کد خبر: 338244 A

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی:

ایلنا: استاد برجسته حوزه علمیه قم با تأکید براینکه تفسیر قرآن باید ساده و قابل فهم باشد، گفت: مبلغان می‌توانند بر روی منابر و جلسات تفسیر، در کوتاه‌ترین زمان تفسیری از آیات الهی داشته باشند و از پرگویی به شدت پرهیز کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی، در همایش انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه که در سالن همایش‌های دارالقرآن علامه طباطبایی (ره) برگزارشد اظهارداشت: قرآن می‌گوید اگر در موردی شک دارید از من بپرسید و باید یک طلبه مبلغ، قرآن و نهج البلاغه را محور تبلیغ خود قرار دهد. 

این مفسّر قرآن کریم افزود: متاسفانه وقتی در خصوص نهج البلاغه سوال می‌شود، کمتر کسی با آن آشنایی داشته و یا نمی‌داند که نهج البلاغه چند خطبه دارد. 

رئیس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه قرآن مهجور و اهلبیت (ع) مظلوم هستند گفت: حوزه‌های علمیه به واسطه طلاب و فضلای خود باید قرآن را از مهجوریت و اهل بیت (ع) را از مظلومیت خارج کنند. 

 حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با تاکید برضرورت توجه و عمل به قرآن کریم تصریح کرد: تمامی فعالیت‌های تبلیغی باید قرآن محور باشد و منبریان از قرآن در امر تبلیغ استفاده کنند. 

 وی افزود: در اکثر اوقات، منابر وسخنرانی‌ها خالی از تفسیر قرآن کریم است در حالی که منبر و سخنرانی باید به گونه‌ای باشد که مردم در آن مفاهیم بلند قرآن کریم را بیاموزند ودر زندگی خود برآنجامه عمل بپوشانند. 

 حجت الاسلام و المسلمین قرائتی با بیان اینکه قرآن ذکر است، گفت: حضرت آیت الله مکارم شیرازی به من گفتند، خیروبرکتی را که از تفسیر نمونه دیده از هیچ کار دیگری ندیده است و اگر هم برنامه درس‌هایی از قرآن من در تلویزیون استمرار پیدا کرده است برای این است که یک برنامه قرآنی است و قرآن خوش بیان است. 

 وی با اشاره به ضرورت تربیت طلاب قرآنی، خواستار توجه حوزه‌های علمیه و دستگاههای ذیربط به این امر شد و تصریح کرد: طلاب باید به گونه‌ای تربیت شوند که بتوانند جواب وهابیت واهل سنت را براساس قرآن بدهند. 

 حجت الاسلام و المسلمین قرائتی افزود: اگر قرآن داشته باشیم هیچ کم نداریم و اگر بودجه و نیرو در خصوص خارج کردن قرآن از مهجوریت توسط نهادهای مربوطه در نظر گرفته شود غم پیامبر (ص) برطرف و طلاب از منابر و سخنرانی‌های پربارتری برخوردار خواهند شد. 

وی با بیان اینکه قداست و ارزش‌های موجود را باید احصاء کرد و مباحث بی‌ارزش و بی‌فایده در برنامه ریزی‌ها حذف شود، خاظرنشان کرد: باید از تعطیلات حوزه در جهت تفسیر قرآن و نهج البلاغه که متأسفانه مهجور مانده است، بهره گرفته شود. 

این مفسر قرآن گفت: مبلغان حوزه‌های علمیه که شامل ده‌ها هزار نفر می‌باشند هر کدام یک خاطره خنده دار با رویکرد تبلیغی و ترویجی تعریف کنند به راحتی می‌توان شبکه خندوانه با رویکردی حکیمانه راه اندازی کرد. 

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با گلایه از بی‌مهری به قرآن و نهج البلاغه در حوزه‌های علمیه، گفت: برخی استاد کفایه بودن را افتخاری برای خود می‌دانند، این در حالی است که نباید عزت خود را از کفایه بخواهیم بلکه باید از قرآن و نهج البلاغه طلب کنیم. 

وی تدبر در قرآن را امری واجب دانست و خاطرنشان کرد: تدبر در قرآن به فهم صحیح از مفاهیم کلام الهی کمک خواهد کرد. 

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با بیان اینکه مبلغان دینی باید از پرداختن به مسائل غیر مرتبط بر روی منابر به شدت پرهیز کنند، افزود: تبلیغ دین باید اثرگذار و با بهره گیری از ابزار مناسب صورت گیرد. 

وی با بیان اینکه متأسفانه برخی‌ها قرآن و مبانی اصیل و ارزشمند موجود در این کتاب الهی را کنار می‌گذارند و به بیان برخی مطالب دیگر که گاهاً بی‌پایه اساس است می‌پردازند، بیان داشت: در کلام الهی آیات متعددی در خصوص اخلاق، تهذیب، تبلیغ، تحلیل‌های سیاسی و مطالب مفید دیگر موجود است و باید از این مطالب ارزنده در تبلیغ دین بهره گرفت. 

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با تأکید براینکه تفسیر قرآن باید ساده و قابل فهم باشد، گفت: مبلغان می‌توانند بر روی منابر و جلسات تفسیر، در کوتاه‌ترین زمان تفسیری از آیات الهی داشته باشند و از پرگویی به شدت پرهیز کنند. 

وی با بیان اینکه بیان مبلغان بر روی منابر باید به گونه‌ای باشد که بر روی افکار جوانان اثرگذار شود، خاطرنشان کرد: بیان مطالب غیر ضروری در منابر، اثرگذاری تبلیغی را کاهش خواهد داد. 

این معلم قرآن با تأکید براینکه دروس حوزه باید قرآن محور باشد، ادامه داد: اگر دروس و برنامه‌های علمی حوزه را با محوریت قرآن دنبال کنیم، شاهد خارج شدن قرآن از مهجوریت خواهیم بود. 

محسن قرائتی دارالقرآن علامه طباطبایی همایش ها در قم انجمن علمی ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر