کد خبر: 687937 A

در نشست خبری همایش سینما در عصر دیجیتال مطرح شد:

نشست خبری نخستین همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» با حضور مدیرعامل مدرسه ملی سینمای ایران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، روح الله حسینی (دبیر نخستین همایش بین المللی سینما در عصر دیجیتال) درباره کم و کیف برگزاری این همایش توضیح داد و گفت: مهم‌ترین تحولات بنیادین سینما، گذر از دوره آنالوگ به دیجیتال است که به کمک فرهنگ نه تنها نظام تولید و پخش را متحول کرده است بلکه می‌توان گفت نگاه به سینما، از منظر اندیشه، تجربه، تفکر و تخیل نزد فیلمسازان و سینماگران را نیز دستخوش تغییر قرار داده است. در واقع گسترش تکنولوژی و پیشرفت فناوری تنها فیلمسازی و اقتصاد سینما را دچار تحول نکرده است، بلکه فکر و فرهنگ در شکل کلان سینما نیز دچار تغییر و تحول شده است. به عبارت دیگر فرهنگ برآیند رابط انسانی است و با پیشرفت تکنولوژی روابط انسانی نیز تغییر می‌کند و به تبع فرهنگ و سینما نیز دستخوش این تغییرات قرار می‌گیرد.

حسینی تاکید کرد: با این اوصاف هدف از برگزاری نخستین همایش «سینما در عصر دیجیتال» تنها پرداخت به پیشرفت ابزار در بیش از 2 دهه ورود دیجیتال به سینمای ایران نیست، بلکه نگاهی کلان و جامع‌تر به مبحث دجیتال در سینمای ایران خواهد شد. بنابراین همایش «سینما در عصر دیجیتال» با محور تغییراتی کلان‌تر از ابزار در سینما شکل گرفته است و علاوه بر سینماگران، استادانی از رشته‌هایی چون انیمیشن، علوم اجتماعی، ارتباطات، ادبیات و غیره در این همایش حضور خواهند داشت. ضمن اینکه، ۴۳۲ مرکز آموزشی در داخل و خارج از ایران از برگزاری این همایش مطلع شدند و مشتاق به حضور بوده‌اند. نکته دیگر اینکه این همایش کاملاً تخصصی است و در کل ۵۰ چکیده مقاله به دست ما رسیده که از این میان تنها نیمی از چکیده‌ها برای ارائه در همایش مناسب بودند.

دبیر همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» با اشاره به سخنرانی‌ها، پنل های تخصصی و کارگاه‌هایی که در این همایش برگزار می‌شود، گفت: در مجموع 20 سخنرانی، ۶ پنل تخصصی درباره ادامه حیات سینما، تغییر در شیوه‌های نوین قصه گویی و روایت داستان در سینما، جایگاه مخاطبان سینما در این عصر برگزار می‌شود و همانطور که پیش از این گفتم تاکید می‌کنم که ماهیت این پنل ها میان رشته‌ای است.

حسینی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به ماهیت برگزاری همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» گفت: همایش علمی و کنفرانس‌های پزوهشی امکانی را فراهم می‌کند که آخرین دستاوردها در موضوع مورد بحث مطرح شود و سینمای ایران با وجود  جشنواره‌های بسیاری که دارد از وجود همایش‌های علمی در حوزه سینما و مباحث میان رشته‌ای بی بهره است. نکته دیگر اینکه اغلب همایش‌ها در فضای دانشگاه و مختص دانشگاهیان برگزار می‌شود و شانس حضور فعالان سینمایی در آن اندک است.

مدیرعامل مدرسه ملی سینمای ایران متذکر شد: همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» محلی برای برقراری ارتباط با علاقمندان به سینما و فعالان در مباحث میان رشته‌ای است.

وی درباره بخش بین‌الملل این همایش گفت: ۸ استاد دانشگاه، پژوهشگر و سینما شناس از آمریکا، هند به عنوان کشوری که صنعت سینمای بالیوود را دارد و کشورهای اروپایی چون ایتالیا، فرانسه و آلمان که همگی کشورهایی صاحب سینما هستند در این همایش حضور دارند. از جمله میهمانانی که در این همایش حضور دارند نیکلاس رامبز است که در سال 2017 کتابی با موضوع سینما در عصر دیجیتال نوشته است و همزمان فیلمساز و رمان نویس هم هست و نگاه میان رشته‌ای به مقوله دیجیتال در سینما دارد.

حسینی بیان کرد: بعد از پایان همایش مجموع محتواهایی که در این رویداد سینمایی مطرح می‌شود را به صورت مدون توسط نشریه معتبر انجمن مطالعات فرهنگی منتشر خواهد شد و بنا دارد مقالات همایش را در این نشریه به چاپ برساند.

دبیر همایش «سینما در عصر دیجیتال» در پایان صحبت‌های خود از رونمایی از ۳ محصول جانبی با محوریت تاریخ تحول تکنولوژیک سینمای ایران و جهان همزمان با این رویداد علمی خبر داد.

سینما در عصر دیجیتال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر