کد خبر: 742109 A

کتاب کارنامه و خاطرات سال ۱۳۷۵ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با عنوان «سردار سازندگی»، به زودی وارد بازار کتاب می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کتاب کارنامه و خاطرات سال ۱۳۷۵ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با عنوان «سردار سازندگی»، به زودی وارد بازار کتاب می‌شود.

عماد هاشمی، مدیرعامل دفتر نشر معارف انقلاب اظهار داشت: این کتاب شانزدهمین دفتر خاطرات روزنوشت و نوزدهمین مجموعه از خاطرات آیت‌الله هاشمی است و در اردیبهشت آتی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، به صورت رسمی رونمایی خواهد شد.

وی افزود: در این کتاب، دوره پایانی سازندگی روایت می‌شود و اتفاقاتی که زمینه ساز انتخابات دوم خرداد شد، برای اولین بار انتشار می‌یابد که بسیاری از آنها بکر و تازه و روایت دست اول است. همچنین اقداماتی که برای برگزاری انتخابات سالم و حداکثری انجام شده و مذاکرات پشت پرده گروه‌های مختلف سیاسی فعال در آن زمان، در کتاب جدید خاطرات آمده است.

عماد هاشمی خاطرنشان کرد: بستر اصلی تحرکات فضای سیاسی کشور برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ۷۶،  در سال ۱۳۷۵ به انجام رسید. مطالعه خاطرات این سال، فضای واقعی صحنه سیاسی کشور و فرایند تغییر در معادلات سیاسی را به خوبی نشان می‌‌دهد و این یادداشت‌‌های ارزشمند تاریخی، می‌تواند واقعیت‌‌های سیاسی بسیاری را برای مورخین و علاقه‌‌مندان تاریخ معاصر روشن سازد.

مدیرعامل دفتر نشر معارف انقلاب اظهار داشت: در سال ۱۳۷۵ قطار بازسازی کشور با سرعت باورنکردنی پیش می‌‌رفت. در برنامه اول توسعه، چهره کشور به کلى دگرگون شد که بنا به اذعان ناظران، در همه طول تاریخ ایران بى‌سابقه بود. برنامه دوم، شتاب بیشتری به کارها داد و مردم در سراسر کشور، شاهد کارهای عمرانی و رشد تولید در سایه امنیت و آرامش و روابط عادی بودند. امید به آینده‌ای تابناک در مردم مشهود بود. اتخاذ سیاست اعتدال در همه زمینه‌ها و همگرایی دولت سازندگی با رهبری، ایران را به کانون ثبات و امنیت در منطقه تبدیل کرده و اثرات موفقیت‌های پی‌درپی، در همه زمینه‌ها به خوبی در سطح جامعه دیده می‌‌شد.

وی در خصوص علت انتخاب نام «سردار سازندگی»، برای دفتر خاطرات سال ۷۵ گفت: این سال در واقع آخرین سال دولت سازندگی و اوج شکوفایی دوران بازسازی کشور بعد از جنگ را نشان می‌دهد. در سال‌‌های حیات آیت‌الله هاشمی، نام هر مجموعه از خاطرات، توسط خود ایشان انتخاب می‌‌شد و به جهت تواضع ذاتی ایشان، نام‌‌های انتخابی بیشتر بیانگر حالات آن سال بود و موفقیت‌‌های بزرگ و افتخار آفرین آن دوران را مدنظر نداشت. اکنون انتخاب نام‌ها، این بخش را نمایان می‌سازد، بنابراین نام کتاب خاطرات سال ۱۳۷۴ «مرد بحران‌‌ها» و نام کتاب خاطرات ۱۳۷۵ «سردار سازندگی»، بر این اساس انتخاب شده است. خوانندگان محترم، در این کتاب، به ثمر رسیدن هشت سال تلاش شبانه‌‌روزی در بازسازی اقصی نقاط‌ کشور را مشاهده می‌‌کنند و برازندگی عنوان «سردار سازندگی»، برای این مرد بزرگ تاریخ معاصر و یار صادق امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب، فرمانده شجاع جبهه‌های نبرد، سیاستمدار اعتدال‌گرا و یار وفادار انقلاب و مردم را تصدیق می‌‌کنند.

وی تصریح کرد: آثار ماندگار آیت‌ الله هاشمی، میراث جاویدانی است که دفتر نشر معارف انقلاب، افتخار انتشار آنها را برعهده دارد. ما تاکنون نزدیک به ۷۰ عنوان کتاب در حوزه تاریخ معاصر و در ارتباط با سردار سازندگی منتشر کرده‌ایم که بخشی از آن خاطرات روزنوشت ایشان است. دفتر نشر معارف انقلاب، برای پاسخ‌گویی به عطش مشتاقان تاریخ معاصر انقلاب اسلامی، تلاش می‌کند تا هر سال، کتاب‌‌های بیشتری از روزنوشت‌های ایشان را عرضه کند.

وی افزود: مطالبی که در آن سال‌ها به رشته تحریر درآمده است، علاوه بر اهمیت روایی، نشان دهنده تفکر، روحیه و عمل مسئولان کشور در آن سال‌ها است و قطعاً این خاطرات در تدوین واقعیت‌‌های تاریخ انقلاب اسلامی، دستمایه مفید و ارزشمندی برای پژوهشگران و مورخان خواهد بود. دفتر نشر معارف انقلاب، صرفاً وظیفه تدوین و انتشار اسناد تاریخ انقلاب اسلامی را وجهه همت خود قرار داده و این از انتشار بی‌طرفانه خاطرات که گاه با نارضایتی یک جناح و گاه مطلبی دیگر با نارضایتی جناح مقابل همراه می‌شود، مشخص است. ملاک انتشار در این دفتر، اصالت تاریخی، بدون توجه به جهت‌گیری‌های سیاسی است.

کتاب سردار سازندگی، خاطرات ۱۳۷۵، به اهتمام احسان هاشمی فرزند محسن هاشمی، در ۸۴۰ صفحه با جلد سلفون سخت و بیش از پانصد عکس و سند تاریخی، به قیمت ۸۵ هزار تومان، در غرفه دفتر نشر معارف انقلاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه خواهد شد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی انقلاب بازار کتاب دولت نمایشگاه کتاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر