کد خبر: 164939 A

مهدی تاج مطرح کرد:

نایب رئیس فدراسیون و رئیس سازمان لیگ در مورد سمینار آخرین تغییرات امتیازدهی و رتبه‌بندی فدراسیون های تحت پوشش AFC توضیحاتی ارائه داد.

نایب رئیس فدراسیون و رئیس سازمان لیگ در مورد سمینار آخرین تغییرات امتیازدهی و رتبه بندی فدراسیون های تحت پوشش AFC توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش ایلنا به نقل از سایت سازمان لیگ، مهدی تاج در مورد سمینار آخرین تغییرات امتیازدهی و رتبه بندی فدراسیون‌های تحت پوشش AFC بیان کرد: ۲۷ کشور در این سمینار حضور داشتند و در ارتباط با آخرین تغییرات امتیازدهی و رتبه‌بندی فدراسیون‌ها، چگونگی ارسال مدارک مورد نیاز به AFC و همچنین معیارهای جدید در رابطه با تعیین سهمیه‌های جدید در لیگ قهرمانان آسیا و سیستم صدور مجوز حرفه‌ای بحثو تبادل نظر شد.

تاج افزود: در سال‌های اخیر بیشترین توجه AFC به امتیاز فنی کسب شده توسط فدراسیون‌ها معطوف است که ۳۰ درصد عملکرد تیم ملی و ۷۰ درصد عملکرد تیم‌های باشگاهی حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان بر اساس آخرین رنکینگ در نوامبر ۲۰۱۴ است.

علاوه بر این، ۱۱ معیار قبلی به ۶ معیار به شرح زیر تغییر یافته است:

۱ - استاندارد فنی: در بین ۲۴ فدراسیون اول رده بندی AFC

۲ - سیستم صدور مجوز حرفه‌ای در فدراسیون و لیگ

۳ - معیارهای صحت و سلامت مسابقات

۴ - سازماندهی سازمان لیگ برای مسابقات و مدیریت لیگ‌های حرفه‌ای

۵ - استادیوم و زمین‌های تمرینی مطابق با استانداردهای AFC و استفاده از استادیوم‌های کلاس A

۶ - مسائل مرتبط با ویزا، حمل و نقل، اقامت

تاج ادامه داد: مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در فصل آینده نیز به صورت مجزا در غرب و شرق آسیا برگزار خواهد شد. با توجه به کمبود بودجه AFC در بخش مسابقات، مرحله یک شانزدهم نهایی و فینال مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به صورت تک بازی برگزار خواهد شد.

نایب رئیس فدراسیون فوتبال افزود: علاوه بر این کمیته بازاریابی و مالی AFC در حال رایزنی برای تامین بودجه برای برگزاری این مراحل به صورت رفت و برگشت است که در صورت تامین بودجه فوق این مراحل مجددا به صورت رفت و برگشت برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان لیگ گفت: مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا به صورت ۳مرحله‌ای برگزار خواهد شد که مجموعا ۴ تیم از تیم‌های حاضر به مرحله گروهی در هر منطقه راه پیدا می کردند.

تاج بیان کرد: تیم های بازنده در مرحله حذفی از کشورهای رتبه ۷ لغایت ۱۲ رنکینگ AFC به مسابقات گروهی AFC CUP راه پیدا می کنند.

رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران در مورد سهمیه بندی کشورهای برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا در فصل اینده تاکید کرد: پس از ارسال مدارک توسط باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها و بازدید ناظران و بازرسان AFC از کشورها، نهایتا فدراسیون‌ها رتبه بندی شده و در هر منطقه(غرب و شرق آسیا) بر اساس مقام کسب شده سهمیه مستقیم و غیر مستقیم دریافت می‌کنند.

وی گفت: فدراسیون‌های رتبه اول و دوم رده بندی: ۳سهمیه مستقیم + یک سهمیه غیر مستقیم، فدراسیون های سوم و چهارم رده بندی: دو سهمیه مستقیم + دو سهمیه غیر مستقیم، فدراسیون رتبه پنجم: یک سهمیه مستقیم + دو سهمیه غیر مستقیم، فدراسیون رتبه ششم: یک سهمیه مستقیم + یک سهمیه غیر مستقیم، فدراسیون های رتبه هفتم لغایت دوازدهم: یک سهمیه غیر مستقیم دریافت می‌کنند.

تاج بیان کرد: در جلسه کمیته مسابقات AFC در نوامبر ۲۰۱۴، فدراسیون‌های حایز شرایط حضور در لیگ قهرمانان به همراه تعداد سهمیه و فدراسیون تصمیم گیری شده و جهت تصویب نهایی به کمیته اجرایی ارسال خواهد شد.

نایب رییس فدراسیون فوتبال گفت: مرحله گروهی مسابقات همانند سال های گذشته به صورت ۴ گروه ۴ تیمی در مناطق غرب و شرق آسیا برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: سازمان لیگ کشور طی نامه‌ای به باشگاه‌ها حاضر در لیگ برتر اعلام کرده است که نهایتا تا تاریخ ۲۴خرداد امسال باید مدارک مرتبط در ارتباط کسب سهمیه و سیستم صدور مجوز حرفه ای را به این سازمان و جهت انعکاس به AFC تحویل دهند.

تاج افزود: در نهایت سهمیه‌های کسب شده در سال جاری برای سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ منظور می‌شود و بعد از ارزیابی مجدد در سال ۲۰۱۶ این سهمیه‌ها برای سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ تغییر نخواهد کرد.

وی در مورد استقبال تماشاگران از این رقابت‌ها اظهار کرد: از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ میانگین حضور تماشاگران در لیگ قهرمانان آسیا ۴ در صد کاهش یافته است ودر بین تیم‌های حاضر ۲۰۱۴ در مسابقات گروهی لیگ قهرمانان آسیا، فولاد با حضور ۱۰۰ هزار نفر بیشترین حضور تماشاگران را داشته است.

تاج در پایان گفت: در مقایسه آماری بین سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ لیگ قهرمانان آسیا، ایران در معیارهای استاندارد فنی در حضور تماشاگران، بازاریابی، مقیاس تجاری، برگزاری مسابقات و استادیوم ها پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است.

ایران بودجه پوشش تیم ملی حمل و نقل رئیس فدراسیون زمین سازمان لیگ گروهی لیگ قهرمانان آسیا لیگ قهرمانان آسیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر