کد خبر: 236877 A

آیت الله نوری همدانی:

منشاء جنگ های پیامبر فتنه بود / مسئولین جامعه باید بر روشنگری مردم در جامعه نسبت به این گونه فتنه ها بیافزایند.

آیت الله نوری همدانی با بیان این که دشمنان ما را متهم به نقض دموکراسی و حقوق بشر می کنند و این در حقیقت همان معنای فتنه است گفت: با بصیرت و آگاهی می توان این گونه فتنه ها را نقش بر آب کرد.

به گزارش ایلنا از قم به نقل از حوزه، این مرجع تقلید ظهر امروز در دیدار جمعی از اعضای سازمان بسیج دانشجویی سپاه امام علی ابن ابیطالب(ع) و دست‌اندرکاران راهیان نور استان قم به موضوع فتنه، شناخت و دوری از فتنه در قرآن کریم اشاره کرده و گفت: قرآن کریم دستور می دهد از فتنه ای که دامنگیر جامعه می شود دوری و پیشگیری کنید.

وی با بیان این که کلمه فتنه ۳۰ مرتبه در قرآن کریم تکرار شده است اظهار داشت: این تکرار شدن دلیل بر اهمیت فتنه از سوی دشمنان در جوامع اسلامی است، بنابراین جامعه اسلامی باید با هوشیاری لازم راهکار مقابله با فتنه را فرا بگیرند و در جامعه ترویج نمایند.

آیت الله نوری همدانی با بیان این که نهج البلاغه از کتاب هایی است که باید در ابعاد مختلف اخلاقی و اجتماعی مورد دقت و بررسی قرار بگیرد افزود: حضرت(ع) در نهج البلاغه به موضوع فتنه اشاره کردند و فتنه را سرچشمه هوای نفس عنوان نموده اند.

این مرجع تقلید افزود: فتنه گران بر اساس هوای نفس خود قوانینی را وضع و بر اساس همین قوانینی که مخالف با قرآن و دین است گروه هایی را علیه جامعه اسلامی تشکیل می دهند و موجب اختلاف در میان آنها می شوند و از همین طریق بر مردم حکمرانی می کنند.

وی گفت: اگر فتنه گران باطل و حق را مخلوط کنند کسی به آنها توجهی نمی کند و گمراه نخواهد شد، ولی فتنه گران کسانی هستند که باطل را با حق مخلوط و موجب فریب امت اسلامی می شوند؛ بنابراین بصیرت راهکار مناسب با این نوع فتنه هاست.

آیت الله نوری همدانی اظهار داشت: پیامبر(ص) به موضوع فتنه در میان امت اسلامی هشدار داده بودند که فتنه گریبانگیر شما خواهد شد و باید مردم با مواظبت و هوشیاری دشمن را در این عرصه مایوس کنند.

این مرجع تقلید افزود: دشمن از طریق فتنه پس از وفات پیامبر(ص) بدترین صدمات را به اسلام و ولایت وارد ساخته و از همین طریق توانسته اند مردم را از ولایت جدا و دور نمایند.

وی گفت: فتنه موجب شده حضرت امیر(ع) ۲۵ سال خانه نشین شود و بعد از به قتل رسیدن عثمان مردم دوباره به دنبال ایشان آمدند، ولی باز هم فتنه و فتنه گران اجازه ندادند مردم و مسلمانان به دور ولایت جمع شوند.

وی افزود: شخصیت هایی مانند طلحه و زبیر که از صحابه پیامبر(ص) بودند، جنگ های زیادی را علیه اسلام به وجود آورده و به مقابله با ولایت و اسلام برخواستند؛ بنابراین منشا همه این جنگ ها از دوران نبی اکرم(ص) تا کنون فتنه بوده است.

آیت الله نوری همدانی اظهار داشت: فتنه گران در جنگ خوارج، قرآن ها را بر سر نیزه کرده و حق را با باطل مخلوط کردند و آنها که اهل بصیرت نبودند، و لایت را تحت فشار قرار داده و موجب پذیرش صلح شدند.

وی با بیان اینکه انسان های بی بصیرت در کربلا نیز آغازگر فتنه بودند و با پول و حب دنیا انسان های زیادی را به دور خود بر علیه اسلام جمع کرده بودند، خاطرنشان ساخت: غربی از طریق همین فتنه علیه جوامع اسلامی حکمرانی می کنند.

این مرجع تقلید با بیان این که دشمنان ما را متهم به نقض دموکراسی و حقوق بشر می کنند و این در حقیقت همان معنای فتنه است گفت: با بصیرت و آگاهی می توان این گونه فتنه ها را نقش بر آب کرد.

آیت الله نوری همدانی فتنه را سرچشمه همه گرفتاری ها و بلاها در جوامع اسلامی برشمرد و تصریح کرد: مسئولین جامعه باید بر روشنگری مردم در جامعه نسبت به این گونه فتنه ها بیافزایند.

این مرجع تقلید در پایان با بیان اینکه علم و عقل تفاوت های زیادی با هم دارند، گفت: عقل به معنای تشخیص حق از باطل است، ولی خیلی ها ممکن است علم داشته ولی قوه تشخیص ندارند و همین عامل می تواند در جامعه اسلامی مشکلات زیادی به وجود بیاورد.

آیت الله نوری همدانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر