کد خبر: 236913 A

به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نرم افزار آثار آیت الله سید محمد سعید طباطبایی حکیم از مراجع تقلید عراق به زبان عربی و فارسی در چهار موضوع تولید و از هم اکنون دردسترس علاقه مندان قرار گرفت.

به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نرم افزار آثار آیت الله سید محمد سعید طباطبایی حکیم از مراجع تقلید عراق به زبان عربی و فارسی در چهار موضوع تولید و از هم اکنون دردسترس علاقه مندان قرار گرفت.
به گزارش ایلنا از قم، به نقل از حوزه، کارشناس پژوهشی مرکز نور، اظهارداشت: این نرم افزار حاوی متن ۳۸ عنوان کتاب در ۶۵ جلد از آثار آیت الله طباطبایی حکیم، به زبان عربی و فارسی، در موضوعاتی از جمله؛ فقه، اصول فقه، عقاید و معارف اسلامی ارائه شده است.
حجت الاسلام محمد رضا رضایی اسفریزی با بیان این که این نرم افزار از بخش های متعددی تشکیل شده است، افزود: " نمایش متن "، " جستجو "، " لغت نامه "، " پژوهش فعال "، " کتاب شناسی یا کتاب نامه "، " یادداشت برداری "، " امکانات پژوهشی "، " راهنما "، " امکانات جانبی " از بخش های این نرم افزار می باشند.
این محقق و پژوهشگر حوزه علمیه قم گفت: " دسترسی به متن و فهرست تمام آثار موجود در برنامه "، " امکان انتخاب فهرست درختی و گزینشی و ارتباط آن ها با متن به همراه قابلیت تطبیق دوسویه متن و فهرست "، " قابلیت انتخاب عنوان کتاب، جلد و صفحه به همراه امکان گسترده کردن صفحه متن و فهرست "، " مقایسه دو متن از یک یا دو کتاب با یکدیگر به صورت همزمان "، " محدود کردن دامنه متن و فهرست کتب به موارد دلخواه "، " قابلیت حفظ هر یک از متون یا فهرست های انتخابی به طور مستقل جهت دسترسی ‌آسان به آنها " از قابلیت ها و امکانات نرم افزار آیت الله طباطبایی حکیم است.
وی ادامه داد: " جستجوی ساده و پیشرفته در متن و فهرست کتب برنامه "، " قابلیت حفظ هر یک از جستجوهای انجام ‌‌شده به طور مستقل، جهت دسترسی ‌آسان به آنها "، " محدود کردن دامنه جستجو به متن یا متون دلخواه به همراه قابلیت های ویژه "، " فهرست‌ سازی توسط علائم عمومی جهت تهیه فهرست های پویا و متنوع از کلمات " از دیگر امکانات این نرم افزار هستند.
حجت الاسلام رضایی اسفریزی بیان داشت: " متن کامل چند دوره لغت نامه با امکان دسترسی به ریشه و مشتق کلمات "، " ارتباط واژگان متون با لغت­نامه­های برنامه، جهت فهم آسان معنا "، " ارتباط متن و فهرست کتب با بخش های دیگر برنامه، نظیر: نمایش، جستجو، قرآن، لغت نامه یا کتاب نامه "، " انتقال متن انتخابی به حافظه جانبی یا محیط Ms - word "، " کتاب شناسی یا کتاب نامه "، " دسترسی به اطلاعات مفیدی در باره نسخه شناسی هر یک از کتب "، " یادداشت برداری، ذخیره سازی و چاپ متن " از دیگر قابلیت های پژوهشی این نرم افزار کتابخانه ای می باشد.
علاقه مندان می توانند برای بهره بیشتر از این نرم افزار به فروشگاه مجازی مرکز نور به نشانی www. noorsoft. org مراجعه کنند.

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر