کد خبر: 236899 A

به مناسبت هفته حمل و نقل؛

رئیس مرکزمدیریت هوشمند ترافیک شهرداری قم گفت: فاز دو سامانه مدیریت هوشمند محدوده طرح ترافیک به مناسبت هفته حمل و نقل رونمایی شد.

رئیس مرکزمدیریت هوشمند ترافیک شهرداری قم گفت: فاز دو سامانه مدیریت هوشمند محدوده طرح ترافیک به مناسبت هفته حمل و نقل رونمایی شد.

به گزارش ایلنا از قم، محمد حسین دهناد با اشاره به افتتاح مرکز مدیریت هوشمند ترافیک شهرداری قم در چهارم دی ماه سال جاری اظهار کرد: این مرکز دارای سالن مانیتورینگ مجهز با متراژ ۲۵۰ متر مربع است که امکان حضور ۱۸ کاربر از سازمان‌های مختلف در آن وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: خدمات مختلفی در حوزه ترافیک در این مرکز به مردم ارائه می‌شود و سعی شده یکی از حرفه‌ای‌ترین و پیشرفته‌ترین سالن‌های مانیتورینگ کشور را در مرکز مدیریت هوشمند ترافیک شهرداری قم داشته باشیم و تجهیزاتی که در آن نصب شده، حرفه‌ای و مدرن است.

رئیس مرکزمدیریت هوشمند ترافیک شهرداری قم عنوان کرد: به مناسبت این ایام ۳۵ دوربین نظارتی درسطح شهر، تقاطع‌ها و معابر اصلی شهر نصب شده که تصاویر وضعیت ترافیکی شهر را به این مرکز منتقل می‌کند.

وی ادامه داد: علاوه بر این اقدام، یک سری تردد شمارهای هوشمند بر اساس پردازش تصویر نیز در مقاطع ورودی شهر نصب شده که آمار تردد خودروها را می‌تواند به صورت لحظه‌ای و آنلاین به مرکز منتقل کند.

دهناد یادآور شد: در این سالن نهادهای مختلفی که مستقر هستند، می‌توانند وضعیت لحظه‌ای ترافیک را از روش‌های مختلف به مردم اطلاع‌رسانی کنند.

وی خاطرنشان کرد: مردم ممکن است با شماره تلفن ۳۱۴۱ مرکز تماس بگیرند و یا کاربر‌هایی که در مرکز مستقر هستند، می‌توانند وضعیت ترافیک را در چند نوبت از طریق رادیو به اطلاع رانندگان و مردم برسانند.

رئیس مرکز مدیریت هوشمند ترافیک شهرداری قم عنوان کرد: از طریق دوربین‌ها تصاویر دریافت می‌شود و با ارتباط با خدمات شهری، مناطق شهرداری و پلیس راهور، عوامل سریع در محل حاضر می‌شوند و گره ترافیکی یا تصادف را برطرف می‌کنند.

وی با اشاره به نرم افزار موبایل با عنوان نقشه هوشمند حمل و ترافیک شهر قم گفت: مردم می‌توانند این نرم‌افزار را با گوشی‌های هوشمند دانلود کنند و با خودروی شخصی یا با حمل و نقل عمومی مسیریابی را انجام دهند و مبدا و مقصد سفر را معلوم کنند و نرم‌افزار نزدیک‌ترین مسیر را به کاربر اعلام می‌کند.

دهناد خاطرنشان کرد: کتاب آمار حمل و نقل و ترافیک قم مربوط به سال ۹۲ نیز در مراسم افتتاح این مرکز رونمایی شد.

وی خاطرنشان کرد: اطلاعات آنلاین و لحظه‌ای ترافیک، تردد در معابر اصلی شهر، تصادف و محدودیت ترافیکی در پایگاه اطلاع‌رسانی its. ir.. qom قرار می‌گیرد.

رئیس مرکزمدیریت هوشمند ترافیک شهرداری قم با اشاره به نصب سیستم هوشمند ثبت سرعت در برخی از خیابان‌های پرسرعت مانند بلوار غدیر گفت: چهار دوربین ثبت سرعت نصب شده که سرعت خودروها را می‌سنجد و اگر تخلفی صورت گیرد، به عنوان تخلف خودرو در اختیار عوامل پلیس راهور قرار می‌گیرد و متناسب با ضوابط فرد را اعمال قانون می‌کنند.

وی با اشاره به سامانه تلفنی ۳۱۴۱ گفت: افراد با تماس با این سامانه گویا می‌توانند در زمینه محدودیت‌های ترافیکی و آخرین وضعیت ترافیکی اطلاع کسب کنند.

دهناد با اشاره به سامانه AVL اتوبوسرانی گفت: معادل فارسی این سامانه ردیابی اتوماتیک وسایل نقلیه است که بر اساس آن اتوبوس‌ها را مجهز به جی پی اس کردیم و می‌توانیم موقعیت و سرعت لحظه‌ای خودروها در مرکز مدیریت هوشمند ترافیک را استخراج کرده و مشاهده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مرکز پیامی در مرکز مدیریت هوشمند ترافیک مستقر است که با تمام اتوبوس‌ها و تاکسی‌های سطح شهر از طریق بی‌سیم ارتباط دارد و اگر از طریق دوربین‌ها یک اتوبوس دیر حرکت کرده و یا در خط نباشد از طریق مرکز پیام به آن اتوبوس ارتباط برقرار کرده تا نظم بهتری برای اتوبوس فراهم شود.

رئیس مرکز مدیریت هوشمند ترافیک شهرداری قم با اشاره به فاز دو سامانه کنترل هوشمند محدوده طرح ترافیک گفت: در فاز اول تنها ورودی‌ها مجهز به دوربین‌های هوشمند ثبت پلاک بود ولی اکنون اگر خودرویی مجوز ورود به طرح را ندارد، پلاکش به عنوان خودروی غیرمجاز ثبت می‌شود

شهرداری قم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر