کد خبر: 152108 A

استاندار مازندران:

استان مازندران در تمامی بخش های کشاورزی، فنی و مهندسی و گردشگری و میراثفرهنگی ظرفیت ها و قابلیت های فراوانی دارد و این ظرفیت ها می تواند سطح روابط اقتصادی دو کشور و دو استان را خیلی گسترش دهد.

نشست مشترک هیات اقتصادی جمهوری قزاقستان با استاندار، مدیران دستگاه های اجرایی، تشکل ها و فعالان اقتصادی مازندران در سالن شماره ۲ استانداری مازندران برگزار شد.

به گزارش ایلنا از ساری، در این نشست ربیع فلاح استاندار مازندران ضمن تشکر از هیات اقتصادی جمهوری قزاقستان به پاس حضور در استان مازندران و بازدید از تعدادی از مراکز صنعتی و تولیدی مازندران گفت: استان مازندران در تمامی بخش های کشاورزی، فنی و مهندسی و گردشگری و میراثفرهنگی ظرفیت ها و قابلیت های فراوانی دارد و این ظرفیت ها می تواند سطح روابط اقتصادی دو کشور و دو استان را خیلی گسترش دهد.

وی افزود: ما در زمینه ترانزیت هم می توانیم ظرفیت را به ۱۰ میلیون تن افزایش دهیم و در این راستا تردد دریایی برای بخش خصوصی در قالب فعالیت های تجاری و انجام تورهای توریستی می تواند گسترش یابد.

استاندار مازندران تاکید کرد: ما پیش بینی می کنیم ظرفیت صادرات مازندران به بیش از ۲ میلیارد دلار برسد و برای انجام این امر آماده هر گونه همکاری با قزاقستان و استان منگستائو هستیم.

ربیع فلاح تصریح کرد: تبادل هیات های تجاری می تواند زمینه گسترش همکاری ها را فراهم کند.

در این نشست استاندار منگستائو قزاقستان، از علاقمندی کشورش برای افزایش سطح مناسبات و توسعه همکاریهای تجاری و اقتصادی با استان مازندران خبر داد و گفت: بر اساس آمارهای موجود دو کشور، میزان واردات و صادرات کالا میان دو استان مازندران و مگنستائو در سالهای اخیر از طریق بندر امیرآباد رو به افزایش بوده و هر دو کشور ایران و قزاقستان خواهان افزایش سطح همکاریها هستند.

آلیک آیدار بایف تاکید کرد: هر دو کشور ایران و قزاقستان در حاشیه دریای خزر واقع شده اند و روابط دو کشور در طول سالهای گذشته همیشه دوستانه بوده است.

استاندار منگستائو قزاقستان ادامه داد: هدف اصلی از سفر به مازندران، بررسی امکانات و توانمندیها و شرایط افزایش همکاریهای دوجانبه و فراهم کردن زمینه های حضور تجار و سرمایه گذاران ایرانی و قزاقستانی برای تسهیل در سرمایه گذاری است.

آیدار بایف صادرات غلات و پتروشیمی و برخی فراورده های نفتی را از جمله توانمندیهای استان منگستائو ذکر کرد و گفت: استان ما از نظر نفت و گاز غنی است ولی در زمینه محصولات کشاورزی با مشکل مواجه است و در این زمینه استان منگستائو می تواند از محصولات کشاورزی مازندران بهره مند شود و ما می توانیم زمین و مکانی برای فروش محصولات کشاورزی مازندران اختصاص دهیم
استاندار منگستائو قزاقستان افزود: تجار و فعالان اقتصادی قزاقستان می توانند از طریق ایران و خلیج فارس، کالاهای تولیدی خود را صادر کنند و از همین کریدور کالاهای مورد نیاز خود را وارد قزاقستان کنند.

وی همچنین رشد جمعیت در منگستائو قزاقستان را ۴ درصد اعلام کرد و گفت: با توجه به رشد جمعیت استان ما نیاز به مسکن جدید دارد و در زمینه ساخت مسکن هم مازندران می تواند ما را کمک کند.

آیدار بایف ضمن دعوت از استاندار مازندران برای حضور در استان منگستائو قزاقستان خواستار افزایش همکاریهای اقتصادی قزاقستان و ایران شد و گفت: اقتصاد دو کشور می توانند مکمل همدیگر باشند.

قابل ذکر است هیات متشکل از ۱۶ نفر از مسوولان دولتی و اجرایی استان منگستائو قزاقستان به سرپرستی آلیک آیدار بایف استاندار این استان از روز شنبه وارد مازندران شد و از تعدادی از مراکز صنعتی و تولیدی مازندران بازدید کرد.

بازدید از بندر امیرآباد، شرکت لبنیاتی کاله و دو واحد صنعتی در شهرک تشبندان محمود آباد از جمله برنامه های این هیات در مازندران بوده است.

ایران بخش خصوصی دستگاه های اجرایی دلار زمین قزاقستان کشاورزی گردشگری نفت و گاز واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر