کد خبر: 179428 A

با حضور مسئولان استانی و شهرستانی

عملیات اجرایی فاز دوم انحراف آب سد مخزنی هراز با حضور مدیرکل دفتر فنی وزارت نیرو، معاونت عمرانی استانداری مازندران، نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی و میرعامل آب منطقه‌ای مازندران آغاز شد.

عملیات اجرایی فاز دوم انحراف آب سد مخزنی هراز با حضور مدیرکل دفتر فنی وزارت نیرو، معاونت عمرانی استانداری مازندران، نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی و میرعامل آب منطقه‌ای مازندران آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا از آمل، عملیات انحراف آب به تونل به همراه عملیات اجرایی فاز دوم انجراف آب سد مخزنی هراز بزرگترین سد شمال کشور عصر یک‌شنبه آغاز شد. مدیراجرایی پروژه سد هراز در آئین آغاز عملیات اجرایی با بیان اینکه مطالعات تکمیلی مرحله اول طرح هراز در سال ۱۳۸۵به شرکت مشاور مهاب قدس واگذار شد، افزود: هدف از این مطالعات تدفیق موقعیت محور و ارائه جانمایی سد و سازه‌های وابسته بوده است.

حسن احمدپور با تاکید براینکه در مرحله اول دو گزینه سد خاکی با رویه بتنی و سد خاکی با هسته مخلوط در نظر گرفته شده، ابراز داشت: این سد پس از برآورد احجام بدنه سد و سازه‌ها، گزینه سد خاکی، سنگریزه‌ای با هسته مخلوط به لحاظ فنی و اقتصادی به عنوان گزینه منتخب تعیین شد.

وی با اعلام اینکه تراز تاج سد ۵۰۸متر از سطح دریا و ارتفاع سد از بستر سنگی حدود ۱۵۰متر مدنظر گرفته شد، اذعان داشت: عمق تقریبی آبرفت در محل محور ۲۵تا ۳۰مترمربع و حجم کل مخزن حدود ۲۳۰میلیون مترمکعب خواهد بود.

احمدپور با اشاره به اینکه تراز عادی بهره‌برداری سد حدود ۵۰۲متر از سطح دریاست، تصریح کرد: طول تاج بزرگترین سد شمال کشور ۲۷۷متر و تراز کف رودخانه در محل محور نیز ۳۸۵متر از سطح دریا در نظر گرفته شده است.

این مسئول در اشاره به اهداق ساخت این پروژه عظیم در رودخانه هراز امکان جایگزینی حقابه دشت هراز از سد لار و تخصیص آن به آب شرب شهر تهران، تحت پوشش قرار دادن ۹۶هزار هکتار از اراضی منطقه با کمک کانال چالوس، امکان جمع‌آوری و استحصال بیش از ۱۴درصد آب‌های سطحی مازندران بیان کرد و گفت: همچنین به منظور تامین آب شرب شهروندان تعدادی از شهرهای منطقه تحت پوشش، تنطیم و انتقال آب مازاد از طریق کانال سراسری به شرق مازندران و استان گلستان، تولید انرژی به میزان۱۶۰کیگاوات ساعت انرژی در سال با نیروگاهی به ظرفیت ۲۵مگاوات و جلوگیری از بروز مشکلات و تنش‌های اجتماعی ناشی از کمبود آب کشاورزی احداث‌ می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون عملیات اجرایی بدنه و تونل‌های سد هراز توسط موسسه سیدالشهدا(ع) قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) در حال انجام است.

استان گلستان انرژی پوشش شهر تهران کشاورزی مجلس شورای اسلامی مسئولان استانی و شهرستانی مشکلات نماینده مردم وزارت نیرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر