کد خبر: 685961 A

دبیر نخستین همایش بین‌المللی «سینما در عصر دیجیتال» جزئیات تازه‌ای را از محتوای موضوعات، سخنرانی‌ها و پنل‌های تخصصی مطرح در این همایش شرح داد.

به گزارش ایلنا، روح‌الله حسینی مدیرعامل مدرسه ملی سینمای ایران و دبیر نخستین همایش بین‌المللی «سینما در عصر دیجیتال» درباره چگونگی طراحی موضوعات این همایش گفت: طراحی و برگزاری این همایش محصول جلسات مشترکی است که از مهر تا بهمن‌ماه سال گذشته میان مدرسه ملی سینمای ایران و نمایندگانی از خانه سینما تشکیل شد. این جلسات پیرو تفاهم‌نامه با خانه سینما و به منظور شناسایی نیازهای آموزشی و پژوهشی فعالان سینمای ایران که عموماً از اعضای صنوف مختلف هستند، برنامه‌ریزی شده بود و همچنان هم ادامه دارد.

وی ادامه داد: طبیعتاً وقتی دو نهاد مهم، در چنین سطحی به تأمل و چاره‌اندیشی پیرامون مسائل سینمای ایران می‌پردازند، حوزه‌های کلان‌تر با ابعاد و تاثیرات گسترده‌تر بیشتر و زودتر محل مداقه و پژوهش قرار می‌گیرند. فناوری دیجیتال و تاثیرات شگرف و گسترده‌اش بر صنعت سینما از جمله این حوزه‌هاست. دست یافتن به این فناوری گرچه خیلی سریع و چه بسا آسان بوده، اما تقریباً هرگز فرصت درک و فهم تجربه‌ای که از خلال این فناوری و استفاده از آن باید حاصل می‌شده، دست نداده است؛ تجربه‌ای که صرفاً منجر به آسانتر شدن کار فیلمسازی یا تغییر مناسبات اقتصادی نشده، بلکه بر حوزه‌های فکر و فرهنگ هم تأثیر گذاشته و در جاهایی حتی منجر به توزیع و جابجایی قدرت شده است. درک این تغییرو تحولات و مناسبات، موضوع کلیدی و بنیادی این همایش است.

حسینی با اشاره به حضور رشته‌های علمی در کنار مباحث مطرح در حوزه سینما در همایش بین‌المللی «سینما در عصر دیجیتال» بیان کرد: در همین راستا در حوزه‌های دیگر هنری و علمی مثل ارتباطات، جامعه‌شناسی، ادبیات یا نقاشی هم به این گفتگو دعوت شده‌اند. تعامل میان سینما و ادبیات یا نقاشی و هنرهای دیگر در دوران جدید از جمله موضوعاتی است که در این همایش به آنها پرداخته‌ایم. تحولات فرهنگ و جامعه‌ای که فیلمساز یا هنرمند ناگزیر از ارتزاق از آن‌هاست تا اثر خود را خلق کند، تحت تأثیر فناوری‌ها که بارزترین آنها همین فناوری دیجیتال است، از دیگر موضوعات مباحثات و مناظرات در این همایش است. بنابراین سخنرانی‌های این همایش از تخصصی‌ترین موضوعات که طراحی کانسپت در سینما یکی از آنهاست تا موضوعی میان‌رشته‌ای مانند قصه‌گویی تعاملی در سینما که محل تلاقی گیم، ادبیات و سینما است را شامل می‌شود. سخنرانی‌ها عموماً بر مبنای مقالاتی که به دبیرخانه رسیده‌اند ارائه می‌شوند و ماهیتی تخصصی‌تر و علمی‌تر دارند. در عوض پنل‌ها با توجه به موضوعات و سیاست‌های در دست اجرا و مبتلابه سینمای ایران یا حتی جهان طراحی شده‌اند و گرچه ماهیتی کم‌تر تخصصی دارند لیکن به موضوعاتی حساس‌تر و کلیدی‌تر می‌پردازند. مثل اینکه در عصر دیجیتال کنترل و نظارت بر سینما و آثار سینمایی چه شکل و نظامی پیدا کرده است. یا اساساً آیا می‌توان مثل گذشته بر تولید و توزیع و نمایش آثار در این عصر نظارت کرد یا خیر؟ و در این موضوعات به تجربة کشورهایی مانند هند و آلمان هم مراجعه می‌شود. در مجموع نزدیک به 50 شخصیت سینمایی، فرهنگی و علمی در 6 پنل مجزا و طی بیش از 20 سخنرانی تخصصی تلاش می‌کنند تصویری تا حد امکان جامع از سینما و شرایط و تحولات آن در عصر دیجیتال ارائه دهند. و این تازه شروع فعالیت‌های مدرسه است برای گفتگو درباره سینما و فناوری‌ها در سال‌های آتی.

مدیرعامل مدرسه ملی سینمای ایران درباره انتخاب سرفصل موضوعاتی که در همایش مطرح می‌شود، توضیح داد و گفت: متر و معیار اصلی ما در انتخاب این موضوعات نظر نمایندگان کمیته مشترک خانه سینما و مدرسه ملی بوده، به علاوه اینکه از همان ابتدا و پس از تایید موضوع و عنوان همایش شورایی بزرگ تحت عنوان شورای سیاستگذاری شامل مدیران و سینماگران و استادان دانشگاه تشکیل شد که تک‌تک محورهای همایش را تعریف و تعیین کردند. محورهایی که چنانکه که گفتم با هدف ارائة تصویری جامع و روشن از اهمیت و جایگاه و تاثیر این فناوری بر سینما، تعریف و تشریح شدند. بعد هم کمیتة علمی همایش شکل گرفت که  این کمیته کار بررسی چکیده‌ها و تطابق آنها با ضوابط علمی و محورهای همایش را بر عهده داشت.

وی با اشاره به انتخاب اعضای کمیته مشترک خانه سینما و مدرسه ملی گفت: در انتخاب و تعیین اعضای کمیته علمی تلاش کردیم همان ملاحظه‌ای که در انتخاب محورها و موضوعات همایش به کار گرفته شده بود، برقرار باشد. به این شکل که اعضای کمیته علمی هم با رویکردی میان‌رشته‌ای انتخاب شدند. هم از سینما، هم از حوزه‌های ارتباطات و جامعه‌شناسی و هم از انیمیشن و ادبیات. وانگهی توجه هریک از دوستان به سینما و همزمان تحولات تکنولوژیک در این انتخاب موثر بود. البته می‌شد کمی گسترده‌تر عمل کرد و افراد بیشتری از حوزه‌های دیگری همچون تئاتر هم که نسبت ویژه‌ای با سینما دارد انتخاب کرد، اما همزمان باید به امکانات اجرایی و زمان کمی که در اختیار داشتیم، توجه می‌کردیم.

دبیر نخستین همایش بین‌المللی «سینما در عصر دیجیتال» در پایان صحبت‌های خود با اشاره به چشم‌انداز برگزاری این همایش در سال‌های آینده گفت: به نظر من، برای کشوری مثل ایران که مدتی است در عرصه سینما صاحب نام و جایگاه ویژه‌ای است و بیرون از مرزهای آن، در همه جای جهان به آثار و تولیدات و سینماگران آن توجه می‌شود، برگزاری مراسمی سالانه که طی آن این سینما خود و شیوه‌ها و نظام کار و تولیدش را مورد ارزیابی و پژوهشی علمی قرار دهد، کاری مفید و چه بسا ضروری است. خوب است که در کنار زمان و مکانی ویژه برای عرضه تولیدات این سینما که جشنواره فیلم فجر نام دارد، زمان و مکانی ویژه هم برای تامل در باب این تولیدات و میزان نسبت و عیار آنها در قیاس با تولیدات جهانی و آخرین شیوه‌ها و تحولات نظام سینما، در نظر گرفته شود. جایی که سینماگران در کنار پژوهشگران و اهل دانشگاه با یکدیگر گفتگو و تبادل نظر کنند و حاصل آن ارتقا کیفیت آثار سینمای ایران باشد. بر این اساس، استمرار در برگزاری این همایش را موثر و لازم می‌دانم.     

همایش بین‌المللی «سینما در عصر دیجیتال» با حضور صاحبنظران و استادان حوزه نظری و عملی سینما در حوزه فناوری دیجیتال در عرصه ملی و بین‌الملل از تاریخ ۲۱ تا ۲۳ آبان در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

تشریح جزئیات محتوای همایش بین‌المللی «سینما در عصر دیجیتال»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر