کد خبر: 685331 A

به میزبانی ایران برگزار می‌شود:

سومین کنفرانس بین‌المللی باستان‌شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم برگزار می‌شود.

به گزاری ایلنا، سومین کنفرانس بین‌المللی باستان‌شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم در روزهای ۲۳ تا ۲۵ آبان در تبریز (شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸)  توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با همکاری دانشگاه نانجینگ چین، دانشگاه هنرهای کاربردی وین و همکاری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برگزار می‌شود.

مهناز اشرفی (رییس پژوهشکده ابنیه و بافت‌های فرهنگی – تاریخی پژوهشگاه) با اعلام این خبر افزود: این کنفرانس بر آن است تا محملی برای تبادل دانسته‌ها و ایده‌های اندیشمندان، پژوهشگران و مجریان باشد و با اشاعه نتایج پژوهش‌ها زمینه‌های همکاری‌های علمی و تحقیقاتی گسترده‌­تری مهیا و انگیزه‌­ای برای محققین کشور برای تدقیق ابعاد مختلف نقش و ظرفیت ایران در این مسیر فراهم شود.

وی اظهار داشت: باستان‌شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم، موضوع کنفرانسی علمی قرار گرفته تا بر نقش پررنگ و ضروری این دو حوزه در راه ارتباطی بین شرق و غرب تأکید شود. از این‌رو که تبادلات فرهنگی، تجاری مابین سرزمین‌های مختلف از غرب تا شرق جهان همواره در جریان بوده و ماحصل آن آثار ملموس و ناملموسی است که در پهنۀ سرزمین‌­های مسیر راه ابریشم برجای مانده است.

او افزود: این تبادلات در طی دوره‌های مختلف و نیاز انسان­‌ها از طریق شاهراه­‌هایی که حاوی مقصدهای مختلف بوده شکل یافته و مورد استفاده قرار می‌گرفت.

اشرفی در ادامه اظهار داشت: بُعد مسافت، نبود وسایل حمل و نقل سریع و شرایط آب و هوایی و جغرافیایی متنوع و گاه دشوار، روابط و ساختارهای پیچیده و در هم تنیده‌ای را در این مسیر رقم می­زد. در این بین نقش ایران، که در میانۀ راه قرار داشت، به عنوان مکانی که پیوند شرق و غرب را میسر می‌ساخت تعیین کننده و پررنگ بود. بازنگریستن به یکی از این راه­‌ها، که امروزه به نام راه ابریشم معروف شده، در سال‌های اخیر اهمیت ویژه‌ای در بین کشورها یافته است.

وی با اشاره به نقش برجسته و استراتژیک سرزمین ایران در طول ادوار گذشته، گفت: در سال‌های اخیر حضوری کم رنگ در مباحث پژوهشی بین المللی مرتبط با این حوزه وجود داشته است؛  بنابراین لزوم برگزاری کنفرانسی با موضوع راه ابریشم با حضور متخصصین ملی و بین المللی در ایران امری ضروری به نظر می‌رسید.  

گفتنی است؛ نخستین و دومین کنفرانس بین‌المللی باستان‌شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم به ترتیب در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۵ در کشور چین برگزار شد.

جاده ابریشم کنفرانس بین المللی باستان شناسی پژوهشکده ابنیه و بافت‌های فرهنگی – تاریخی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر