کد خبر: 690502 A

در نشست خبری جشنواره فیلم رشد مطرح شد:

نشست خبری جشنواره فیلم رشد با حضور وحید نیکخواه‌آزاد (دبیر جشنواره)، حیدر تورانی (معاون وزیر آموزش و پرورش و محمد ناصری (رییس جشنواره) برگزار شد.

به گزارش ایلنا، حیدر تورانی (معاون وزیر آموزش و پرورش) با بیان اینکه در بین رسانه‌های آموزشی تنها کتاب نیست که می‌تواند مؤثر باشد و سینما رسانه‌ای تاثیرگذاری است که هیچ رسانه‌ای قدرت و قوت آن را ندارد؛ عنوان کرد: در این چند سال وزارت آموزش و پرورش به اهمیت رسانه سینما واقف بوده است و امیدواریم با تلاش‌هایی که می‌شود؛ نه فقط در بخش تولید موفق باشیم که بتوانیم در اکران این فیلم‌ها در بستر مدرسه و در میان دانش آموزان به موفقیت‌هایی برسیم.

وی با بیان اینکه از فیلم‌های جشنواره رشد که بعد از جشنواره در شهرهای مختلف به نمایش درمی‌آیند به صورت متفاوتی استقبال می‌شود، گفت: بخشی از عدم استقبال و یا استقبال کم به ضعف ما در معرفی فیلم و اکران آنها مربوط می‌شود و برخی موارد به بدنه و مصرف کننده می‌رسد که هنوز به اهمیت این رسانه واقف نشده است.

تورانی با اظهار تأسف از اینکه مدارس در درس و کنکور محور شده‌اند؛ اظهار داشت: متاسفانه دانش آموزان را آنقدر درگیر کنکور کرده‌ایم که از دنیای هنر و فیلم دور شده‌اند؛ حتی فرصت کتابخوانی را از آنها گرفته‌ایم درحالیکه ما در مدارس دو ساعت آموزشی را آزاد کرده‌ایم و به مدیران و معلمان این امکان را داده‌ایم تا از فیلم‌ها استفاده کنند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه 14 میلیون دانش‌آموز داریم در حالی که تنها 4 میلیون دانش آموز امکان دیدن فیلم‌های رشد را پیدا می‌کنند؛ افزود: باید مدیران آموزش و پرورش را نسبت به رسانه سینما حساس کنیم.

 وحید نیکخواه آزاد (دبیر چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد) با اشاره به پیشینه این جشنواره که در خاورمیانه قدیمی‌ترین و در آسیا یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌ها است؛ عنوان داشت: مخاطب بالقوه جشنواره رشد حدود 15 میلیون نفر است درحالیکه پارسال بیش از 4 میلیون دانش آموز در طی جشنواره فیلم دیدند.

نیکخواه آزاد از حضور فیلم‌های مهمی ازجمله توران خانم ساخته رخشان بنی اعتماد و مجتبی میرتهماسب برای اولین بار در چهل و هشتمین جشنواره بین المللی رشد خبر داد و افزود: در بخش بین‌المللی به حدی فیلم به دفتر جشنواره ارسال شد که از بخشی از آنها خواستیم تا فیلم‌هایشان سال آینده به نمایش در بیایند.

وی همچنین از دوبله فیلم‌ها برای دانش آموزان دبستانی به سرپرستی ناصر ممدوح خبر داد و گفت: در جشنواره چهل و هشتم ضمن انتخاب فیلم‌های درجه یک ایرانی، فیلم‌های مهمی ازجمله کودک خاموش که جایزه اسکار 2018 را گرفت هم در لیست نمایش داریم که از طریق قانونی به بخش مسابقه راه پیدا کرده است.

دبیر جشنواره مناسبات خانوادگی را یکی از موضوعات مهم برای انتخاب فیلم‌ها دانست و گفت: فیلم‌هایی بودند که موضوعات مرتبط با جشنواره داشتند اما به دلیلی اینکه کیفیت خوبی نداشتند از لیست انتخاب حذف شدند چراکه کیفیت به اندازه موضوع برای ما مهم بود.

نیکخواه آزاد با بیان این مطلب که جشنواره فیلم رشد به دنبال تقویت تولید آثار آموزشی است، گفت: عنوان رسمی این رویداد فرهنگی، جشنواره فیلم‌های «علمی، آموزشی و تربیتی» است با این حال و بر خلاف این عنوان، جشنواره رشد در سالیان اخیر در بخش فیلم‌های داستانی که عمدتاً فیلم‌های تربیتی به حساب می‌آیند، غنی‌تر بوده و حضور فیلم‌های علمی و آموزشی باکیفیّت در آن به مرور کم‌رنگ شده است.

 وی با بیان اینکه باید موانع ساخت فیلم‌های علمی و آموزشی شناخته و رفع شود؛ اظهار داشت: ما در این دوره از جشنواره درصدد هستیم فرصت‌ها و تهدیدهای این امر را بررسی و توجّه مسئولان را به آن جلب کنیم و شخصاً امیدوارم که در سال‌های آینده با وضعیت بهتری مواجه شویم.

وحید نیکخواه آزاد؛ شعار جشنواره امسال را «دانش در آینه‌ی تصویر» اعلام کرد و گفت: این جشنواره هنگامی به چشم‌انداز آرمانی خود نزدیک می‌شود که بتواند مجموعه‌ای از فیلم‌ها را در راستای اهداف و برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش عرضه کند.

دبیر چهل و هشتیمن جشنواره بین‌المللی رشد با اشاره به این مطلب که امسال فیلم‌هایی که به سه سرفصل علمی، آموزشی و تربیتی ارتباط مستقیم دارند، در جشنواره حضور پررنگ‌تری دارند؛ از برگزاری گفتگوها و میزگردهایی در این خصوص خبر داد که در کنار نمایش فیلم‌ها به طور گسترده به آنها پرداخته می‌شود.

نیکخواه آزاد تعداد فیلم‌های ایرانی رسیده به دبیرخانه را ۷۴۰ فیلم اعلام کرد و از حضور ۴۶۶ فیلم از فیلمسازان ایرانی ۴۷ فیلم پویانمایی، ۱۸ فیلم مستند و ۳۵ فیلم داستانی برای شرکت در بخش مسابقه‌ی بین‌الملل این جشنواره خبر داد.

وی ادامه داد: از میان ۷۴۰ فیلم ایرانی متقاضی شرکت در جشنواره، ۱۰۸ فیلم برای شرکت در بخش مسابقه‌ی بین‌المللی برگزیده شده‌اند که شامل ۸ فیلم بلند داستانی، ۳۸ فیلم کوتاه داستانی، ۲۰ فیلم مستند و ۴۲ فیلم پویانمایی هستند. نیکخواه همچنین در بخش بین الملل، فیلم‌ها از ۲۸ کشور از ۵ قاره حضور خواهند داشت که از میان آنها ایتالیا با ۱۱ فیلم، هند با ۸ فیلم و فرانسه با ۷ فیلم، دارای بیشترین نماینده در این جشنواره هستند.

نیکخواه آزاد همچنین از رقابت 13 فیلم بلند سینمایی در این جشنواره خبر داد و افزود: در بخش داستانی بلند در این دوره از جشنواره 8 فیلم سینمایی ایرانی و 5 فیلم سینمایی خارجی به بخش مسابقه راه یافتند.

نیکخواه آزاد از حضور  فرهنگیان و دانش‌آموزان فیلمساز در جشنواره خبر داد و افزود: ۶ فیلم آموزشی و ۲ فیلم تربیتی از ساخته‌های فیلمساز فقید، عباس کیارستمی که همگی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخته شده‌اند، در جشنواره رشد به نمایش گذاشته خواهد شد و پس از نمایش این آثار در ۲ سانس، جلسه گفتگو با حضور کارشناسان و همکاران قدیمی عباس کیارستمی برگزار می‌شود

«زنگ تفریح»، «من هم می‌توانم»، «دو راه‌حل برای یک مسئله»، «رنگ‌ها»، «دندان‌درد» عنوان فیلم‌های آموزشی زنده یاد کیارستمی هستند که در این جشنواره نمایش داده خواهند شد. همچنین دو فیلم «اوّلی‌ها» و «مشق شب» نیز ازجمله آثار تربیتی این فیلمساز است که در جشنواره رشد اکران خواهد شد.

وحید نیکخواه آزاد با بیان اینکه عضویت در کانون فیلم رشد رایگان است، اظهار داشت: اعضای کانون می‌توانند از تمامی برنامه‌های چهل و هشتمین دوره‌ی جشنواره فیلم رشد، به صورت رایگان استفاده کنند. همچنین شرکت در جلسات گفتگو با فیلمسازان، کارگاه‌های آموزشی، دیدار با کارگردان‌ها، بازیگران و عوامل فیلم‌های شرکت‌کننده در جشنواره برای افرادی که عضو کانون شوند، امکان‌پذیر است.

شرکت در مسابقه تصویری نقد فیلم‌های جشنواره (با صدها جایزه ارزنده)، عضویت رایگان در سینماتک فیلم رشد، حضور تعدادی از اعضا در مراسم افتتاحیه و اختتامیه جشنواره، از دیگر مزایای عضویت در کانون فیلم رشد اعلام شد.

دبیر جشنواره بین المللی فیلم رشد همچنین با بیان این مطلب که سینماگران، سینمادوستان، دانشجویان، آموزگاران و دانش آموزان می‌توانند با مراجعه به سایت کانون به نشانیhttp://festival.roshd.ir ثبت نام کنند و به عضویت کانون فیلم رشد در آیند، گفت: اعضای کانون فیلم رشد، برای اطلاع از نحوه و زمان تحویل کارت عضویت، اخبار و برنامه‌های جشنواره و چگونگی شرکت در مسابقه تصویری نقد فیلم‌های حاضر در چهل و هشتمین جشنواره فیلم رشد، در فضای مجازی، به نشانی@roshdfilmfestival در اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی مراجعه کنند.

عباس کیارستمی جشنواره فیلم رشد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر