کد خبر: 688314 A

با پایان زمان نمایش سردیس سرباز هخامنشی، این روزها نمایشگاهی از آثار کودکان در موزه ملی برگزار شده است که از دید کودکانه خود این سردیس را در قاب آثار هنری جای داده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردیس سرباز هخامنشی که چندی پیش در پی پیگیر‌ی‌های متعدد مسئولان به ایران بازگشت، در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شد. در این راستا کودکان ۵تا ۹ ساله از این اثر تاریخی دیدن کرده و در جریان داستان سفر آن از آمریکا به ایران قرار گرفتند. سپس هریک از آنها با استفاده از ابزارهای مختلف درصدد نقاشی و ایجاد نقش برجسته‌ای کودکانه از این سردیس هخامنشی برآمد.

ماحصل این فعالیت در قالب نمایشگاهی در مجموعه موزه هنرهای اسلامی موزه ملی به نمایش گذاشته شده و افرادی که از نمایشگاه «باستان‌شناسی و هنر سرزمین هلند به‌روایت موزه درنتس» بازدید می‌کنند، می‌توانند از سردیس سرباز هخامنشی که در قاب کودکان جای گرفته نیز بازدید کنند.

52

این نمایشگاه متشکل از ۵۶ کارهنری شامل ۳۷ نقش برجسته با گل رس  و ۱۹عدد تابلو طراحی با روان نویس است، این کودکان در این کارگاه ضمن آشنایی با قصه یک میراث استردادی و به قول خودشان بسیار هیجان انگیز، توانستند این معانی جدید خود را در قالب آثار هنری به مرحله ظهور برسانند.

50

این نمایشگاه به همت موزه ملی ایران ، موزه مجازی بین‌المللی هنرکودک و آموزشگاه هنرهای تجسمی بادبادک شکل گرفته و از روز ۱۳ آبان ۱۳۹۷هم زمان با روز دانش آموز گشایش یافته و تا ۱۸ آبان از ساعت ۹ الی ۱۷ پذیرای علاقمندان خواهد بود.

53

49

با پایان نمایش “تک اثر نقش برجسته سرباز هخامنشی استردادی از آمریکا” در موزه ملی، این نقش ۷ آبانماه طی تشریفات امنیتی و همراهی تیم حفاظت موزه ملی ایران راهی خراسان شد تا در موزه بزرگ خراسان به نمایش گذاشته شود.

به گفته جبرئیل نوکنده (مدیر موزه ملی ایران) طی ۲۲ روز نمایش سردیس سرباز هخامنشی در این موزه، جمعا یازده هزار و۳۳۳ نفر از این اثر بازدید کردند که از این تعداد پنج هزار و ۶۸۶ نفر گردشگر خارجی بودند.

33

موزه ملی ایران سرباز هخامنشی سردیس سرباز هخامنشی باستان‌شناسی و هنر سرزمین هلند به‌روایت موزه درنتس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر