کد خبر: 696871 A

برنامه هشتم «شب سینما»، مسعود فراستی میزبان پرویز اجلالی، جامعه‌شناس (عضو هیئت مدیره انجمن شناسی ایران و مدرس دانشگاه) می‌شود.

به گزارش ایلنا، برنامه هشتم «شب سینما»، مسعود فراستی میزبان پرویز اجلالی، جامعه شناس عضو هیئت مدیره انجمن شناسی ایران و مدرس دانشگاه می‌شود.

سینما به‌عنوان اجتماعی‌ترین رسانه جهان که بخش اعظمی از آن بر پایه سرمایه‌داری صنعتی بوده و در دوره‌ای متولد شده است که سرمایه‌داری صنعتی مدرنیته به بلوغ رسیده و رشد یافته بیش از دیگر هنرها مورد تحلیل و واکاوی جامعه شناسان قرار گرفته است. زیرا روایت الگوهای جدید سامان‌دهی اجتماعی چیزی است که در داستان‌ها و موضوعات فیلم‌های شاخص سینمایی وجود دارد و نگره مطالعات و سنجش جامعه به شکلی عیان و در اشکال مورد دلخواه جامعه شناس در آن حضور دارد.

بدین خاطر است که پژوهش‌های بلندپروازانه درباره سینما از منظر جامعه‌شناسی از دهه ۲۰ و ۳۰ میلادی تاثیر سینما بر طبقات اجتماعی را بررسی می‌کند. موضوعاتی چون سینما و بزهکاری و رفتار اجتماعی و نهادها جزو مسئله‌های مهم این پژوهش‌ها می‌شود.

در عرصه مطالعات فرهنگی، نگاه جامعه‌شناختی به فیلم مطالعه طبقات و ارتباطات بین طبقات اجتماعی در درون متن فیلم نیز هست. اینکه دیدگاه طبقاتی و دسته‌بندی سنی در جامعه چگونه در متن فیلم پرداخت شده و موضوع فیلم قرار گرفته، بسیار حائز اهمیت و مستلزم نگاه ویژه‌تری است که در شب سینمایی «شب‌های هنر» واکاوی خواهد شد.

«شب سینما» به تهیه‌کنندگی سلمان وکیلی یکی از برنامه‌های «شب‌های هنر» محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است و چهارشنبه‌ها ساعت ۲۳ به‌صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

ایران جامعه جامعه شناسی مسعود فراستی هیئت مدیره فراستی و جامعه شناسی سینما!
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر