کد خبر: 689933 A

کتاب مسایل شهری تالیف گی بورژل، ترجمه داریوش طالقانی مشتمل بر ۸ گفتار توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد.

به گزارش ایلنا، «توهم فضای جغرافیایی شهر»، « نظام آموزشی: آموزش شهروندی یا آموزش حرفه‌ای»، «اشتغال: مطالبه یک حق یا اعطای یک امتیاز»، طراحی شهری فریبنده و واقعی نما»، « توسعه پایدار: نظریه پردازی یا واقعیت سیاسی»، « میراث شهری و ارزش‌های اجتماعی»، «مدیریت مردم سالارانه سرزمینی» و «بازگشت شهر» از گفتارهای این کتاب هستند.

در بخش یادداشت مترجم این کتاب با اشاره به گسترش شهرنشینی آمده است؛ بی شک سده ۲۱ ، سده گسترش شهرنشینی است که آینده جامعه انسانی را رقم خواهد زد. شهر در دوره معاصر، آبشخور تحولات فراگیر، سریع و کم نظیری در ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بوده است.

در بخش دیگری از این یادداشت می‌خوانیم؛ مسایل شهری که در این کتاب تحلیل شدند شامل بحران نظام آموزشی، اشتغال زایی و بحران بیکاری ، گسست اجتماعی و انزوا گرایی قومی و فرهنگی ، بحران زیست محیطی، میراث مادی و معماری و حافظه تاریخی شهر، چالش مردم سالاری در مقیاس شهری و ساماندهی حکومت موثر و کارآمد شهری است.

مترجم با اشاره معضل فقر و بیکاری که سیل مهاجرت از اقصی نقاط ایران به سمت تهران را باعث شده، معتقد است این مشکلات به طیفی از معضلات دیگر شامل قومیت گرایی و چالش فرهنگی، ناکارآمدی نظام آموزش و پرورش، آلودگی زیست محیطی و غیره دامن می‌زند.

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مسایل شهری کتاب مسایل شهری گی بورژل داریوش طالقانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر