کد خبر: 179431 A

نخستین، عضو شورای شهر قزوین:

ایجاد پیاده راه‌ها در شهر‌ها نشانه بارز اولویت دادن به انسان به عنوان عابر پیاده در برابر وسایل نقلیه موتوری است.

مریم نخستین، عضو کمیسیون ترافیک شورای اسلامی شهر قزوین گفت: اقدام شورا و شهرداری قزوین مبنی بر ایجاد پیاده راه در خیابان خیام باعثپویایی شهر و شهروندان خواهد شد.

به گزارش ایلنا از قزوین؛ نخستین با بیان این مطلب که ایجاد پیاده راه‌ها به دلیل ویژگی های خاص خود که ناشی از شاخصه‌های حرکت پیاده است دارای منافع بی شماری است، افزود: حفظ کارکردهای مرکز شهری، تسهیل دسترسی برای مغازه داران، کاهش ترافیک در خیابان‌ها و معابر همجوار، بهبود و ارتقاء سطح کیفی منظر و سیمای شهری و کاهش سر و صدا و آلودگی هوا از جمله مزایای ایجاد پیاده راه ها در شهر ها به شمار می رود.

وی ادامه داد: خیابان خیام به دلیل قرار گیری در بافت مرکزی و تجاری شهر، دارای بار ترافیک زیادی در طول روز است و با پیاده راه کردن قسمتی از آن و جلوگیری از تردد وسایل نقلیه می توان حجم زیادی از بار ترافیکی این محور را کاهش داد.

این عضو هیأت رئیسه با بیان این مطلب که لازمه موفقیت هر طرحی همراهی مردم است بیان کرد: مشارکت و همسویی شهروندان در اجرای این طرح، موجب نهادینه کردن فرهنگ پیاده روی و کاهش استفاده از وسایل نقلیه در موارد غیر ضروری می شود و این تغییر در شیوه زندگی، به تحرک و تأمین سلامتی شهروندان و حفظ محیط زیست از گزند آلودگی های ناشی از افزایش تعداد خودروها می انجامد.

وی با اشاره به فرهنگ نادرست استفاده افراطی از خودرو های شخصی توسط برخی از افراد تصریح کرد: گاهی مشاهده می شود که شهروندان برای انجام کار های کوچک و جزئی، با خودروهای شخصی وارد شهر به خصوص محورهای مرکزی آن می شوند و این رویکرد آنها منجر به افزایش ترافیک می شود، در حالی که می توان با راهکارهای جایگزین و حفظ حقوق شهروندی، مانع از بروز این مشکل در شهر شد.

نخستین با بیان این مطلب که کمیت و کیفیت پیاده راه ها به عنوان یکی از مهمترین مؤلفه های توسعه یافتگی شهرها مد نظر است اظهار کرد: امروزه در پیشرفته ترین کشورهای دنیا، به ایجاد پیاده راه ها اهمیت فراوانی می دهند و شهر قزوین هم می تواند با الگوگیری از تجربه موفق آنها و با توجه به قرار گیری در مسیر توسعه نسبت به اجرای طرح های انسان محور اقدام نماید.

وی با بیان مطلب که ایجاد پیاده راه ها عاملی مهم در تأمین سلامتی شهروندان محسوب می شود گفت: پیاده روی، ورزشی سالم و هوازی است که در دراز مدت بر سلامتی شهروندان تأثیر خواهد گذاشت.

این مقام مسئول با بیان این مطلبکه انسان یک موجود اجتماعی است بیان کرد: باید تعاملات رو در رو در بین شهروندان تقویت شودکه این فرآیند در گذر زمان به رشد فرهنگ شهرنشینی می انجامد.

نخستین با بیان این مطلب که پیاده راه‌ها قسمتی از فضاهای شهری هستند، افزود: پیاده راه ها به خاطر دارا بودن برخی قابلیت‌های خاص و در تمام یا بخشی از ساعات شبانه روز بر روی حرکت سواره بسته شده و به طور کامل به حرکت عابران‌ پیاده اختصاص می‌یابند و این اقدام نشان دهنده اولویت دادن به انسان در ایجاد بستر های تأمین آرامش آن در پروژه های شهری است.

وی بیان کرد: ایجاد پیاده راه ها یکی از مهم‌ترین جنبه‌های حضور انسان در فضاهای شهری است که موجب سبب سر زندگی در این فضا‌ها و نیز افزایش نقش اجتماعی آن‌ها می‌شود و پیاده راه کردن قسمتی از خیابان خیام نیز منجر به سر زندگی و افزایش تعاملات اجتماعی آنها خواهد شد.

نخستین بر لزوم استفاده از تجربیات موفق سایر شهرها تأکید و تصریح کرد: باید سعی کنیم از تجربه موفق پیاده راه های مختلف در ایران به منظور اخذ نقاط قوت آنها استفاده کنیم و از آزمون وخطا در این حوزه که نتیجه ای جز اتلاف وقت، انرژی و سرمایه نخواهد داشت جلوگیری شود.

این مقام مسئول در خاتمه بر ضرورت اجرای طرح های تکمیلی پیاده راه تأکید و خاطر نشان کرد: تقویت سیستم حمل و نقل عمومی، ترویج فرهنگ دوچرخه سواری و ایجاد فضاهای جذاب شهری از مواردی است که برای ترغیب شهروندان به منظور حضور در مسیرهای پیاده راه باید انجام شود.

انرژی ترافیک حمل و نقل عمومی خودرو سر و صدا سرمایه شورای اسلامی شهر شورای شهر شهرنشینی وسایل نقلیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر