کد خبر: 945215 A

رییس اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از همکاری معنوی، تخصصی و اسنادی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با سازمان نظام پزشکی کشور در رویداد «کرونا روایت؛ ‌ثبت لحظه های ماندگار» خبر داد و گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن تایید این رویداد به لحاظ معنوی، آمادگی دارد دانش، تجربه و آموزش های لازم را در جهت تهیه، ثبت و ضبط تاریخ شفاهی در اختیار شورای سیاستگذاری سازمان نظام پزشکی قرار دهد.

به گزارش ایلنا، سازمان نظام پزشکی قصد دارد رویداد فرهنگی، هنری و اجتماعی را تحت عنوان «کرونا روایت؛ ‌ثبت لحظه های ماندگار» به منظور ثبت و ضبط دوران زیست انسان در شرایط شیوع ویروس کرونا برگزار کند. در این مسیر نهادهای فرهنگی از جمله سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان حافظه ملی با این رویداد همکاری معنوی، تخصصی و اسنادی می‌کند.  

غلامرضا ظریفیان (رییس اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران) به جلسه مشترک سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با سازمان نظام پزشکی که در تیرماه برگزار شد، اشاره کرد و گفت: در راستای جمع آوری اسناد و مستندات مربوط به کووید 19 در بخش درمان تحت عنوان «کرونا روایت؛ ‌ثبت لحظه های ماندگار» جلسه‌ای با حضور اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ‌هانیه گراییلی مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل، مسعود حبیبی معاون اجتماعی و پارلمانی سازمان نظام پزشکی و محمد کیاسالار دبیر کرونا روایت برگزار شد.

رییس اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهارداشت: یکی از سازمان‌ها یا نهادهایی که به موضوع جمع‌آوری اسناد و رخدادهای کرونا ویروس به شکل ویژه ورود پیدا کرده است،‌ نظام سلامت کشور است. افراد فعال در این نظام امروز در خط مقدم مبارزه با کووید 19 قرار دارند.

ظریفیان تاکید کرد: ویروس کرونا به غیر از بحث سلامت دارای ابعاد گسترده‌تری به لحاظ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است و جامعه را تحت تاثیر خود قرار داده است اما به اعتقاد من مهمترین کانون مبارزه با ویروس کرونا دستگاه سلامت و نظام پزشکی کشور است.

وی با اعلام اینکه سازمان نظام پزشکی یکی از مهمترین سازمان‌های نظارتی و حمایتی در حوزه سلامت کشور است، گفت: هم‌اکنون هزاران نفر در بیمارستان ها بستری هستند و صدها پزشک و پرستار در جبهه مبارزه با کووید 19 در خط مقدم از جان مایه می‌گذارند؛ روایتگری این حضور فعال و موثر و همه آنچه که رخ می‌دهد از زمانی که فرد مبتلا به مراکز درمانی قدم می‌گذارد تا زمان بهبود یا فوت شخص، همه قابلیت این را دارد که در جایی ثبت و ضبط شود.

دبیر کمیته کرونا سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه افزود: اکنون جامعه و کادر سلامت و درمان درگیر جنگ هستند به طوری که تعداد قابل ملاحظه‌ای پزشک و تعداد زیادی پرستار و دیگر فعالان این کادر در مبارزه با کووید 19 شهید شده اند؛ در چنین شرایطی اگر اکنون برای جمع آوری اسناد و مدارک اقدام نشود تضمینی نیست در آینده بتوان آنچه که این روزها در حال وقوع است را با همه جزئیات در جایی به ثبت رساند.

ظریفیان تاکید کرد: ناگفته‌های بسیاری برای هریک از بیماران شامل زن، مرد، کودک، نوجوان، مادر، زن باردار و همه کسانی که برای درمان به بیمارستان و مراکز درمانی می روند، وجود دارد. و از طرفی حرف های در دل مانده بسیاری هم از سوی پزشکان و هم پرستاران که همچنان با وجود ابتلا به این ویروس در حال خدمت رسانی هستند، وجود دارد.

وی یاد آور شد: با توجه به اینکه رشادت های کادر درمان در زمان هشت سال جنگ تحمیلی آنگونه که باید ثبت و ضبط نشد، سازمان نظام پزشکی طی اقدامی خوب و هوشمندانه تصمیم گرفت تاریخ را تکرار نکند به این معنی که این بار به موقع دست به کار شد تا همه آنچه که باید برای آیندگان بماند را در جایی امن به ثبت برساند.

رییس اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیان داشت: در همین راستا ریاست سازمان نظام پزشکی به این نتیجه رسید که سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مکانی امن برای این مهم است چرا که این سازمان، سازمانی ملی بوده و در کنار آن تجربه های خوبی نیز دارد.

وی بیان داشت: سازمان نظام پزشکی درنظر دارد با تشکیل 10 کمیته، قصد دارد یک رویداد ملی در عرصه های مختلف تحت عنوان «کرونا روایت؛ ‌ثبت لحظه های ماندگار» برگزار کند و در تلاش است تا اسناد حاصل از این رویداد را جمع آوری کند و برهمین اساس یک شورای سیاست گذاری تشکیل داده شد.

ظریفیان گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن تایید این رویداد به لحاظ معنوی، آمادگی خود را برای ارائه سوابق و اسناد مورد نیاز به شورای سیاستگذاری این رویداد اعلام می کند به طوری که این سازمان حاضر است دانش، تجربه و آموزش‌های لازم را در زمینه تهیه، ثبت و ضبط تاریخ شفاهی در اختیار شورای سیاستگذاری سازمان نظام پزشکی قرار دهد و در نهایت می تواند اثر تکمیلی این رویداد را به نام سازمان نظام پزشکی به عنوان یک میراث بزرگ برای آیندگان ثبت و نگهداری کند.

وی متذکر شد: خودآگاهی تاریخی، جمع آوری، تحلیل و تبیین می‌تواند برای مقابله با این دست از بیماری ها در آینده نه چندان دور موثر باشد به شکلی که فرآیندها و اقدامات برای کنترل بحران های آتی ساماندهی شوند.

دبیر کمیته کرونا سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: هم اکنون در دنیا20 هزار مقاله درباره کووید 19 تحقیق و نوشته شده است ولی این پدیده همچنان ابعاد ناشناخته و مهمی دارد.

وی متذکر شد: آثار ارسال شده به رویداد «کرونا روایت؛ ‌ثبت لحظه های ماندگار» در آرشیو ملی ایران ثبت و ضبط خواهد شد.

 

 

انتهای پیام/
جامعه سازمان نظام پزشکی غلامرضا ظریفیان سازمان اسناد کتابخانه ملی ایران نظام پزشکی کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر