کد خبر: 685460 A

عملیات اجرایی حفاظت، مرمت و استحکام‌بخشی دیوار شرقی شهر تاریخی میبد درحالی توسط پایگاه پژوهشی میبد به پایان رسید که مطالعه و مرمت اضطراری دیوار شهر تاریخی میبد در سمت شرقی شارستان و کهندژ تاریخی، نارین قلعه با اعتباری بالغ بر ۵/۲ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور از خرداد سال جاری آغاز شد.

به گزارش ایلنا، دیوار شرقی شهر تاریخی میبد یکی از بخش‌های با اهمیت و منحصر به فرد شارستان قدیم است که در طول سال‌های گذشته دچار فرسودگی و آسیب‌های فراوانی شده بود. این بخش از دیوار شهر به علت فاصله از نارین قلعه، کهن دژ تاریخی شهر و هم جواری با خندق آن کمتر مورد توجه و پژوهش قرار گرفته است.

ساشا ریاحی مقدم (مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی شهر تاریخی میبد) با اعلام این خبر گفت: پایگاه پژوهشی شهر تاریخی میبد مطالعه، مستندسازی و مرمت دیوار شرقی شهر تاریخی میبد را از سال ۱۳۹۶ در دستور کار قرار داد و عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۹۷ آغاز شد.

او گفت: در فاز اول بخش‌هایی از دیوار رفع خطر و استحکام بخشی شد و فضاهای وابسته به حصار مورد مرمت قرار گرفت. در فاز دوم نیز با توجه به ضرورت تداوم عملیات حفاظت و مرمت بخش‌های دیگری از نیم برج‌های تخریب شده و لایه‌های فرسوده دیوار و پایه‌های مجاور باغات مرمت و بازسازی شد.

به گفته مدیر پایگاه پژوهشی میبد، این دیوار تاریخی از مصالح متفاوت که همگی بر پایه خاک است تشکیل شده و در عملیات مرمت و استحکام بخشی آن نیز به طور کامل از مصالح خشت و گلی استفاده شده است. قابل ذکر است در حین آواربرداری و استحکام بخشی نیم برج تخریب شده این دیوار، آثار و نشانه‌های یک کتیبه گچی متعلق به دوران اولیه اسلامی کشف شد که به احتمال زیاد در هنگام مرمت‌های دوران گذشته به همراه آوار و نخاله‌های بنای تاریخی دیگری در نزدیکی حصار مورد استفاده قرار گرفته است.

ریاحی افزود: آن طور که مشخص است بقایای کتیبه گچی مربوط به قرون اولیه اسلامی به‌دست آمده قطعاً مربوط به این بخش از حصار و برج نیست.

گفتنی است، حصار شارستان میبد همانند دیگر شهرهای کهن ایرانی، به وسیله ی برج و باروهایی ستبر و محکم، محدود و محصور شده است. این حصار به طور کامل از چینه، خشت و گل ساخته شده و تماما با شیب و تپوگرافی زمین تلفیق شده است؛ به طوری که بخش‌های زیادی از پی و پایه باروی شهر را بستر سخت و رسی زمین تشکیل داده است. با اینکه برج و باروهای شهر بر اساس نقشه ی متداول عصر ساسانی پی ریزی شده اما در جریان عمل از موقعیت های طبیعی زمین و ساخت و سازهای پیشین نیز سود جسته‌اند. کالبد ناموزون شهر را بر عرصه‌ای ساختند که اولا دفاع از آن میسر باشد و بر اساس تجربه‌های تاریخی، از سیل‌های ویرانگر مصون مانده است و از تل‌های سخت رسی در جنوب میبد به عنوان شالوده دیوار اصلی شهر نیک بهره مند شده‌اند.  احداث دیوار شهر از حصارهای پیرامون نارین قلعه آغاز شده و این قسمت چون ارگ شهر را در بر می‌گرفت، استوارترین بخش باروی شهر است. بر پایه مطالعات میدانی صورت گرفته، حصار جبهه جنوبی شهر به دلیل ناامن بودن و هجوم بیشتر از این منطقه به شهر و نیز حفاظت بهتر از دژ نارین قلعه، دارای دو حصار بوده که امروزه اطلاعات زیادی از آن در دست نیست. بخش شرقی حصار شهر تاریخی میبد در محدوده خندق شرقی نارین قلعه به طول حدودی ۱۰۰ متر قرار داشته که در ساخت آن از بلوک‌های بزرگ چینه‌ای و خشت استفاده شده است.

این عملیات مرمتی تا نیمه پاییز ادامه خواهد داشت.

نارین قلعه شهر تاریخی میبد حفاظت و مرمت اضطراری کهن دژ تاریخی شهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر