کد خبر: 1333550 A

در استودیو ایلنا عنوان شد/ قسمت اول

برخی بخش‌های تعاون قزوین جزء رتبه‌های برتر کشور است+فیلم

معاون تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین گفت: از نظر تعداد 2 درصد از تعاونی‌های کشور در قزوین قرار دارد؛ اما از نظر قابلیت و توانمندی در برخی حوزه‌ها مانند حمل و نقل، مرغ و تخم مرغ و مسکن در وضعیت بسیار خوبی قرار داشته و در سطح کشور جزء برترین‌ها هستیم.

برخی بخش‌های تعاون قزوین جزء رتبه‌های برتر کشور است+فیلم

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، قاسم آقاعلیخانی با حضور در برنامه گفت‌وگو محور ضلع سوم با اشاره به پیشینه تعاون گفت: اولین شرکت تعاونی به شکل رسمی در سال 1844 در انگلستان در زمینه تعاونی‌های مصرف شکل گرفت و 170 سال بعد اولین شرکت تعاونی ایران در سال 1314 در گرمسار و در حوزه کشاورزی تشکیل شد، در سال 1320 هم شرکت‌های تعاونی در فرآیند قانونگذاری کشور قرار گرفتند.

معاون تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین ادامه داد: در کشور در دهه 40 تعاونی‌های کشاورزی فعال بودند و در مجموع رشد تعاونی‌ها با فراز و نشیب‌هایی همراه است؛ اما به طور جدی به عنوان یک بخش در کنار خصوصی و دولتی دیده نشده است.

تعاون نقص‌های بخش دولتی و خصوصی را ندارد

این فعال حوزه تعاون با بیان اینکه انقلاب اسلامی، مظهر تعاون، همکاری و همدلی آحاد مردم بود، گفت: بعد از انقلاب شاهد برخی خوش تدبیری‌ها در حوزه تعاون بودیم و در اصل 44 اساسی، تعاون در کنار بخش دولتی و خصوصی قرار گرفت و از آنجا که نگاه انقلاب، مردمی کردن و عدالت در بحث اقتصادی بود، تعاون در کنار بخش خصوصی و دولتی مورد توجه قرار گرفت.

وی ادامه داد: تعاون شکل گرفت تا خلاءهای بخش دولتی را پر کند، همچنین فاصله طبقاتی بخش خصوصی را هم در خود نداشت.

رشد قابل توجه تعاونی‌ها بعد از انقلاب

آقاعلیخانی عنوان کرد: در دهه 60 و زمان جنگ تحمیلی تعاونی‌ها شکل ویژه‌ای به خود گرفتند و وزارت تعاون از سال 1371 برای ساماندهی به تعاونی‌ها و تجمیع ماموریت‌های تعاون در قالب یک وزارت خانه آغاز به کار کرد و در دهه 80 سیاست‌های اجرایی اصل 44 و واگذاری‌ها مطرح شد.

وی ادامه داد: در دهه 60 تعاونی‌های مصرف و کشاورزی رشد ویژه داشت، در دهه 70 تعاونی تولیدی و در دهه 80 تعاونی‌های مسکن مورد رشد پیدا کردند اما از دهه 90 تعاونی مسکن به کما رفته و تعاونی‌های تولیدی و خدماتی شکل گرفتند.

معاون تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین بیان کرد: در آغاز انقلاب مجموع تعاونی‌های استان 50 مورد بود اما امروز 3 هزار و 549 شرکت تعاونی داریم که بعضی از آن‌ها فعال و برخی هم غیرفعال هستند.

انتهای پیام/
حجم ویدئو: 109.84M | زمان ویدئو: 00:11:24
استان قزوین ایران حمل و نقل مسکن اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر