کد خبر: 338242 A

آیت الله حسینی بوشهری:

ایلنا: مدیر حوزه‌های علمیه کشور، گفت: صاحب نظران معتقدند امروزه تبلیغات و ارتباطات مهم‌ترین بستر انتقال و ترویج فکر، فرهنگ و ارزش‌ها در جامعه است و مکاتب و ملل و اقوام برپایه همین رسانه‌ها، از ایده و مرام خود تبلیغ می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در همایش انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه قم که در سالن همایش‌های دارالقرآن علامه طباطبایی (ره) قم برگزارشد اظهارداشت: امروز همه دشمنان اسلام در یک جبهه با همه توان خود نسل جوان بی‌پناه ما را هدف گرفته‌اند و درصدند همه اعتقاد و ارزش‌های آن را بگیرند. 

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پاسخگویی به شبهات را وظیفه سترگ طلبه امروز دانست و افزود: وهابیت و کلام جدید مسیحی برای از بین بردن پایه‌های اعتقادی و ارزشی جوانان امت اسلام به ویژه شیعیان، شبهه افکنی می‌کنند؛ لذا از مهم‌ترین وظیفه ما پاسخگویی به این شبهات است که متاسفانه آنطور که باید و شایسته است برای دفاع از دین و تبلیغ آن و استفاده از فرصت‌ها کاری نکرده‌ایم. 

وی در ادامه با اشاره به سخنانی از سید حسن نصرالله بیان داشت: امروز داعش و تکفیری‌ها را تنها با سلاح نمی‌توان دفع شرَ کرد، بلکه آن‌ها پایگاه اعتقادی پیدا کرده‌اند و لذا حوزویان و فرهیختگان باید کتاب نوشته، منتشر و تبلیغ کنند تا این پایگاه‌های فکری و اعتقادی را از آن‌ها بگیرند. 

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه ادامه داد: امروز برای اینکه بتوانیم از فعالیت‌ها بهره گیری داشته باشید و به نتیجه برسیم باید مهندسی فرهنگی و طرح و برنامه داشته باشیم. 

وی افزود: باید کارهای فوری، میان مدت و بلندمدت را تعیین کنیم و از‌‌ همان جایی که مسیر گمراهی وارد جامعه شده است، مسیر هدایت را باز کنیم. 

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: نکند دشمن ما را مشغول بحث هلال شیعی کند و آن‌ها هلال عثمانی برای ما درست کنند؛ این زنگ خطری است که ممکن است دچار آن شویم؛ بی‌تعارف با هزار کتاب و رسانه و برنامه‌های مختلف مواجه هستیم که باید از مکتب شیعه و اهل بیت (ع) دفاع کرد و نگاه پیامبر (ص) و امام عصر (عج) امروز به ما حوزویان است. 

وی گفت: امروز دشمنان به ویژه گروه‌های تکفیری و داعش با پشتیبانی مالی و فکری سرویس‌های اطلاعاتی خارجی در صدد گمراه کردن علمای اسلام به ویژه شیعیان هستند. 

آیت الله حسینی بوشهری اظهارداشت: یکی از کارهای انجمن ارتباطات و تبلیغ، باید ارائه طرح‌های نو و پیش برنده برای برون رفت از این مشکلات باشد و مسئولان حوزه از این طرح‌ها استقبال می‌کنند. 

وی در بخش دیگری از سخنانش بر آسیب‌شناسی و نقاط ضعف و قوت حوزه تاکید کرد و افزود: در عرصه تبلیغ باید هنر عرضه دین را فرا بگیریم و بدانیم که جهان تشنه دریافت معارف اسلامی است. 

عضو خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنانش به فعالیت‌های علمی انجمن‌های حوزه اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۲۰ انجمن علمی در حوزه علمیه فعالیت دارند و این به آن معناست که حوزه در این بعد حرکت ارزشمندی را آغاز کرده است و امیدواریم به نوعی کار‌ها را طراحی کنند که نیازهای پژوهشی ایران و جهان را به سامان برسانیم. 

وی در مورد علوم ارتباطات گفت: صاحب نظران معتقدند امروزه تبلیغات و ارتباطات مهم‌ترین بستر انتقال و ترویج فکر، فرهنگ و ارزش‌ها در جامعه است و مکاتب و ملل و اقوام برپایه همین رسانه‌ها، از ایده و مرام خود تبلیغ می‌کنند. 

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه علم ارتباطات سه حوزه معرفتی دارد؛ افزود: «محتوای پیام»، «ابزار و وسایل انتقال دهنده» و «گیرنده و مخاطب پیام» این سه حوزه معرفتی می‌باشند که هر کدام در جای خود نیاز به زمانی خاص دارند. 

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در خصوص اهمیت مساله تبلیغ در حوزه‌های علمیه و رسالت جهانی آن اشاره کرد و گفت: اصل اسلام، سه رسالت جهانی، جاودانگی و جامعیت دارد و در این زمینه می‌توان به کلمات قرآن کریم و پیامبر اکرم (ص) استشهاد کرد. 

عضو مجلس خبرگان رهبری از دین اسلام به عنوان ذخیره الهی یاد کرد و افزود: نبی اکرم (ص) از زمانی که پا به هستی گذاشت و اسلام برایشان نازل گشت، فرامنطقه‌ای بود؛ یعنی برای منطقه خاصی نازل نشده است بلکه رسالتی جهانی دارد. 

وی ادامه داد: دعوت به اسلام منحصر به جزیره العرب نبود و نامه‌های ایشان به تمدنهای آن روز مبین آن است که دعوت ایشان تنها متعلق به سرزمین محدودی نیست و حتی مخاطبان ایشان «ناس» هستند و این نشان دهنده بعد جهانی دین اسلام است. 

آیت الله حسینی بوشهری به خصوصیت جاودانگی دین اسلام اشاره کرد و افزود: اگر از عمومیت افراد به عمومیت ازمان رسیدیم، این خود جاودانگی اسلام را ثابت می‌کند؛ در این زمینه زراره می‌گوید: «اسلام دینی جهانی است که تا قیامت پابرجاست»، خاتمیت پیامبر دلیل دیگری بر جاودانگی این دین است. 

وی اظهارداشت: خروجی تحقیق و درس خارج و تدریس ما تبلیغ است و این‌ها زمینه ساز الی کلمه الله.. است و با تدریس و تحقیق و قلم باید کارهایی را انجام دهیم. 

آیت الله حسینی بوشهری دارالقرآن علامه طباطبایی همایش ها در قم انجمن علمی ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر