خبرگزاری کار ایران

رئیس مؤسسه سیره‌پژوهی و اندیشه اسلامی مطرح کرد؛

برگزاری اولین سالگرد ارتحال علامه مرتضی‌عاملی در کشورهای مختلف جهان به صورت مجازی

asdasd
کد خبر : ۹۸۱۵۳۱

رئیس مؤسسه سیره پژوهی و اندیشه اسلامی، با اشاره به فرارسیدن زمان اولین سالگرد ارتحال مرحوم علامه سیدجعفر مرتضی‌عاملی، گفت: این مراسم با حضور شخصیت های برجسته دینی و سیاسی کشورهای مختلف اسلامی و به صورت مجازی برگزار و در کشورهای مختلف جهان پخش خواهد شد.

به گزارش ایلنا از قم، حجت الاسلام سیدمحمد مرتضی‌عاملی، در نشست خبری اولین مراسم سالگرد ارتحال مرحوم علامه سیدجعفر مرتضی‌عاملی بعنوان یکی از علمای برجسته شیعیان و جهان اسلام، اظهار داشت: مرحوم علامه سیدجعفر مرتضی، در ۲۵ صفر ۱۳۶۴ قمری در کشور لبنان به دنیا آمدند و در ۲۵ صفر سال ۱۴۴۱ قمری هم در همان منطقه تولدشان، به رحمت خدا رفته و در همان جا در کنار حوزه علمیه ای که ساخته بودند، به خاک سپرده شدند.

رئیس مؤسسه سیره پژوهشی و اندیشه اسلامی افزود: مرحوم علامه سیدجعفر مرتضی، تمایل داشتند در سال های آخر عمر پربرکت شان، به ایران بیایند ولی با توجه به بیماری که داشتند در لبنان به رحمت خدا رفتند.

وی با اشاره به فعالیت‌های علمی مرحوم مرتضی عاملی بیان کرد: این عالم دینی در بیروت حوزه علمیه تأسیس کردند و منزل و کتابخانه‌ای که داشتند را وقف کردند، همان‌گونه که قم به حوزه بزرگی تبدیل شد انشا الله در جبل عامل لبنان هم این موضوع محقق می‌شود.

سیدمحمد مرتضی عاملی عنوان کرد: مرحوم پدرم شش سال در نجف بودند و سپس به ایران آمدند و در ایران با آیت‌الله سید مهدی روحانی، آیت‌الله احمدی میانجی و آیت‌الله شبیری زنجانی آشنا شدند.

رئیس مؤسسه سیره پژوهشی و اندیشه اسلامی تصریح کرد: مرحوم علامه مرتضی عاملی رابطه بسیار دوستانه و محبت‌آمیزی با جمهوری اسلامی داشتند، معمولاً ایشان را به‌عنوان مورخ می‌شناسند ولی این موضوع اشتباه است بلکه گذاره های تاریخی را موردمطالعه قراردادند.

وی ادامه داد: علامه مرتضی عاملی دارای تألیفات زیادی بودند که سیره امام حسن(ع) و امام حسین(ع) ازجمله آن است، همچنین کتاب‌های تفسیری از ایشان به یادگار مانده است، به دلیل اینکه مترجمین ترجمه دقیقی از برخی آثار انجام ندادند برخی از کتاب‌ها منتشر نشد و خودمان این اقدام را به دست گرفتیم.

سید محمد مرتضی عاملی تصریح کرد: موسسه نشر و آثار علامه توسط خود ایشان تأسیس شد، بیش از ۱۱۵عنوان و ۲۷۰جلد کتاب است که ترجمه آن زمان می‌برد.

رئیس مؤسسه سیره پژوهشی و اندیشه اسلامی افزود: پس‌ از اینکه علامه عاملی از میان ما رفتند ولی کار ایشان متوقف نشد، برای ادامه راه ایشان باید چاره‌اندیشی کرد و برای سیره پژوهی نیازمند فعالیت علمی هستیم.

وی بیان کرد: موسسه سیره پژوهی علامه مرتضی دارای طرح‌هایی است که از جمله طرح‌های پژوهشی بنیادی و توسعه‌ای است، تألیف متون مرتبط با سیره پژوهی مدنظر است، برای احیای جایگاه سیره پژوهی اندیشه علامه سید مرتضی باید تلاش کنیم و همکاری با مؤسسات مختلف بین‌المللی و تاریخی، دانشگاه‌ها و انجام فعالیت‌های مشاوره‌ای ازجمله فعالیت‌های این موسسه است.

سیدمحمد مرتضی‌عاملی ادامه داد: جمع‌آوری اسناد مرتبط بازندگی نامه مرحوم، رابطه ایشان با جمهوری اسلامی، حزب‌الله و جنبش‌های بین‌المللی ازجمله فعالیت‌های موسسه است.

رئیس مؤسسه سیره پژوهشی و اندیشه اسلامی گفت: تلخیص فعالیت‌های علامه بسیار مهم است، تدوین آثار علمی نیز مرتبط با گذاره های تعریف‌شده است، این موضوع معروف است که پدر علامه عاملی کشاورز بود ولی عالم شد وبیش از صد کتاب از ایشان به یادگار مانده است.

وی با اشاره به برگزاری نخستین مراسم سالگرد علامه مرتضی عاملی افزود: این مراسم روز پنج‌شنبه بیست و چهارم مهرماه هم‌زمان با رحلت پیامبر(ص) به‌صورت مجازی برگزار می‌شود که سخنرانان فارسی و عربی زبان در این مراسم به ایراد سخن می‌پردازند.

سیدمحمد مرتضی‌عاملی عنوان کرد: آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری، جلال‌الدین صغیر از عراق، سید علی الحجازی از لبنان و علامه سید مرتضی برادر مرحوم ازجمله سخنرانان این مراسم هستند.

رئیس مؤسسه سیره پژوهشی و اندیشه اسلامی با تأکید بر اینکه علامه  مرتضی عاملی همواره حامی جمهوری اسلامی بود، افزود: این عالم ربانی برای حفظ و تداوم انقلاب اسلامی دعا می‌کرد و بر لزوم حمایت از انقلاب اسلامی تأکید داشت.

وی خاطرنشان کرد: کتاب‌های سیره امام علی(ع)، امام رضا(ع) و الصحیح من السیره النبی الاعظم ازجمله آثار به‌جامانده از علامه مرتضی عاملی است که به‌عنوان کتاب سال انتخاب شدند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز