران امنیت غذایی را مهمترین فاکتور در بحث استقلال  و خود محوری اعلام  و آن را پایه و اساس توسعه در بخش کشاورزی دانست و گفت: استقلال کشور در گرو تامین مواد غذایی است.
ربیع فلاح جلودار در همایش کشاورزی اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل  که در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار داشت:  لازم است در تحقق فرامین رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل مدیریت جهادی  در جهاد کشاورزی صورت گیرد.
وی افزود:  بالا بردن توان اقتصاد داخلی و دوری از واردات به عنوان رمز موفقیت های دولت ها و نیز بخش خصوصی در اقتصاد یکی از مواردی است که رهبر انقلاب اسلامی در دیدارهای خویش با دولتمردان و دست اندرکاران اقتصادی کشور داشته اند و توجه به ورود مردم به اقتصاد را به آن ها گوشزد کرده اند.
استاندار مازندران ، گفت: پیام مقام معظم رهبری مستلزم این امر است که حوزه کشاورزی از قابلیت و پتانسیل های خوبی برخوردار است که می تواند در اقتصاد مقاومتی نقش اثر گذاری داشته باشد.
فلاح ، درون زایی، برون گرایی، عدالت محوری، دانش بنیان و مردمی بودن اقتصاد را از مهمترین محورهای اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی اعلام کرد و افزود: باید تلاش شود مراحل تولید و بعد از آن اقدام خوبی انجام گیرد تا نیازهای این بخش در مقابل بخش های دیگر کشاورزی تامین کند.
وی دانش بنیان بودن را یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش در حوزه کشاورزی دانست و گفت: اگر زراعت بدرستی انجام شود می توان به تولیداتی با کیفیت بالا دست پیدا کرد.
فلاح ، افزود : یکی از این محورها توجه به روستانشینان به عنوان بخش جدایی ناپذیر حوزه کشاورزی و ارتقای این حوزه از وضعیت فعلی به وضع مطلوب است که رهبر معظم انقلاب نیز به طور مستقیم بیان و تاکید کرده اند.
افزود: بیش از 45 درصد جمعیت  مازندران در روستاها زندگی می کنند که مهمترین محل تامین کار و فعالیت این جمعیت بزرگ روستایی، بخش کشاورزی است و تقریبا امنیت غذایی کشور و نیازهای غذایی کشور در روستاها تامین شده و به کل کشور منتقل شده و بخشی از آن نیز صادر می شود.
وی در ادامه امنیت غذایی را مهمترین فاکتور در بحث استقلال  و خود محوری اعلام  و آن را پایه و اساس توسعه در بخش کشاورزی دانست و گفت: استقلال کشور در گرو تامین مواد غذایی است.
 استاندار مازندران افزایش بهره گیری از توانمندی های داخلی را در اقتصاد مقاومتی موثر دانسته و به اهمیت تولید و صادرات در استان اشاره کرد و گفت: بندرامیرآباد آمادگی لازم رابرای  صادر کردن  میلیون  تن صادرات  را دارد.
فلاح ادامه داد : در زمینه  تولید مواد غذایی ومحصولات کشاورزی باید مردم وبخش خصوصی ،حضوری پررنگتر داشته  باشند و با رفع موانع موجود بتوانیم  اقتصاد را در زمینه  کشاورزی مقاوم کنیم.
ربیع  فلاح جلودار گفت:در دیدار با وزیر کشور استان مازندران  اعلام  آمادگی کرد به عنوان  پایلوت در اجرای طرح  های اقتصاد مقاومتی شود که  باید با همکاری و تعامل تا پایان سال 95 توانمندی استان را نشان دهیم.
وی افزود: اقتصاد  به عنوان اولویت برتر و دیگر امورات در محور اقتصاد مقاومتی پیگیری شود بنابراین اگر مشکلات بخش اقتصادی حل شود به طور حتم  مقدار زیادی از مشکلات اجتماعی و فرهنگی که وابسته به اقتصاد است مرتفع می شود.
فلاح به شکل گیری قرارگاه اقتصاد مقاومتی در استان اشاره کرد و افزود: از همه ظرفیت ها در این بخش استفاده شده و مقرر شد تا دستگاه های زیربط گزارشات و فعالیت های اقتصاد مقاومتی را بصورت هفتگی اطلاع رسانی کنند.
استاندار مازندران ادامه داد: همچنین از دستگاه قضایی، انتظامی وامنیتی نیز خواسته شد در کنار دستگاههای اجرایی به اجرایی کردن وتوسعه  آن کمک کنند.
فلاح ، عنوان کرد: استان مازندران در زمینه امنیت و دارا بودن منابع وامکانات جز استان  های مهم وبرتر کشور است  بنابراین می طلبد تا از این ظرفیت ها در جذب سرمایه گذار و گردشگر  و همچنین اشتغالزایی استفاده کرد.
 وی با بیان اینکه مازندران در زمینه  تولید مرکبات ، زارعت برنج و دیگر محصولات کشاورزی  جزو استان های برتر کشور است که می توان با استفاده از این ظرفیت زمینه صادرات محصولات کشاورزی را فراهم کنیم.
فلاح در بخش دیگر بابیان این‌که در بخش زراعت برنج و محصولات باغی جزو محصولات اول استان و کشور بوده است گفت: برای صادرات برنج  و مرکبات نتوانستیم خوب عمل کنیم.
استاندار مازندران در آماری ، این استان را جزو پنج استان اول در زمینه اشتغال عنوان کرد و افزود: طبق آمار مازندران جزو پنج استان اشتغال زا بوده است.

 

اقتصاد بخش کشاورزی برنج کشاورزی مواد غذایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر