خبرگزاری کار ایران

تدوین تاریخ شفاهی حوزه‌های علمیه در دفتر تبلیغات اسلامی

asdasd
کد خبر : ۹۸۶۷۹۰

دبیر میز تمدن اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی از تدوین تاریخ شفاهی حوزه‌های علمیه در دفتر تبلیغات اسلامی خبر داد و از جمله اهداف این پروژه را کمک به ایجاد جریان تاریخ شفاهی در حوزه‌های علمیه، روشن شدن نقش حوزه‌ها در تحولات اجتماعی و سیاسی و فرهنگی ایران و روشن شدن تاریخ تحولات درونی حوزه‌های علمیه عنوان کرد.

به گزارش ایلنا، مجید نقدی دبیر میز تمدن اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به پروژه «تاریخ شفاهی حوزه‌های علمیه» اظهار داشت: این پروژه با عنوان مسئله فقدان بینش تمدنی معطوف به تمدن نوین اسلامی، ذیل کلان برنامه پژوهش‌های معطوف به تاریخ تمدن گذشته اسلامی در میز تمدن اسلامی قطب نظام سیاسی و اجتماعی اسلام و ایران، در حال انجام می‌باشد که فاز اول این طرح در قالب ۵ جلد کتاب در دانشگاه باقرالعلوم (ع) به اتمام رسیده است. 

وی کمک به ایجاد جریان تاریخ شفاهی در حوزه‌های علمیه، روشن شدن نقش حوزه‌ها در تحولات اجتماعی و سیاسی و فرهنگی ایران، روشن شدن تاریخ تحولات درونی حوزه‌های علمیه و حفظ میراث تجربی عالمان و اندیشه وران حوزوی را جزو ضرورت و اهداف اجرای برنامه خواند. 

دبیر میز تمدن اسلامی ضمن تأکید بر اینکه در این پروژه کوشش می‌شود تا برای دستیابی به هدف یا هدف‌های نهایی اقداماتی همچون استقرار کادر آموزش دیده در تاریخ شفاهی حوزه‌های علمیه (قم) در مشهد. ، شناسایی نیروهای مستعد و گزینش آن‌ها برای گذراندن دوره‌های آموزشی ویژه تاریخ شفاهی، اجرای دوره‌های آموزشی ویژه به شرح پیوست، ارتباط با دفاتر و بیوت علما برای فراهم آوردن مقدمات انجام مصاحبه ها، انجام مصاحبه‌ها (۷۰ نفر) در قالب ۷۰۰ ساعت، پیاده‌سازی نوارها و تجمیع اطلاعات و بازخوانی، تقسیم‌بندی موضوعی/ محتوائی/ مخاطبی (مخاطبان خاص- نخبگان - عموم مردم)، انتشار در قالب کتاب و… انجام شود. 

وی افزود: تاریخ شفاهی حوزه‌ها پیشینه‌های مختلفی دارد و توسط مراکز حوزوی مختلف به صورت جسته و گریخته انجام شده است؛ به عنوان نمونه، می‌توان به مجله حوزه اشاره کرد که بخش‌هایی از حوزویان تحت پوشش تاریخ شفاهی خاطرات خود را بیان کرده اند، اما این مصاحبه‌ها هرگز به صورت حرفه‌ای انجام نشده که در این پروژه نخستین بار با کادری آموزش دیده انجام خواهد گرفت. 

نقدی با اشاره به اینکه این طرح هم اکنون در مرحله مشاهده طرح اجمالی و تدوین سفارشنامه است، اظهار داشت: جامعه هدف طلاب، دانشجویان و پژوهشگران حوزه تاریخ و تمدن می‌باشند که پیش بینی شده در بازه زمانی شهریور ۱۳۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰ برنامه اجرا شود. 

وی خاطرنشان کرد: مرکز پیشنهادی طرح «تاریخ شفاهی حوزه‌های علمیه» گروه پژوهشی هنر و تمدن اسلامی پژوهشکده اسلام تمدنی (شعبه خراسان رضوی) و حوزه خراسان رضوی است.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز