کد خبر: 687807 A

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران از اتمام پروژه حفاظت و مرمت لوسترها و دیوارکوب‌های کاخ صاحبقرانیه خبر داد و گفت: در راستای حفظ یکپارچگی و حفاظت از آثار و بناهای مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، عملیات احیاء و مرمت پنجره های ارسی ضلع جنوبی کاخ صاحبقرانیه انجام شد.

به گزارش ایلنا، سید رحمت اله رئوف حنان مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با اعلام خبر مرمت لوسترهای کاخ صاحبقرانیه و احیاء پنجره‌های ارسی ضلع جنوبی گفت: در راستای حفظ یکپارچگی و حفاظت آثار تاریخی فرهنگی موجود در مجموعه نیاوران، عملیات حفاظت و مرمت لوسترها و دیوارکوب‌های کاخ صاحبقرانیه با هدف تعمیر ساختاری و ایجاد شرایط محافظتی مناسب برای این آثار پس از طرح در کمیته راهبردی با نظارت واحد حفاظت و مرمت و دفتر فنی این مجموعه از خرداد سال ۱۳۹۶ آغاز شد و در آبان ماه سال جاری به اتمام رسید.

او افزود: در این پروژه تعداد ۱۵۷ لوستر و دیوارکوب در برنامه تعمیر، بهسازی و بسته بندی حفاظتی موقت قرار گرفت و با بررسی دقیق این آثار با نظارت واحد حفاظت و مرمت مجموعه، فن شناسی، آسیب شناسی و مستندنگاری لوسترها و دیوارکوب‌ها انجام شد و پس از ثبت اطلاعات، عملیات اجرایی حفاظت و مرمت این آثار صورت گرفت.

مدیر مجموعه نیاوران ادامه داد: مستندنگاری آثار در قبل، حین و بعد از مرمت، پاکسازی، باز نمودن موقت قطعات با رعایت اصول فنی و ایمنی، استحکام بخشی و اصلاح اتصالات فلزی و یراق، تصحیح و تعمیر قطعات در صورت لزوم و همچنین تأمین کسری قطعات و حفاظت پیشگیرانه در اتصالات نمایشی از دیگر اقدامات حفاظتی و مرمتی انجام شده بر روی این لوسترها بود.

گفتنی است لوسترها و دیوارکوب‌های کاخ صاحبقرانیه عمدتاً ساخت کشور فرانسه بوده که در دوره پهلوی در تزئینات داخلی این کاخ استفاده شده است و همزمان با انجام طرح مطالعات مرمتی بنای این کاخ، لوسترها و دیوارکوب های این موزه نیز مرمت، تعمیر و با رعایت اصول حفاظتی بسته بندی موقت شد.   

همچنین، عملیات احیاء و مرمت ارسی‌های ضلع جنوبی کاخ صاحبقرانیه با نظارت واحد حفاظت و مرمت و دفتر فنی این مجموعه از شهریور ماه سال جاری اجرایی شد و به تازگی به اتمام رسید.

رئوف حنان در خصوص پروژه حفاظت و مرمت ارسی‌های این کاخ گفت: این پروژه شامل پاکسازی، رنگبری لایه رنگ آسیب دیده، استحکام بخشی، مرمت بخش‌های آسیب دیده، موزون سازی رنگی، اجرای زیرسازی، پرنمودن ترک‌ها و همچنین اجرای طرح حفاظت پیشگیرانه بود.

پنجره‌های ارسی کاخ صاحبقرانیه بر اثر آلودگی حاصل از آلاینده‌ها، آلودگی بیولوژیکی و همچنین عوامل رطوبتی طی سال‌های گذشته دچار فرسایش و آسیب دیدگی شده بود که با اجرای این طرح، مرمت و احیاء شد.

لوستر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران کاخ صاحبقرانیه پنجره‌های ارسي
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر