خبرگزاری کار ایران

| 17:09   
کد خبر : ۱۳۸۵۲۶۲
مدیر کل میراث فرهنگی لرستان:

سالانه ۴۰ فصل مرمت بناهای تاریخی در لرستان صورت می‌گیرد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از اجرای سالانه بیش از ۴۰ فصل مرمت بناهای تاریخی در سطح استان خبر داد.

سالانه ۴۰ فصل مرمت بناهای تاریخی در لرستان صورت می‌گیرد

به‌ گزارش ایلنا، عطا حسن‌پور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به منظور حفاظت از میراث تاریخی فرهنگی لرستان سالانه بیش از ۴۰ فصل مرمت به صورت دوره‌ای بر روی بناهای تاریخی استان صورت می گیرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان افزود: در استان لرستان تا کنون بیش از ۱۵۰ خانه تاریخی به ثبت ملی رسیده و تعداد زیادی نیز در حال بررسی و شناسایی و تهیه پرونده جهت ثبت در فهرست آثار ملی کشور هستند که حفاظت از این آثار در دستور کار قرار دارد.

حسن‌پور با بیان اینکه اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال برای مرمت این خانه در یک‌سال اخیر هزینه شده بیان کرد: بیشترین خانه‌های تاریخی ثبت ملی شده استان در شهرستان‌های خرم‌آباد و بروجرد می باشند که پس از ثبت ملی ، سالانه اعتباراتی برای حفاظت آن‌ها اختصاص می یابد.

او به واگذاری برخی از این خانه های تاریخی به سرمایه‌گذاران بخشی خصوصی از طریق صندوق حفظ و احیا اشاره کرد و افزود: در حال حاضر خانه‌های تاریخی حمام گپ خرم‌آباد و مصری بروجرد به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شده و با کابری رستوران سنتی فعالیت می کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان گفت: خانه‌های کشفی خرم‌آباد و مغیث‌الاسلام بروجرد نیز در حال مرمت و تجهیز توسط بخش خصوصی هستند و به زودی با کابری جدید افتتاح خواهند شد.

حسن‌پور با اشاره به شرایط حمایتی برای نگهداری و مرمت خانه‌های تاریخی، اضافه کرد: جدیدترین بسته حمایتی و تشویقی وزارت میراث‌فرهنگی مربوط به تسهیلات مقاوم‌سازی و مرمت بناهای تاریخی در محدوده بافت‌های تاریخی در قالب تسهیلات ودیعه مسکن می باشد که مبلغ آن برای استان‌ها به تناسب مکان تقاضا از شهر تا روستا بیش از ۲۰۰ تا ۲۸۰ میلیون تومان است.

او با بیان اینکه خانه‌های تاریخی با توجه به ماهیت تاریخی بودن و گذشت زمان، عوامل طبیعی و دخالت‌های انسانی، دچار فرسودگی در مصالح می شوند، اظهار کرد: رفع این مهم نیازمند مرمت و نگهداری مداوم و همچنین اعتبارات مناسب و مستمر است که در این زمینه نیز بسته‌های حمایتی تعریف شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان اضافه کرد: استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذار بخش خصوصی در احیاء بناهای تاریخی یکی از بسته های حمایتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی می باشد که هم بنای تاریخی حفاظت و نگهداری می شود و هم کاربری جدید بنا رونق اقتصادی و اشتغال را به دنبال خواهد داشت.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز