کد خبر: 733697 A

رئیس اداره دامپزشکی قزوین خبر داد:

رئیس اداره دامپزشکی قزوین گفت: از ابتدای سال تاکنون 16 هزار و 683 راس دام سنگین در قزوین مورد آزمایش بیماری سل قرار گرفته و هیچ مورد مثبتی از بیماری در آنها مشاهده نشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، مهدی جلوخانی روز چهارشنبه با اعلام این خبر افزود: سال گذشته از 19هزار و 131 راس دام آزمایش شده، 2 راس گاو سلی شناسایی و روانه کشتارگاه شده بود.

جلوخانی با بیان اینکه سل یکی از مهمترین بیماری‌های باکتریایی مشترک بین انسان و دام است، اظهار داشت: ابتلا به این بیماری از نظر بهداشتی و اقتصادی صدمات جبران ناپذیری به اقتصاد کشور وارد می سازد.

این مسئول ادامه داد: عامل این بیماری در گاو مایکوباکتریوم بویس بوده که در اثر مصرف شیر و فرآوردهای لبنی غیر پاستوریزه در انسان بروز پیدا کرده و به صورت سل غده‌ای و روده‌ای ظاهر می شود.

جلوخانی خاطرنشان کرد: برای کنترل بیماری سل، آزمایش آن موسوم به توبرکولیناسیون در گاوها انجام می شود و حیواناتی که واکنش مثبت از خود نشان دهند از گله خارج شده و حذف می‌شوند.

رئیس اداره دامپزشکی قزوین یادآور شد: برای کنترل و مقابله با این بیماری رعایت دستورکار‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای، جلوگیری از ورود و خروج غیرمجاز دام، معدوم‌کردن به طریق بهداشتی و نیز آموزش بهداشت برای استفاده از شیر پاستوریزه و یا جوشیده ضروری است.

اقتصاد کشور بیماری سل شیر دامپزشکی قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر