کد خبر: 338250 A

آیت الله مکارم شیرازی:

ایلنا: یکی از مراجع تقلید گفت: شورایی از حوزه علمیه قم برای نظارت بر فعالیت صدا و سیما تشکیل شده و فعالیت‌های آن را زیر نظر داشته باشد.

به گزارش خبرنگارایلنا از قم، آیت الله مکارم شیرازی در همایش انجمن علمی ارتباطات و تبلیغ حوزه که در دارالقرآن علامه طباطبائی (ره) قم برگزار شد اظهارداشت: بسیار خرسند هستم از اینکه دو مقوله مهم ارتباطات و تبلیغ توسط حوزه علمیه کنار هم آمده است. 

آیت الله مکارم شیرازی افزود: زندگی بشری را ارتباطات و مراودات دسته جمعی زنده نگه داشته است و هر گونه پیشرفت و ترقی در گرو همین ارتباطات بوده است. 

این مفّسر قرآن کریم ادامه داد: با گذشت زمان و تحول در زندگی بشری نوع ارتباطات و تعاملات بشر بسیار متحول شد، بطوریکه هر گونه ارتباط و تعامل در کمترین زمان ممکن درتمام این کره خاکی به حداقل ممکن رسید که نمونه بارز آن ماهواره‌های متفاوت در جهان است که هم می‌تواند نقش مفید و هم آثاری مضر بر جای بگذارند. 

آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: نوع استفاده از ابزارهای ارتباط جمعی به ویژه ماهواره‌ها و فضای مجازی به نوع نگاه افراد بستگی دارد، بطوریکه انسانی که نفسی پاک و خدایی داشته باشد از جنبه مثبت این امکانات و کسانیکه نفس شیطانی داشته باشند از جنبه منفی ابزاری مانند ماهواره استفاده می‌کنند. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت تبلیغ در حوزه‌های علمیه تصریح کرد: تبلیغ تنها بر فراز منبر‌ها خلاصه نمی‌شود و طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه باید از هر ظرفیتی برای نشر معارف اهل بیت (ع) و آموزه‌های دینی بهره ببرند. 

آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: مبلغ واقعی کسی است که از همه سوژ‌ها و از تمام فرصت‌ها برای نشر معارف اهل بیت (ع)، پاسخگویی به شبهات و مسائل اعتقادی امت بهره کافی ببرد و نتیجه‌ای جزء رضای خداوند را در نظر نداشته باشد. 

این مرجع تقلید ادامه داد: مبلغان حوزه‌های علمیه باید در نخستین گام تبلیغی خود مردم را به حضور قلب در نماز دعوت کنند بطوریکه اگر این مهم به خوبی تببین شود، یک مبلغ شبانه روزی برای فرد خلق کرده‌ایم، چرا که تامل در ترجمه و معنای آیات در نماز موجب می‌شود انسان همیشه اصلیترین مسائل اعتقادی خود را مرور کند. 

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به حضور در نماز جمعه و گوش فرا دادن به خطبه‌های سیاسی و عبادی این فریضه الهی، گفت: مساله نماز جمعه بعد از انقلاب اسلامی جان گرفت، ولی باید مراقب باشیم که جنبه عبادی این فریضه باید پررنگ‌تر از جنبه سیاسی آن باشد و در عین حال که مسائل سیاسی هم اهمیت خود را دارند، ولی باید در هر دو خطبه تکیه اصلی بر «اوصیکُم بِتَقْوَی اللّه» باشد. 

وی ادامه داد: مبلغان باید شیوه‌ای را اجرا کنند که بعد از مدتی افراد برای خود مبلغ باشند و علاوه بر استفاده از مبلغین حوزه‌های علمیه با تلاش خود بر علم و عمل خود بیفزاید. 

این استاد حوزه خطاب به حوزه‌های علمیه و برخی از حوزه‌های کاری این مرکز ثقل انقلاب، افزود: حوزه‌های علمیه باید در تدوین و تالیف کتب درسی از مقطع ابتدایی تا دانشگاه نظارت داشته باشند و بسیار از منابع اسلامی، اخلاقی، عقاید را در متن کتب درسی بگنجانند. 

این مرجع تقلید بیان داشت: تشکیل شورایی ویژه نظارت بر فعالیت‌های سازمان صدا و سیما، همچنین نظارت مطالب منتشر شده از سوی رسانه‌های مکتوب گام‌های مهمی است که حوزه‌های علمیه باید بردارند. 

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به فعالیت‌های نقد فیلم و سریال‌های تلوزیون در رسانه حوزه افزود: این حرکت اقدام خوبی است، ولی کافی نیست، حوزه باید مستقل شورایی را برای نظارت و بررسی فعالیت‌های هنری سازمان صدا و سیما تشکیل دهد تا نظارت بیشتری بر خروجی‌های رسانه ملی داشته باشند. 

وی بیان داشت: تاسیس کتابخانه عمومی و ترویج فرهنگ کتابخوانی گام دیگری است که مبلغین حوزه‌های علمیه می‌توانند برای هدایت مردم در دستور کار خود قراردهند. 

این استاد حوزه گفت: متاسفانه آنقدر آمار کتابخوانی و مطالعه در کشورمان پایین است که نمی‌توان آمار‌ها را اعلام نمود، ولی با تلاش و فرهنگ سازی می‌توان حرکت ارزشمندی را رقم زد. 

این مرجع تقلید در پایان گفت: امروز دشمنان در مقابل اسلام عزیز صف آرایی کرده‌اند تا اعتقادات امت اسلام را خدشه دار کنند بنابراین مبلغین باید با همه توان خود در برابر این هجمه‌ها ایستادگی کنند. 

آیت الله مکارم شیرازی دارالقرآن علامه طباطبایی همایش ها در قم انجمن علمی ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر