کد خبر: 690060 A

مدیرکل میراث فرهنگی استان گلستان عنوان کرد:

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان و رئیس ستاد دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام گفت: جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام حکایتی ناگفته از آداب و رسوم، آیین‌ها، موسیقی‌های بومی محلی و صنایع دستی است.

به‌ گزارش ایلنا، ابراهیم کریمی (رئیس ستاد دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام) با اشاره به آنکه جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام حکایتی ناگفته از آداب و رسوم، آیین‌ها، موسیقی‌های بومی محلی و صنایع دستی است گفت: جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام پیوند نسل کنونی با نسل گذشته ماست و در این جشنواره آداب، رسوم، آیین‌ها، موسیقی‌های سنتی و بازی‌های بومی محلی و صنایع دستی  یاد آور خاطرات کهن و یادآوری و بازآموزی به نسل جوان است.

او ادامه داد: دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام از ۲۹ آبان لغایت ۲ آذر ماه در سالن محل نمایشگاه‌های بین المللی شهرستان گرگان و از تاریخ ۴ لغایت ۷ آذر ماه در مجموعه ورزشی المپیک  شهرستان گنبد کاووس برگزار خواهد شد.

کریمی خاطرنشان کرد: تنوع بالای قومیتی در این استان باعث شده است که ظرفیتی غنی از فرهنگ و آداب اقوام ایران زمین در گلستان ایجاد شود که در کنار مواهب فراوان طبیعی و تاریخی و ظرفیت های بالای گردشگری و اقلیم‌های گوناگون ایرانی کوچک را در گلستان ایجاد کند.

او در ادامه به پیشینه جشنواره فرهنگ اقوام در گلستان اشاره کرد و افزود: جشنواره فرهنگ اقوام در گلستان نخستین بار در سال ۱۳۸۴ برگزار و پس از آن در تقویم مناسبت‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به نام استان گلستان ثبت و درج شد و امسال با توجه به استقبال بی سابقه مردم و مسئولان در دوره یازدهم، دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام نیز در دو شهر گرگان و گنبد کاووس برگزار خواهد شد.

کریمی افزود: این اداره کل آمادگی دارد در صورت فراهم شدن بستر فرهنگی و تقاضای شهرستان‌های دیگر امکان حضور گوشه‌هایی از جشنواره فرهنگ اقوام در آن شهرستان‌ها فراهم آورد.

کریمی اضافه کرد: حضور و معرفی فرهنگ‌های مختلف ایران زمین و اجرای برنامه‌های بومی محلی شامل موسیقی آیینی اقوام، سرودهای فولکلوریک، آداب و رسوم، سوغات و... در قالب جشنواره، برپایی غرفه‌های صنایع دستی و سوغات و ایجاد سیاه چادر عشایر و اقوام مختلف  و برپایی سازه‌های سنتی روستایی برای معرفی فرهنگ اصیل ایرانی و حضور کشورهای آسیای میانه، برگزاری مسابقات، برنامه‌های علمی، برگزاری تور یک روزه معرفی استان برای سفرا و خبرنگاران بین المللی و ...  از جمله برنامه‌های اجرایی این جشنواره است.

او گفت: با توجه به قرابت‌های فرهنگی، بین الملل و اقوام مختلف؛ سفرا و کارداران کشورهای آسیای میانه در این جشنواره نیز حضور دارند.

کریمی تصریح کرد: فرهنگ و تاریخ اقوام نقش بسزایی در شکل گیری هویت و ارزش‌های ملی دارد و با برپایی اینگونه جشنواره‌ها می‌توان فرهنگ، پیشینه و آداب و رسوم غنی اقوام و ملت‌ها را به نمایش گذاشت.

او در ادامه گفت: در عصر جدید و با توجه به شرایط خاص فرهنگ تنها راه برون رفت از مسایل و مشکلات فرهنگی کشور احیا و تداعی کردن رسوم گذشته در ذهن نسل جدید است.

آداب و رسوم استان گلستان صنایع‌دستی جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر