کد خبر: 751593 A

محمد ولی‌زاده خبر درگذشت احمد اقتداری را تایید کرد.

محمد ولی‌زاده از دوستان احمد اقتداری به خبرنگار ایلنا گفت: حدود ساعت 7 صبح امروز دختر احمد اقتداری به من اطلاع داد که متاسفانه ایشان دار فانی را در سن 94 سالگی وداع گفته است.

وی با ابراز تاسف از این اتفاق گفت: احمد اقتداری علی‌رغم سن بالا، سرحال بود و حتی پیاده‌روی و کوهنوردی نیز می‌کرد. متاسفانه در روز پنجم فروردین در اثر حادثه‌ای لگن خاصره ایشان می‌شکند و به همین دلیل یک بار به بیمارستان لبافی‌نژاد و یکبار نیز به بیمارستان آسیا مراجعه می‌کند و آخرین مراحل درمانی نیز در بیمارستان آسیا انجام شده است.

ولی‌زاده افزود: متاسفانه علی‌رغم تلاش‌های همه‌جانبه پزشکان، مرحوم اقتداری به دلیل کهولت سن و همچنین عوارض ناشی از بیماری جان به جان آفرین تسلیم کرد.

وی با اشاره به اینکه در حال برنامه‌ریزی برای انجام مراسم تشییع و خاکسپاری هستند، گفت: هنوز زمان دقیق و محل خاکسپاری مشخص نیست و گروهی معتقدند که ایشان باید در تهران به خاک سپرده شوند اما برخی از دوستان نیز معتقدند که ایشان باید مانند چهره‌های سرشناسی همچون منوچهر آتشی و قیصر امین‌پور در محل زادگاه خود به خاک سپرده شوند. ما بعد از انجام امور مربوط به بیمارستان و همچنین مشورت با خانواده آن مرحوم، زمان و مکان تشییع و مراسم‌های دیگر را اعلام می‌کنیم.

احمد اقتداری متولد سال ۱۳۰۴، به عنوان پدر مطالعات خلیج فارس شناخته می‌شود او  آموزگار، وکیل دادگستری، نویسنده، مورخ و جغرافی‌دان ایرانی است اما عمده شهرت وی به علت پژوهش در خلیج فارس است.

وی  تمام سواحل خلیج فارس و دریای عمان را برای کار تحقیقاتی‌اش پیاده طی کرده و از دوران جوانی شروع به نقشه‌برداری تمام این سواحل کرده‌است

کتاب مروارید خلیج فارس در خصوص پژوهش‌های ایران‌شناسی وی نوشته شده‌است. اقتداری حدود چهل کتاب با ارزش و بیش از یکصد مقاله علمی درباره خلیج فارس و  ایران به چاپ رسانده‌است.

احمد اقتداری درگذشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر