کد خبر: 155524 A

مدیر قلعه فلک‌الافلاک خرم آباد:

مدیر قلعه تاریخی فلک‌الافلاک خرم آباد گفت: ۵۰ هزار و ۵۰۰ نفر مسافر و گردشگر نوروزی هم‌زمان با آغاز تعطیلات نوروزی از ۲۸ اسفندماه تا روز پنجم فروردین‌ماه از این قلعه دیدن کردند.

مدیر قلعه تاریخی فلک‌الافلاک خرم آباد گفت: ۵۰ هزار و ۵۰۰ نفر مسافر و گردشگر نوروزی هم‌زمان با آغاز تعطیلات نوروزی از ۲۸ اسفندماه تا روز پنجم فروردین‌ماه از این قلعه دیدن کردند.

به گزارش ایلنا خرم آباد به نقل از روابط عمومی میراثفرهنگی، «‌مسعود نعمتی‌نیا» افزود: این میزان بازدید نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه سفره هفت‌سین نوروزی در حیاط قلعه فلک‌الافلاک پذیرای گردشگران است گفت: علاقه‌مندان می‌توانند تا پایان تعطیلات نوروزی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۲۱ از موزه‌ها و قسمت‌های مختلف این اثر تاریخی بی‌بدیل دیدن کنند.

نعمتی‌نیا تصریح کرد: دو موزه مردم‌شناسی و باستان‌شناسی قلعه فلک‌الافلاک مورد توجه گردشگران بوده و در راستای معرفی آثار باستانی لرستان، موزه باستان‌شناسی این مجموعه بعد از انجام مراحل تعمیرات بازگشایی شده است و تابوت مفرغی و سرباز اشکانی و مفرغ‌های سایت سنگ‌تراشان در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۲۰ راهنما‌ی نوروزی فارغ‌التحصیل رشته‌های مرتبط در قلعه فلک‌الافلاک در دو شیفت کاری مشغول راهنمایی بازدید‌کنندگان هستند.

فَلَک‌الافلاک یا دژٍ شاپورخواست قلعه‌ای تاریخی که با نام قلعه ۱۲ برجی هم شناخته می‌شود، بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه این شهر قرار گرفته و چشم‌گیر‌ترین اثر تاریخی و گردشگری خرم‌آباد است.

این قلعه به لحاظ موقعیت استراتژیکی خود در قرن چهارم هجری قمری به عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل بویه در آمد و همچنین خزانه حکومتی خاندان بدر در قرن چهارم هجری و مقر حکومتی اتابکان لر کوچک و والیان لرستان در دوره صفویه تا قاجار و سرانجام پادگان نظامی و زندان سیاسی در دوران پهلوی اول و دوم از مهم‌ترین کاربردهای قلعه در گذشته محسوب می‌شود.

این بنا مربوط به دوری ساسانیان است و ۷ مهر ۱۳۴۸ به شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ایران باستان شناسی باستانی تعطیلات نوروزی روابط عمومی زندان سفره هفت سین فارغ التحصیل گردشگری موزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر