کد خبر: 239979 A

آیت‌الله امینی در دیدار رئیس مجلس اعلی اسلامی عراق:

از مشکلاتی که می‌تواند برای جهان اسلام و به ویژه کشور عراق مشکل آفرین باشد همین اختلاف شیعه و سنی است که دشمنان به آن دامن می‌زنند و آن را بیشتر می‌کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با توجه به اینکه مرقد مطهر ائمه اطهار در کشور عراق است٬ در واقع می‌توان گفت که عراق قلب ایران است و ایران هیچ‌گاه نمی‌تواند نسبت به عراق بی‌تفاوت بوده و آن را نادیده بگیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، آیت‌الله ابراهیم امینی عصر امروز در دیدار سیدعمار حکیم رئیس مجلس اعلی اسلامی عراق که در دفتر دبیرخانه خبرگان رهبری در قم برگزار شد٬ اظهار داشت: ایران و عراق هر دو در استقلال خودتاکید دارند اما با توجه به اینکه مرقد مطهر ائمه اطهار(ع) در آنجاست در واقع می‌توان گفت عراق قلب ایران است.

وی افزود: ایران نمی‌تواند عراق را نادیده بگیرد و همیشه به استقلال عظمت عمران آبادانی و حل مشکلات آن فکر می‌کند؛ ایران نمی‌تواند نسبت به عراق بی‌تفاوت باشد و همواره زمانی که مشکلاتی برای عراق پیش می‌آید ایرانی‌ها نگران می‌شوند.

عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه وضع عراق در شرایط فعلی از گذشته بهتر شده اما جای بهتر از این هم انتظار است٬ گفت: درست است که الان مشکلات به حسب ظاهر کمتر شده اما دشمنان هم دست از توطئه برنمی‌دارند و همواره درصدد ایجاد اختلاف هستند.

آیت‌الله امینی افزود: از مشکلاتی که می‌تواند برای جهان اسلام و به ویژه کشور عراق مشکل آفرین باشد همین اختلاف شیعه و سنی است که دشمنان به آن دامن می‌زنند و آن را بیشتر می‌کنند و به هر حال دست بر دار نیستند؛ به ویژه اینکه اختلاف شیعه و سنی در عراق بسیار خطرناک‌تر است.

وی با اشاره به اقدامات تروریستی داعش در کشور عراق گفت: مشکل حضور داعش در عراق واقعا جدی است؛ درست است که با همت مردم و عشایر و با رهبری‌های خوب آیت‌الله سیستانی تا حد زیادی موفقیت‌هایی به دست آمده است. اما خطر به صورت کامل دفع نشده و ایران هم نگران این موضوع است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: گروهک داعش به این سادگی‌ها دست سر از عراق برنمی‌دارد چرا که پشت سر آن‌ها امریکا و برخی دیگر هستند.

آیت‌الله امینی با بیان اینکه هوشیاری مردم عراق در شرایط فعلی خیلی مهم است دشمنان می‌خواهند اختلاف بین سنی و شیعه را زیاد کنند؛ در شرایط فعلی برای مثال اگر گروهی از جوانان در یک جا جمع شده و شعارهایی علیه اهل سنت بدهند اختلافات بین مذاهب را بیشتر می‌کند در حالی که باید از انجام چنین کارهایی دوری کردتا دشمنان سوإاستفاده نکنند.

وی افزود گرچه در حال حاضر شیعه اکثریت در عراق هستند و قدرتمند هستند اما به این نمی‌شود اکتفا کرد چرا که دشمنان دائما سمپاشی می‌کنند؛ همین کافی است که چند جوان شیعه در گوشه‌ای شعار دهند و نتیجه‌اش این می‌شود که دشمن سوءاستفاده کند.

وی افزود: در چنین شرایطی هوشیاری حوزه‌های علمیه عراق بسیار مهم است تا جوانان و مردم را آگاه کنند تا تحت تاثیر توطئه‌های دشمنان قرار نگرفته و به اختلاف شیعه و سنی دامن نزنند.

وی با تمجید از فعالیت‌های سیدعمار حکیم رئیس مجلس اعلی اسلامی عراق در کشور عراق گفت: نقش شما در کشور عراق بسیار برجسته است و ما در ایران از زحمات شما تشکر می‌کنیم وفقط انتظار داریم حوزه‌های علمیه را ترغیب کنید تا حوزه‌های علمیه مردم را جدا از تشدید اختلافات با اهل سنت منع کنند.

آیت‌الله امینی تاکید کرد: راه وحدت شیعه و سنی همین است که مقدسات آن‌ها را محترم بشماریم و باید جلوی جهالی که شرایط فعلی را درک نمی‌کنند گرفت.

وی با اشاره به راهپیمایی ۲۰ میلیون زائران امام حسین در اربعین گفت: حضور گسترده و ۲۰ میلیونی مردم در مراسم ایام اربعین از همه لحاظ معجزه بود و جا دارد از پذیرایی خوب عراقی‌ها از زوار امام حسین تشکر کنیم؛ حتی یکی از زوار ایرانی به خودمان می‌گفت که وقتی پایم به دلیل پیاده روی تاول زده بود یکی از خانواده‌های عراقی مرا در خانه خود بستری و مورد مداوا قرار داد.

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه من نیز یک بار در طور زندگی زیارت امام حسین در روز اربیعن درک کردم خاطرنشان کرد: زمانی که امام خمینی در پاریس و در تبعید به سر می‌بردند همراه با مرحوم آیت‌الله العظمی منتظری و در زمان بازگشت از فرانسه به عراق رفتیم و من چند روزی از جمله روز اربعین را در عراق بودم.

استقلال امام خمینی ایران جهان اسلام خبرگان رهبری رئیس مجلس شیعه و سنی عراق قلب مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر