کد خبر: 729128 A

در نشست‌های پژوهشی تاریخ شفاهی تئاتر ایران رخ می‌دهد:

همزمان با برگزاری نمایشگاه اسناد تئاتر ایران پس از انقلاب در جشنواره تئاتر فجر، نشست‌های پژوهشی تاریخ شفاهی تئاتر ایران از ۳۰ بهمن الی ۳ اسفند هر روز در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، همزمان با برگزاری نمایشگاه اسناد تئاتر ایران پس از انقلاب در جشنواره تئاتر فجر، نشست‌های پژوهشی تاریخ شفاهی تئاتر ایران از ۳۰ بهمن الی ۳ اسفند هر روز در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار خواهد شد.

تاریخ شفاهی (Oral History) یکی از شیوه‌های پژوهش در تاریخ‌نگاری است و مشتمل بر مجموعه منظمی از اظهارات افراد زنده در مورد تجربیات‌شان و روایت زنده‌ای از رویدادهای تاریخی می‌شود. تئاتر به‌عنوان هنری زمان‌مند بیش از گونه‌های دیگر هنری می‌تواند از ظرفیت‌ها و امکانات تاریخ شفاهی برای بررسی و شناخت جریان‌های درونی خود استفاده کند. بر این مبنا جلسات تاریخ شفاهی تئاتر ایران پس از انقلاب با هدایت امین عظیمی، پژوهشگر و مدرس دانشگاه طراحی شده است. در هریک از این جلسات که اختصاص به دهه‌های ۶۰ ، ۷۰، ۸۰ و ۹۰ شمسی دارد، شاهدان عینی و چهره‌های تاثیرگذار هر مقطع تاریخی به تشریح فضای تئاتر کشور می‌پردازند و پاسخگوی سوالات مخاطبان خواهند بود. از چهره‌های حاضر در این نشست‌ها می‌توان به هنرمندانی همچون علی منتظری، هوشنگ توکلی، مجید جعفری، قطب‌الدین صادقی، تاجبخش فنائیان، داود فتحعلی‌بیگی، حسین پاکدل، کیومرث مرادی، علی شمس، امیر اسمی، فرشید مصدق، اردشیر صالح‌پور و حسین پارسایی اشاره کرد. نشست‌های پژوهشی تاریخ شفاهی از ۳۰ بهمن تا ۳ اسفند هر روز ساعت ۱۱ الی ۱۳ میزبان تمامی علاقمندان، پژوهشگران، دانشجویان و اهالی تئاتر کشور خواهد بود.

نشست‌های پژوهشی تاریخ شفاهی تئاتر ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر