خبرگزاری کار ایران

| 00:36   
کد خبر : ۱۳۸۹۸۳۷

صدور ۶۷ برگ سند برای بستر رودخانه‌های لرستان

مدیر دفتر مهندسی رودخانه و سواحل آب منطقه‌ای لرستان از صدور صدور ۶۷ برگ سند به مساحت ۱۲ هزار و ۶۴۷ هکتار برای بستر رودخانه‌های استان خبر داد.

صدور ۶۷ برگ سند برای بستر رودخانه‌های لرستان

به گزارش ایلنا، بهزاد جوادی در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه در این سندها علاوه بر مالکیت بستر، حریم رودخانه نیز مشخص و جزو حقوق ارتفاقی وزارت نیرو تعیین شده است، اظهار داشت: به این منظور که حق عبور رودخانه برای دولت است و افراد حق ساخت وساز، کاشت درخت و یا احداث فنس در محدوده معینی از حریم را ندارند.

وی با اشاره به همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک در صدور سندها تصریح کرد: سه لایه بستر قطعی، حریم کمی و حریم کیفی در سامانه حدنگاری (کاداستر) توسط این اداره کل ثبت و حریم‌ها بر اساس ملاحظاتی همچون دبی و پایداری رودخانه، مسایل اجتماعی و نوع کاربری برخی واحدهای تولیدی یا صنعتی مستقر در نزدیک رودخانه تعیین می‌شود.

مدیر دفتر مهندسی رودخانه شرکت آب منطقه‌ای لرستان افزود: با اخذ سند مالکیت برای اراضی بستر رودخانه‌ها و تثبیت مالکیت دولت به تولیت وزارت نیرو، هر گونه سوءاستفاده احتمالی برای تصرفات بستر و حریم منتفی خواهد شد و امور آب در نقش حاکمیتی خود با هرگونه تخلف و تصرف مطابق با قانون برخورد لازم را به عمل خواهد آورد.

جوادی اظهار داشت: سال ۹۷ تفاهم نامه سه جانبه‌ای میان سازمان ثبت اسناد و املاک، سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری و وزارت نیرو منعقد شد که به صراحت، بستر رودخانه‌های دائمی و فصلی، مسیل‌ها و انهار طبیعی را خارج از مصادیق اراضی ملی (جنگل، مرتع و بیشه) به شمار آورده و مشمول اخذ سند توسط سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری نمی‌داند.

وی گفت: تفاهمنامه سال ۹۹ پس از رای دوباره در دیوان عدالت اداری به نفع وزارت نیرو، با جدیت دنبال شد که این تعیین تکلیف بسیاری از مشکلات آب منطقه‌ای را در مقابله با آزادسازی زمین‌های رودخانه‌ای و تصرفات غیرمجاز برطرف کرده است.

جوادی تصریح کرد: در زمان دریافت گزارش در خصوص تصرف بستر رودخانه ها، آب منطقه‌ای باید شخص متصرف را پیدا می‌کرد و سپس نسبت به رضایت شاهدان برای حضور در دادگاه و اعلام شهادت در خصوص تخلفات صورت گرفته راضی می‌کرد و مراحل بعد از آن نیز به سختی دنبال می‌شد بنابراین خلا قانونی برای آزادسازی تصرفات وجود داشت.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز