کد خبر: 693949 A

دبیر شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت خاطرنشان کرد: ما در این دوره نقش خطیر اعتمادسازی را به عهده داریم؛ در دوره‌های قبلی جشنواره تئاتر مقاومت بخشی از اعتمادها خدشه‌دار شده که علت آن شاید به گزینش آثار یا حضور کارهایی در مرحله نهایی و... برمی‌گشت که دست به دست هم دادند تا اعتمادها به این جشنواره کمرنگ شود؛ امیدوارم این دوره بتوانیم اعتماد همه هنرمندان را جلب کنیم و امیدوارم بتوانیم فضایی فراهم کنیم که جشنواره بستری شود که هنرمندان حرفه‌ای بیایند و کارهای حرفه‌ای به جامعه تئاتری معرفی شود. اما قطعا باید سازمان‌ها و نهادها در حوزه دفاع مقدس و مقاومت بار حمایتی را به دوش بگیرند. یادمان باشد هنرمندان در صحنه هستند، نباید به آنها خرده بگیریم، ما باید حمایت را همراه آنها کنیم تا بتوانند فضا را بهتر و مطلوب‌تر مدیریت کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست رسانه‌ای شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت با حضور امیر نصیربیگی و نصرالله قادری در تئاتر شهر برگزار شد.

امیر نصیربیگی با ارائه گزارشی از شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت گفت: دی سال پیش فراخوان منتشر شد که در بخش‌های مختلف آثاری به دبیرخانه رسید؛ هیات‌های انتخاب کارها را بررسی کردند که در بخش صحنه‌ای از مجموع ۵۵۰ کار رسیده به جشنواره بازبینی‌ها انجام شد و در نهایت ۱۴ اثر صحنه‌ای در بخش رقابتی معرفی شد. در بخش خیابانی و محیطی هم آثار در دو مرحله ارزیابی شد که در مجموع ۱۵ اثر به بخش مسابقه معرفی شد. البته بخش محیطی غیررقابتی بوده اما بخش خیابانی به صورت رقابتی برگزار می‌شود.

نصیربیگی همچنین با اشاره به اینکه ۱۰۰ متن در بخش نمایشنامه‌نویسی به جشنواره رسیده، گفت: برگزیده‌های این بخش در اختتامیه معرفی شده و آثار برگزیده بخش متون نمایشی همراه مجموعه آثار نمایشنامه‌های تولیدی انجمن در مراسم اختتامیه چاپ و ارائه خواهد شد. در بخش عکس و پوستر هم داوری آثار طی روزهای آتی انجام شده و برگزیدگان در مراسم اختتامیه معرفی خواهند شد. همچنین بخش کودک و نوجوان در این دوره به صورت غیررقابتی برگزار خواهد شد که پنج اثر در این بخش اجرا می‌شود.

او خاطرنشان کرد: مراسم افتتاحیه با ادای احترام هنرمندان به مقام شامخ امام راحل در مرقد مطهر ایشام برگزار می‌شود و بعد از آن در جوار قبر مطهر شهید آوینی ویژه‌برنامه‌ای برای افتتاحیه برپا می‌شود. پس از آن اجراها برگزار شده و روز ۱۰ آذر مراسم اختتامیه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار خواهد شد.

دبیر شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت همچنین یادآور شد: قرار بود سمینار پژوهشی قبل از ایام جشنواره برپا شود که ۲۷ آبان در مجموعه تئاترشهر برگزار و مقالات ارائه شد و کتاب آن تحت عنوان «بیم‌ها و امیدها» چاپ و در اختیار دوستان قرار گرفت.

نصیربیگی با تاکید بر اهمیت آینده تئاتر مقاومت و دفاع مقدس و ضرورت کادرسازی و آموزش در این حوزه، خاطرنشان کرد: در این راستا از ۱۶۰ نفر از فعالان تئاتر استان‌ها دعوت کردیم تا در کارگاه‌های تخصصی که در جنب جشنواره و با حضور مدرسان برتر و سرفصل‌های پیش‌بینی شده برپا می‌شود حاضر شوند.

او همچنین یادآور شد: درصد آثار شرکت کرده در این دوره قابل توجه بوده و هنرمندانی از طیف‌های سنی مختلف حضور داشتند؛ در این جشنواره تلاش کردیم به هیچ اسمی اکتفا نکنیم و آثار را بر اساس کیفیت ارزیابی کرده و مدافع همه آثار باشیم چراکه همه دوستان هنرمند حوزه نمایش، سرمایه‌های کشورند و به حضورشان نیاز داریم. امیدوارم در این حوزه فقط به جشنواره اکتفا نکنیم؛ انجمن انقلاب و دفاع مقدس در سال‌های آتی هم پر فروغ ظاهر شده و با کمک به تولید آثار نمایشی تلاش خواهد کرد تا فضایی برای هنرمندان فراهم کند تا رقابت سالم و مطلوبی داشته باشند. معتقدم این اهداف با درایت و برنامه‌ریزی جامع امکان‌پذیر خواهد بود تا از هنرمندان حمایت بیشتری صورت بگیرد.

نصیربیگی با تاکید بر پژوهش در مورد دغدغه‌محوری و مساله‌محوری در تئاتر مقاومت و دفاع مقدس برای رسیدن به نکته‌های کلیدی، کم شدن آثار تولیدی را از آسیب‌های اصلی تئاتر انقلاب و دفاع مقدس خواند و گفت: چرا تولیدات دو سه سال اخیر ما در حوزه دفاع مقدس و انقلاب کم بوده؟ توجه داشته باشید که انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس تنها یکی از بازوهاست و انتظار داریم که متولیان فرهنگ و هنر توجه بیشتری به این حوزه داشته باشند تا شاهد تولید آثار بیشتر باشیم.

دبیر شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت خاطرنشان کرد: ما در این دوره نقش خطیر اعتمادسازی را به عهده داریم؛ در دوره‌های قبلی جشنواره تئاتر مقاومت بخشی از اعتمادها خدشه‌دار شده که علت آن شاید به گزینش آثار یا حضور کارهایی در مرحله نهایی و... برمی‌گشت که دست به دست هم دادند تا اعتمادها به این جشنواره کمرنگ شود؛ امیدوارم این دوره بتوانیم اعتماد همه هنرمندان را جلب کنیم و امیدوارم بتوانیم فضایی فراهم کنیم که جشنواره بستری شود که هنرمندان حرفه‌ای بیایند و کارهای حرفه‌ای به جامعه تئاتری معرفی شود. اما قطعا باید سازمان‌ها و نهادها در حوزه دفاع مقدس و مقاومت بار حمایتی را به دوش بگیرند. یادمان باشد هنرمندان در صحنه هستند، نباید به آنها خرده بگیریم، ما باید حمایت را همراه آنها کنیم تا بتوانند فضا را بهتر و مطلوب‌تر مدیریت کنند.

نصیربیگی همچنین درباره نحوه حمایت پس از برگزاری جشنواره گفت: بعد از برگزاری جشنواره در نظر داریم هم برای گروه‌های بخش مسابقه و هم برخی از آثاری که در بازبینی نمره کیفی نداشته و به مسابقه راه پیدا نکرده‌اند امکان اجرای عمومی فراهم کنیم. طبق قراری که با مدیرکل هنرهای نمایشی داشتیم نیز مقرر شده برای برگزیدگان امکان اجرا در استان‌های مختلف فراهم شود. همچنین برنامه داریم بخشی از آثار را تبدیل به تله‌تئاتر کنیم که جزییات آن بعدا اعلام خواهد شد.

او همچنین درباره مساله بودجه جشنواره و حذف بخش بین‌الملل گفت: از همان زمان تدوین فراخوان بحث‌هایی پیرامون بودجه داشته و قصد داشتیم در بخش بین‌المللی یکسری کار الگو تولید شود اما با توجه به شرایط اقتصادی بودجه ما کسر شد و علیرغم تلاش برای حضور ۱۰ کشور که آثار خوبی هم ارائه داده بودند متاسفانه امکان اجرای‌شان فراهم نشد.

نصیربیگی درباره توجه به چهل سالگی انقلاب در این دوره از جشنواره هم گفت: جشنواره یک فرایند تولیدی نیست و قرار نیست همه آنچه درباره چهل سالگی انقلاب می‌خواهیم، از طریق جشنواره تحقق یابد اما در این دوره از آثاری که درباره انقلاب اسلامی بوده است، حمایت کرده‌ایم.

نصرالله قادری (قائم مقام دبیر جشنواره) نیز در این نشست در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا حساسیت برای عدم حضور آثار «ضد جنگ» در این جشنواره بوده یا نه، گفت: ابتدا باید بگویم در فراخوان این دوره از جشنواره طبق عنوانی که داشته سعی کردیم حیطه برگزاری این جشنواره گسترده‌تر از مقاومت، جنگ و ادبیات پایداری باشد. اما در مورد ضد جنگ بودن آثار دوره‌های پیشین جشنواره باید بگویم اگر اینطور بوده که اتفاق خوبی رخ داده چون فکر نمی‌کنم کسی باشد که از جنگ دفاع کند. اما نمی‌توانم قضاوت کنم آثار دوره‌های پیشین جشنواره ضد مقاومت بوده یا نه. اما تاکید می‌کنم امسال عنوان جشنواره گسترده‌تر از مقاومت بوده است.

قادری خاطرنشان کرد: طبق شرایطی که بر کشور تحمیل شد و جنگ ناخواسته‌ای که ابر قدرتی بر ما تحمیل کرد، بخش‌هایی از جشنواره به ناچار حذف شد. هرچند که وظیفه جشنواره تولید کار جدید نیست و فراخوانی می‌دهد با ملاک‌های شورای سیاست‌گذاری هیات انتخاب آثار را با وسواس انتخاب می‌کنند. در نهایت تلاش کردیم تا کار هشت ساله انسان‌هایی که از ایمان و اعتقادات این مملکت دفاع کردند با جشنواره‌ای که به همین نام برگزار می‌شود منافاتی نداشته و کارشان را زیر سوال نبریم. اما تجربه من می‌گوید این برداشت‌ها بستگی به چگونگی توضیح و نقد کار دارد. ممکن است هنرمندی کاری کند که نتواند خواسته اصلی را برآورده کند اما اگر به او اجازه خطا ندهیم و دایره را محدود کنیم به پروپاگاندایی می‌رسیم که فقط سال‌های اول دفاع مقدس به آن نیاز داشتیم. در نهایت باید بگویم در بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره هم آدم‌های موجهی حضور داشتند و هم کارها بعدا دوباره دیده و تایید شد.

او با تاکید بر اینکه «مسئولان‌ ما وقتی درباره هنر حرف می‌زنند تئاتر را فراموش می‌کنند و معمولا این تئاتر است که حذف می‌شود چه برسد به تئاتر مقاوت.» گفت: اگر کارهای بخش بین‌الملل در جشنواره حضور داشت و با نوع نگاهی که ما به پسااستعمار داریم با نوع نگاه آنها به پسااستعمار مقایسه می‌شد، متوجه می‌شدید که ما چه دستاوردی را در این جشنواره به دست می‌آوردیم اما متاسفانه بودجه فراهم نشد. این نبود بودجه فقط مختص ما نیست، جشنواره‌های دیگر همچون فجر هم درگیر این مساله هستند.

قادری ادامه داد: چون جشنواره با یک نهاد کلان در ارتباط است همه فکر می‌کنند بودجه بسیار زیادی در اختیار ما است و هرچه هم بگوییم که این طور نیست کسی باور نمی‌کند.

او هنرمندان را شهید زنده خواند و گفت: باید امکان بدهیم که هنرمندان تئاتر ما به ابراز نظر و عقیده در حوزه مقاومت بپردازند چراکه معتقدم هیچ هنرمند ایرانی عنادی با این مفاهیم ندارد.

قائم مقام دبیر جشنواره تئاتر مقاومت با بیان اینکه «ما در این جشنواره روی میدان مین قرار داریم چون تئاتر را به‌عنوان یک هنر نمی‌پذیرند» گفت: قرار بود حاصل این چهل سال در زمینه دفاع مقدس و مقاومت بازتولید شود اما این اتفاق نیفتاد چون نیازمند امکاناتی بود که از ما دریغ شد. هرچند که اگر اعتراض‌مان را بگوییم شاید در سال‌های بعد تغییری ایجاد شود.

قادری با طرح این سوال که «چرا این جشنواره باید دو سال و یا سه سال یکبار برگزار شود؟» گفت: اگر می‌خواهیم بگوییم در این چهل سال چه کار کردیم باید این اثرها در کشورهای دیگر اجرا شود. پس باید کاری کنیم که مسئولان ما تئاتر را به عنوان هنر به رسمیت بشناسند و از آن حمایت کنند. 

نشست رسانه‌ای شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر