کد خبر: 685857 A

انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینما تقاضا کرد:

انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران اعلام کرد با توجه به عدم برآورد توقع و رفتارهایی که منجر به ایجاد اختلاف بین اصناف سینمایی شده، بهتر است کمیته انضباطی تعطیل شود.

به گزارش ایلنا، انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران با انتشار اطلاعیه‌ای با اشاره به نامه سرگشاده انجمن سینماداران مبنی بر عدم پذیرش کمیته انضباطی پیشنهاد داد با توجه به حساسیت‌های به وجود آمده در شورای صنفی نمایش (کارگروه اکران) و رصد برخورد و به‌خصوص حضور غیر موجه مسئول کمیته درجلسات این شورا، کمیته انضباطی تعطیل و وظایف این کمیته به شورای صنفی نمایش باز گردد.

در توضیح این پیشنهاد آمده است: 

۱-در شورای صنفی سال‌های ۹۵ و ۹۶  نظارت بر اجرای مصوبات برعهده خود شورا بود و در صورت تخلف شورای صنفی نمایش به اتفاق آرا در مورد تخلف تصمیم‌گیری و اجرا می‌کرد.

۲- تشکیلات صنفی برای کارایی بیشتر تصمیم گرفت  نظارت را از وظایف شورای صنفی نمایش مجزا کند تا امکان بررسی درخارج از شورای صنفی فراهم شود.

۳- جهت امکان سیاست گذاری درحین فعالیت شورای صنفی و در صورت نیاز پاسخگویی به شکایات احتمالی از این شورا، «شورای عالی اکران» پیش‌بینی شد. این شورا هرگونه تغییر را در زمینه اکران باید تصویب کند.

4- پس از تشکیل شورای صنفی نمایش، با حکم ریاست سازمان سینمایی کمیته انضباطی تشکیل شد. اگر چه انجمن سینما‌داران موافق نبودند اما عکس‌العمل رسمی نشان ندادند. ولی در مجامع صنفی مخالفت خود را اعلام داشتند.

۵-رئیس کمیته انضباطی علیرغم اینکه نباید در جلسات شورای صنفی نمایش شرکت می‌کرد، حضوری فعال داشت. آن‌هم در شرایطی که اصولاً قضاوت کننده نباید در تصمیم‌سازی حضور و حتی فعال باشد.

۶-  هیات اجرایی شورای‌عالی تهیه‌کنندگان به رئیس کمیته انضباطی توصیه کرد از حضور در جلسات شورای صنفی نمایش خودداری کند. اما این حضورهای غیر اصولی ادامه یافت.

7- حضورهای غیراصولی در شورای صنفی به‌تدریج باعث افزایش حساسیت انجمن سینما‌داران شد. به گونه‌ای که ریاست سازمان سینمایی هم رسماً خواستار عدم حضور در شورای صنفی نمایش شد.

۸- برخی رفتارها و شائبه دخالت در تصمیمات شورای صنفی نمایش و اعلام بعضی تصمیمات به نام کمیته انضباطی بر حساسیت برخی و بخصوص انجمن سینما‌داران افزود.

واقعیت این است که کمیته انضباطی که قرار بود قاتق نان اکران سینمای ایران باشد، به قاتل هم‌دلی و مودت اصناف سینمای ایران تبدیل شد.

با توجه به آنچه آمد و درجهت ایجاد وفاق در میان اصناف سینمای ایران و جلوگیری از تفرقه و مقابله بین اصناف، به نظر می‌رسد لازم است وظایف کمیته انضباطی هم‌چون سال گذشته به شورای صنفی نمایش بازگردد. تصمیم سازان اصناف سینمایی باید با شجاعت اشتباه را بپذیرند و در جهت رفع اشتباه، قبل از آنکه آثار تخریبی به بار آورد اقدام کنند.

کمیته انضباطی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر