کد خبر: 1176755 A

رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران اعلام کرد؛

تلف شدن ۱۷۲ راس کل و بز در مناطق کوهستانی استان

رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران از تلف شدن ۱۷۲ راس کل و بز در مناطق کوهستانی استان خبر داد.

تلف شدن ۱۷۲ راس کل و بز در مناطق کوهستانی استان

کوروس ربیعی در گفت و گو با ایلنا  با اعلام اینکه پانزده شهریور شروع طاعون در کل و بز بوده،در خصوص تعداد تلفات نشخوارکنندگان، گفت: با توجه به وجود زیست گاه در ۴ شهر چالوس، کلاردشت، عباس آباد و تنکابن، بیشترین تلفات در زیست گاه کلاردشت بوده است.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۷۲ راس کل و بز در مناطق کوهستانی در اثر بیماری طاعون تلف شدند.

رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران منشاء بیماری نشخوارکنندگان را سرایت از دام های اهلی به وحشی یا برعکس عنوان کرد و افزود: این بیماری برای دام های سنگین مثل گاو تاثیری ندارد اما برای گوسفند و بز سریع صورت می گیرد.

وی بهترین راه پیشگیری این بیماری را واکسیناسیون قبل از ورود به مرتع و کوچ دهی، جابجایی دام های آلوده، ضد عفونی دام سراها، آبشخورها، چشمه ها و نهرها، جلوگیری از تردد غیر ضرور و دفع لاشه های آنها بیان کرد.

ربیعی با اشاره به اینکه درگیری حیات وحش به بیماری و وجود ویروس در بدن و در مسیر مجاری آب و آبراهه ها، اظهارداشت: یگان حفاظت محیط زیست در مسیر آب ها، رودخانه ها، نهرها و چشمه ها لاشه ها را جمع آوری و در فاصله دورتر دفع می کنند.

وی با اشاره به اینکه حیات وحش آزادانه در طبیعت هستند، تصریح کرد: هم مرز طالقان و دلیر به سمت کلاردشت، عباس آباد و ۳ هزار تنکابن جابجایی حیات وحش ها، ویروس را می توانند انتقال دهند.

رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران با اشاره به مکاتبات با دستگاه های مسئول، افزود: دستگاه های مسئول برای خروج دام ها در منطقه همکاری و تلاش کنند.

وی با بیان اینکه  این ویروس قوی نیست و در طبیعت از بین می رود، خاطرنشان کرد: تا دام زنده و حیات وحش بیمار تلف نشوند می توانند ویروس را منتقل کنند.

 

انتهای پیام/
طبیعت محیط زیست واکسیناسیون حیات وحش مناطق کوهستانی
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر